Ekstraklasa: Cracovia pewnie pokonała Lechię. Kibice "Pasów" mają powody do zadowolenia

2022-02-11, 22:29

Mecz Cracovia - Lechia Gdańsk. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Cracovia wygrała 2:0 z Lechią Gdańsk w piątkowym meczu piłkarskiej Ekstraklasy. Była to trzecia wyjazdowa porażka z rzędu podopiecznych Tomasza Kaczmarka.

Cracovii nie zadebiutował jeszcze sprowadzony niedawno z Szachtara Donieck Jewhen Konoplianka. Reprezentant Ukrainy na razie nie jest odpowiednio przygotowany fizycznie, by po prawie pół roku bez gry w piłkę, wybiec na murawę. Triumfator Ligi Europy śledził poczynania nowych kolegów jedynie z trybun.

"Pasy" mogły otworzyć wynik już w 5. minucie po fatalnej stracie Kuciaka w polu karnym. Do niemal pustej bramki strzelał Rakoczy, ale jak spod ziemi wyrósł Nalepa i w ostatniej chwili ofiarnie wybił piłkę. Lechia odpowiedziała w 13. minucie, kiedy po zgraniu Paixao zza pola karnego w poprzeczkę trafił Durmus.

Ekipa z Pomorza przeważała, ale przed bramką rywali brakowało jej skuteczności. Swoje szanse miała jednak również Cracovia - w 34. minucie po szybkim kontrataku oko w oko z Kuciakiem stanął Jugas, ale golkiper gości nie dał się zaskoczyć. Końcówka pierwszej połowy należała do "Pasów", jednak także oni nie potrafili udokumentować swojej przewagi golem, dlatego do przerwy tablica wyników na stadionie w Krakowie pokazywała remis 0:0.

Po zmianie stron nadal przeważali podopieczni Jacka Zielińskiego. W 50. minucie minimalnie niecelnie uderzył Myszor, ale gola nie było - podobnie jak rzutu karnego, którego chwilę później domagali się krakowianie po starciu Siplaka z Paixao.

Cracovia udokumentowała dobrą grę golem w 68. minucie. Lechia po raz kolejny wpędziła się w tarapaty po stracie na własnej połowie (tym razem Kubickiego). Kontrę wykończył Rakoczy silnym strzałem z linii pola karnego przy bliższym słupku.

Chwilę później bramkarza Cracovii minął Zwoliński, ale był osamotniony i jego wstrzelenie na 7. metr nie dotarło do żadnego z partnerów. Lechiści naciskali, jednak dobrze zorganizowani w defensywie gospodarze nie dali sobie wydrzeć trzech punktów. Co więcej, w 90. minucie podwyższyli na 2:0 za sprawą Rapy, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i strąceniu głową van Amersfoorta z czystej pozycji trafił do pustej bramki.

Zwycięstwo pozwoliło "Pasom" awansować na ósme miejsce w tabeli Ekstraklasy. Krakowianie mają na koncie 30 punktów. Lechia zgromadziła 36 "oczek" i jest piąta.

Cracovia Kraków – Lechia Gdańsk 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Michał Rakoczy (68), 2:0 Cornel Rapa (90-głową).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Michał Nalepa, Christian Clemens.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 5 568.

Cracovia Kraków: Karol Niemczycki – Cornel Rapa, Matej Rodin, Jakub Jugas – Otar Kakabadze, Sylwester Lusiusz, Mathias Hebo Rassmusen, Michal Siplak (67. Kamil Pestka) – Jakub Myszor (85. Karol Knap), Pelle van Amersfoort, Michał Rakoczy (75. Florian Loshaj).

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Filip Koperski, Mario Maloca, Michał Nalepa, Conrado (46. Rafał Pietrzak) - Joseph Ceesay (64. Christian Clemens), Jarosław Kubicki (84. Kacper Sezonienko), Maciej Gajos, Marco Terrazzino (23. Łukasz Zwoliński), Ilkay Durmus - Flavio Paixao (64. Jan Biegański).

Wyniki meczów 21. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 2:0 (0:0)
Górnik Łęczna - Śląsk Wrocław 1:1 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki

2022-02-12:
Wisła Kraków - PGE FKS Stal Mielec (15.00)
Radomiak Radom - Raków Częstochowa (17.30)
Lech Poznań - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (20.00)
2022-02-13:
Wisła Płock - Piast Gliwice (12.30)
Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin (15.00)
Legia Warszawa - Warta Poznań (17.30)
2022-02-14:
Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 19 3 6 10 22-33 15 -11
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze