PŚ w skokach: kwalifikacje dla Krafta. Komplet Polaków w konkursie

2022-03-18, 18:48

Stefan Kraft najlepszy w kwalifikacjach na skoczni mamuciej w Oberstdorfie . Foto: Forum/imago sport/IMAGO

Sześciu reprezentantów Polski awansowało do sobotniego konkursu Pucharu Świata na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. W kwalifikacjach najlepszy okazał się Austriak Stefan Kraft, choć niespodziewanie najdalej poszybował Norweg Bendik Jakobsen Heggli. Spośród Polaków najwyżej uplasował się Dawid Kubacki.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Na starcie kwalifikacji stanęło aż 65 skoczków. O awans do konkursu, w którym udział weźmie tylko 40 zawodników, nie było zatem łatwo.

Wszyscy podopieczni Michala Doleżala wykonali jednak plan i zapewnili sobie występ w sobotnich zawodach.

Polacy nie zawiedli

Nieco niespodziewanie najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Dawid Kubacki, który nie błyszczał we wcześniejszych treningach. 218,5 metra pozwoliło brązowemu medaliście olimpijskiemu z Pekinu zająć wysokie ósme miejsce.

Piotr Żyła udowodnił, że dobrze czuje się na skoczniach mamucich. Wiślanin skoczył 218 metrów i został sklasyfikowany na jedenastej pozycji. O osiem miejsc niżej uplasował się wracający do Pucharu Świata Andrzej Stękała - 216,5 metra.

Problemów z awansem nie miał też Kamil Stoch. 209 metrów oznaczało, że trzykrotny mistrz olimpijski zajął w kwalifikacjach 22. pozycję. O trzy metry bliżej od "Rakiety z Zębu" wylądował Jakub Wolny, który ostatecznie był dwudziesty piąty.

Do konkursu zakwalifikował się też Aleksander Zniszczoł, który w kadrze Polski na konkursy w niemieckiej miejscowości zastąpił zakażonego koronawirusem Pawła Wąska. 203 metry pozwoliło mu zająć 35. lokatę.

Kraft najlepszy, ale nie skoczył najdalej

W kwalifikacjach najlepszy okazał się Austriak Stefan Kraft. Wygraną zapewnił mu lot na odległość 225,5 metra. Kraft wyprzedził Słoweńca Anze Laniska (221,5 m) i rewelacyjnego Norwega Bendika Jakobsena Heggliego, który oddał najdłuższy skok serii (226 m).

Czwarte miejsce zajął wicelider Pucharu Świata Karl Geiger. Faworyt lokalnej publiczności osiągnął 217,5 metra. Słabiej od Niemca spisał się prowadzący w klasyfikacji PŚ Ryoyu Kobayashi (210 m). Japoński skoczek był trzynasty.

Niespodzianką kwalifikacji było odpadnięcie takich zawodników jak Niemiec Stephan Leyhe czy Szwajcar Killian Peier. Rodak tego drugiego Gregor Deschwanden nie wystartował w kwalifikacjach ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Czas na loty

W Oberstdorfie rozpoczyna się rywalizacja o małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich. W Niemczech zaplanowano dwa konkursy indywidualne, a kolejne dwa (plus jeden drużynowy) - w kolejny weekend w Planicy, gdzie zakończy się sezon PŚ.

Sobotni konkurs ma rozpocząć się o godzinie 16.