Pekin 2022: wiemy, jaką frekwencję przewidują organizatorzy. Oto liczby igrzysk

2022-02-01, 14:36

Pekin 2022: wiemy, jaką frekwencję przewidują organizatorzy. Oto liczby igrzysk
Organizatorzy nadchodzących zimowych igrzysk w Pekinie liczą, że trybuny aren sportowych uda się wypełnić kibicami w co najmniej 30 procentach. Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Organizatorzy zimowych igrzysk w Pekinie liczą, że trybuny aren sportowych uda się wypełnić kibicami w co najmniej 30 procentach. Z powodu pandemii bilety nie trafiły do publicznej sprzedaży, a są dystrybuowane wśród wyselekcjonowanych grup ludzi.

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie będą nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.


"Ostateczna liczba kibiców może być uzależniona od tego, czy zawody są w hali, czy na otwartej przestrzeni. Jeśli jedno na trzy miejsca, albo jedno na dwa będą zajęte, to będzie to naprawdę dobry wynik" - przekazał dyrektor wykonawczy w MKOl Christophe Dubi.

Już we wrześniu zdecydowano, że na trybunach zabraknie zagranicznych kibiców. Szczęśliwcy, którzy otrzymają wejściówki, będą musieli ściśle przestrzegać protokołu sanitarnego.

Pandemia COVID-19 doprowadziła do przełożenia letnich igrzysk w Tokio z 2020 na 2021 rok. Z tej imprezy początkowo wykluczono także kibiców zagranicznych, a ostatecznie na areny nie wpuszczano nawet mieszkańców Japonii.

Zimowe igrzyska w Pekinie odbędą się bez udziału zagranicznych kibiców, ale za to z rekordową liczbą testów na Covid-19 - to efekt pandemii, która zmusiła organizatorów do zastosowania rygorystycznych procedur bezpieczeństwa. Polska ekipa liczy 57 sportowców.

Liczby igrzysk w Pekinie:

0 - liczba zagranicznych kibiców. Z powodu pandemii na trybunach będą mogły przebywać tylko grupy zaproszonych mieszkańców. MKOl liczy na co najmniej 1/3 zapełnionych miejsc.

1 -liczba konkurencji bez udziału kobiet. Kombinacja norweska pozostaje domeną mężczyzn, ale Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) planuje to zmienić w 2026 roku. Proporcja płci uczestników igrzysk to 55-45 na korzyść mężczyzn.

2 - państwa debiutujące w zimowych igrzyskach - Arabia Saudyjska i Haiti. W obu przypadkach reprezentowane przez narciarzy alpejskich.

6 - liczba nowych konkurencji

13 – Liczba obiektów olimpijskich w Pekinie, Yanqingu i Zhangjiakou, w tym pięć z letnich igrzysk olimpijskich w 2008 roku.

14 - tyle lat temu odbyła się w Pekinie letnia olimpiada. Stolica Chin jest pierwszym miastem-organizatorem letnich i zimowych igrzysk.

22 - liczba medali zdobytych przez Polaków w historii zimowych igrzysk. Na ten dorobek składa się siedem złotych, siedem srebrnych i osiem brązowych.

57 - tylu polskich sportowców ma wystąpić w igrzyskach w Pekinie. To o pięciu mniej niż przed czterema laty w Pjongczangu, gdzie padł pod tym względem rekord.

109 - liczba konkurencji medalowych, wzrost o siedem w porównaniu do 2018 r.

350 - kilometrów na godzinę, to maksymalna prędkość pociągów na nowej 174-kilometrowej linii kolejowej łączącej Pekin z górskimi obiektami w Zhangjiakou i Yanqingu. To pierwsza na świecie linia dużych prędkości, do obsługi której nie są wymagani maszyniści.

1 140 - liczba osób personelu medycznego obecnego na miejscu zawodów. Do dyspozycji mają 74 karetek.

2 900 — liczba sportowców pekińskich igrzysk reprezentujących 90 narodowych komitetów olimpijskich. Tyle samo planuje się przeprowadzić testów antydopingowych.

4 000 - liczba wykonawców biorących udział w ceremonii otwarcia. 15 000 osób wystąpiło podczas inauguracji igrzysk w 2008 roku, również reżyserowanej przez Zhang Yimou.

63 548 — liczba testów na COVID-19 przeprowadzonych w zamkniętej pętli igrzysk na dzień 31 stycznia, w tym 3103 wśród sportowców.

Igrzyska w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego.

Posłuchaj

Ceremonia otwarcia igrzysk na jednym z najpiękniejszych stadionów świata: tańczyć i śpiewać mają zwykli ludzie - mówi Cezary Gurjew (PR1) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

Planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenach: Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. Powstanie również specjalny olimpijski serwis internetowy Portalu Polskiego Radia.

Czytaj także:

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Polecane

Wróć do strony głównej