PE koszykarek: BC Polkowice z ważną wygraną. Awans pozostaje otwartą kwestią

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:30
Koszykarki BC Polkowice pokonały Nadieżdę Orenburg 75:72 (29:19, 19:23, 13:18, 14:12) w pierwszym meczu 1/8 finału Pucharu Europy. Najwięcej punktów dla wicemistrzyń Polski rzuciła Stephanie Mavunga – 20. Rewanż odbędzie się w Rosji w następny czwartek.
Stephanie Mavunga (przy piłce) była liderką BC Polkowice
Stephanie Mavunga (przy piłce) była liderką BC Polkowice Foto: PAP/Maciej Kulczyński
  • Wygrana wicemistrzyń Polski mogła być wyższa, jednak w końcówce rosyjski zespół odrobił część strat
  • Popisem polkowiczanek była pierwsza kwarta, mimo, że mecz zaczął się od straty pięciu punktów

Mecz dla wicemistrzyń Polski nie rozpoczął się dobrze, bo po niespełna dwóch minutach przegrywały 0:5.

Potrafiły grać koncertowo

Kolejne fragmenty to był jednak koncert ekipy trenera Karola Kowalewskiego, która wyszła na prowadzenie 11:5. Rozpędzone polkowiczanki nie zwalniały i w pewnym momencie prowadziły już 24:10. Polkowiczanki grały agresywnie w defensywie, ale swoje prowadzenie zawdzięczały przede wszystkim świetnej postawie w ofensywie.

W drugiej kwarcie mecz się wyrównał, Nadieżda zmniejszyła straty, ale BC Polkowice nadal mógł się podobać. Nie do zatrzymania była Sasa Cado. Serbka na sześć prób zza linii 6,75 m trafiła pięć razy i w sumie miała na koncie 17 punktów.

Nerwowa ostatnia kwarta

Impet polkowiczanek z czasem zaczął maleć i po trzeciej kwarcie było już tylko 61:60. Ostatnią odsłonę meczu oba zespoły zaczęły bardzo nerwowo i wynik długo nie ulegał zmianie.

Pierwsze emocje opanowały polkowiczanki i odskoczyły na 73:64. Duża w tym zasługa Stephanie Mavungi, która była wszędzie i panowała pod obiema tablicami

Ostatnie minuty należały jednak do rywalek i na rewanż z utytułowanym rosyjskim zespołem ekipa BC Polkowice pojedzie z przewagą tylko trzech punktów.

Pierwszy mecz 1/8 finału Pucharu Europy: BC Polkowice – Nadieżda Orenburg 75:72 (29:19, 19:23, 13:18, 14:12).

Punkty:

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 20, Sasa Cado 17, Erica Wheeler 16, Artemis Spanou 10, Weronika Gajda 5, Klaudia Gertchen 4, Alicja Grabska 2, Weronika Telenga 1.

Najwięcej dla Nadieżdy: Kyara Linskens 13, Elizawieta Komarowa 12, Markeisha Gatling 10, Daria Namok 10, Wiktoria Miedwediewa 10.

Flammes Charleville-Mezeres - CBK Mersin Yenisehir - przełożony na 19 stycznia
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS - Villeneuve d'Ascq LM - przełożony, na razie brak terminu

Zobacz więcej na temat: SPORT Koszykówka

W meczu na szczycie Konferencji Wschodniej ligi NBA, zajmujący drugie miejsce koszykarze Brooklyn Nets pokonali na wyjeździe Chicago Bulls 138:112. Mimo porażki "Byki" utrzymały prowadzenie w tabeli.