PŚ w Zakopanem: kolejne nieudane zawody Polaków. Tylko Żyła wywalczył miejsce w drugiej dziesiątce

2022-01-16, 17:47

Piotr Żyla zajął 17. miejsce w zawodach w Zakopanem. Foto: KACPER PEMPEL / Reuters / Forum

Piotr Żyła zajął 17. miejsce w konkursie Pucharu Świata w Zakopanem. Do drugiej serii awansowali także Paweł Wąsek (22. miejsce) i Stefan Hula (27. miejsce). Zawody wygrał Norweg Marius Lindvik.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

W Zakopanem będą wysłannicy Polskiego Radia - Andrzej Grabowski, Kuba Niziński i Marek Solecki. Na relacje z rywalizacji na Wielkiej Krokwi zapraszamy do radiowej Jedynki oraz na stronę PolskieRadio24.pl

Najlepiej wśród Biało-Czerwonych w kwalifikacjach wypadli Piotr Żyła i Maciej Kot, którzy zajęli ex-aequo 18. miejsce. Miejsce w konkursowej 50-tce wywalczyli również Maciej Kot, Paweł Wąsek, Stefan Hula, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł. Kwalifikacje wygrał Norweg Marius Lindvik (137,5 m).

W pierwszej serii Polacy nie spisali się najlepiej. Tylko trzech Biało-Czerwonych weszło do najlepszej 30 - kwalifikację uzyskali Paweł Wąsek (19. miejsce), Piotr Żyła (26.) i Stefan Hula (27.). Ze sporą przewagą prowadził Japończyk Ryoyu Kobayashi po skoku na 136 metrów.

W drugiej odsłonie zawodów karty w dużej mierze rozdawał wiatr, który "skrócił" wiele skoków. Polacy spisali się podobnie jak w pierwszej serii - najlepiej poszło Żyle, który awansował na 17. lokatę, natomiast Hula zachował swoje miejsce z pierwszej odsłony. Paweł Wąsek po skoku na 124 metry spadł na 22. pozycję.

O zwycięstwie Mariusa Lindvika przesądził kapitalny skok Norwega na odległość 139,5 metra. Prowadzący po pierwszej serii Kobayashi skoczył "tylko" 132 metry i spadł na 4. miejsce. Podium uzupełnili Karl Geiger oraz Anze Lanisek.

W "generalce" nadal prowadzi Kobayashi. Jego przewaga nad Geigerem stopniałą jednak do 44 punktów. Trzeci jest Lindvik, którego od lidera dzieli 198 pkt. Z Polaków najwyżej - na 17. miejscu - sklasyfikowany jest Stoch.

W Pucharze Narodów prowadzi Austria przed Niemcami i Norwegią. Polska zajmuje szóstą pozycję.