Liga Mistrzów: PSG - Real Madryt. Paryżanie grali do końca, Mbappe bohaterem

2022-02-15, 22:57

Strzelec gola dla PSG Kylian Mbappe (z prawej) walczy o piłkę z obrońcą Realu Danim Carvajalem . Foto: PAP/EPA/Yoan Valat

Paris Saint-Germain zasłużenie pokonało Real Madryt 1:0 w pierwszym spotkaniu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Gola na wagę wygranej w doliczonym czasie gry zdobył Kylian Mbappe.

• Parysko-madrycka para zapowiada się na najciekawszą w 1/8 finału Ligi Mistrzów
  • Obaj trenerzy mogą skorzystać z kontuzjowanych do niedawna gwiazd
  • Oczy kibiców są zwrócone na Kyliana Mbappe, który może niebawem zamienić PSG na Real

Długo wydawało się, że czołowi piłkarze obu drużyn nie wykurują się na pierwszy mecz. Wicemistrzowie Francji oraz wicemistrzowie Hiszpanii przystąpili jednak do meczu w najsilniejszych składach.

Dzień przed pierwszym gwizdkiem okazało się, że trener PSG Mauricio Pochettino będzie mógł skorzystać z kontuzjowanego ostatnio Neymara, który wraz z Leo MessimKylianem Mbappe tworzy paryski tercet marzeń. Brazylijski gwiazdor znalazł się jednak tylko wśród rezerwowych.

Również szkoleniowiec "Królewskich" Carlo Ancelotti miał powody do radości. Do składu Realu wrócili zmagający się w ostatnich tygodniach z urazami Karim Benzema i Ferland Mendy.

Dodatkowym smaczkiem parysko-madryckiej rywalizacji jest osoba Kyliana Mbappe. Kontrakt Francuza z PSG wygasa już w czerwcu. Od dawna spekuluje się, że Mbappe nie podpisze nowej umowy i odejdzie do Realu, gdzie stworzy duet napastników ze swoim rodakiem Karimem Benzemą.

Rywalizacja z Realem była też wyjątkowa dla wieloletniego lidera FC BarcelonyLeo Messi latem ubiegłego roku zamienił Katalonię na stolicę Francji i chce doprowadzić PSG do triumfu w Lidze Mistrzów

Kylian Mbappe szalał od początku

Mbappe już w piątej minucie pokazał swój kunszt. Na lewej stronie oszukał Daniego Carvajala i dograł do Angela di Marii, jednak były piłkarz Realu uderzył nad bramką. PSG od początku miało przewagę, co chwila atakując na bramkę gości.

Bardzo blisko gola dla paryżan było w siedemnastej minucie. Mbappe wygrał wówczas pojedynek sam na sam z Carvajalem i stanął przed bramkarzem Realu, jednak Thibaut Courtois zdołał sparować piłkę na rzut rożny.

Belgijski golkiper znowu błysnął w 23. minucie. Wówczas poradził sobie ze sprytnym strzałem Nuno Mendesa. Swojej bramki szukał też Messi. Argentyńczyk uderzył w 32. minucie, jednak zrobił to niecelnie.

Obraz gry nie zmienił się do końca pierwszej połowy. Paryżanie przeważali, a Real nie miał nawet zbyt wielu okazji do kontrataku. Dopiero w ostatniej akcji przed przerwą z rzutu rożnego dośrodkował Toni Kroos, a groźnie głową uderzył Casemiro. Piłka jednak minęła słupek bramki gospodarzy.

Ściana w madryckiej bramce

Także druga część gry rozpoczęła się od przewagi PSG. W pięćdziesiątej minucie paryżanie rozegrali składną akcję. Achraf Hakimi zagrał do Mbappe, a francuski gwiazdor uderzył prawą nogą, lecz kolejną dobrą interwencją popisał się Courtois.

Wicemistrzowie Francji napierali coraz bardziej – trzy minuty później golkiper „Królewskich” znowu interweniował. Belg nie miał problemów z obroną strzału Messiego. Real odpowiedział mocnym, choć niecelnym strzałem Kroosa zza pola karnego.

Przewaga PSG długo nie przekładała się na konkrety. W sześćdziesiątej minucie włoski sędzia Daniele Orsato podyktował jednak rzut karny po tym, jak spóźniony Carvajal sfaulował Mbappe.

Do piłki podszedł Leo Messi, jednak sześciokrotny zdobywca Złotej Piłki uderzył w sposób sygnalizowany i jego strzał obronił Courtois!

Neymar na ratunek

Paryżanom coraz bardziej się śpieszyło – w 72. minucie na murawie pojawił się Neymar, który pauzował od początku grudnia. Brazylijczyk już po minucie wywalczył rzut wolny z dogodnej pozycji po tym, jak sfaulował go David Alaba.

Futbolówkę znów ustawił Messi, ale uderzył wyraźnie obok bramki.

Ostrzeliwanie madryckiej bramki trwało – Mbappe kolejną szansę miał w 77. minucie. Francuz podkręcił piłkę, jednak ta przeszła obok słupka. Dziewięć minut później znowu świetnie spisał się Courtois, który w sytuacji sam na sam skrócił kąt i utrudnił Neymarowi oddanie skutecznego strzału.

Bohater ostatniej akcji

Wydawało się, że wyniku nie zmienią  doliczone przez sędziego. Paryżanie wciąż próbowali – Courtois nie miał jednak problemów z obroną uderzenia Idrissy Gueye’a.

Ostatnie słowo należało jednak do duetu NeymarMbappe. Brazylijczyk efektownie odegrał do Francuza, a ten wpadł w pole karne i oszukał na raz Lucasa Vasqueza i Edera Militao.

Po chwili Mbappe oddał strzał w długi róg, przy którym Courtois nie miał szans!

Wygrana stawia podopiecznych Mauricio Pochettino w korzystnej sytuacji przed rewanżem, który zostanie rozegrany 9 marca. Atutem madrytczyków będzie natomiast własny stadion.

Francuskie media piszą o "zasłużonym zwycięstwie" PSG - relacjonuje korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer (IAR) 0:59
+

Paris Saint-Germain - Real Madryt 1:0 (0:0).

Bramka: Kylian Mbappe (90+4).

W 62. minucie Lionel Messi (PSG) nie wykorzystał rzutu karnego.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).

Program pierwszych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów (wszystkie mecze o godz. 21.00):