Serie A: Roma - Juventus. Kapitalny mecz w Rzymie, Szczęsny bohaterem gości

2022-01-09, 21:07

Piłkarze Juventusu dziękują Wojciechowi Szczęsnemu za obronę rzutu karnego . Foto: Forum/Reuters/ALBERTO LINGRIA

Niesamowity przebieg miał hitowy mecz 21. kolejki włoskiej Serie A. Juventus pokonał na wyjeździe AS Romę 4:3, mimo, że jeszcze w 70. minucie to piłkarze ze stolicy Italii prowadzili 3:1. Cały mecz w barwach turyńczyków rozegrał Wojciech Szczęsny, który obronił rzut karny egzekwowany przez Lorenzo Pellegriniego.

• Dla Wojciecha Szczęsnego mecz z Romą miał wymiar sentymentalny. W latach 2015-2017 Polak był bramkarzem rzymian
  • Na zdobycie trzech bramek Juventus potrzebował siedem minut

Działo się od początku

Początek meczu stał pod znakiem przewagi gospodarzy. "Giallorossi" grali ofensywnie i już w jedenastej minucie wyszli na prowadzenie.

Wojciech Szczęsny, który w latach 2015-2017 był bramkarzem AS Romy, musiał wyjmować piłkę z siatki. Z rzutu rożnego dośrodkował Jordan Veretout, a Tammy Abraham wykorzystał kiepskie ustawienie defensorów Juventusu i z bliska skierował piłkę do siatki.

Już w 18. minucie turyńczycy wyrównali. Federico Chiesa zagrał przed pole karne do Paulo Dybali. Argentyńczyk miał bardzo dużo wolnego miejsca, co umożliwiło mu oddanie mocnego strzału. Techniczne uderzenie wylądowało przy słupku bramki strzeżonej przez Ruiego Patricio.

"Bianconeri" po pół godzinie gry stracili jednego z najważniejszych piłkarzy. Chiesa musiał opuścić boisko z powodu kontuzji po starciu z Chrisem Smallingiem.

Ostatecznie, mimo strzałów z obu stron, wynik do końca pierwszej połowy już się nie zmienił.

Szalona druga połowa

Prawdziwe szaleństwo miało miejsce po przerwie. Roma zaczęła drugą połowę najlepiej, jak mogła.

W 48. minucie Lorenzo Pellegrini podał do Henricha Mkchitarjana. Ormianin ruszył środkiem i uderzył na bramkę. Szczęsny nie zdołał dobrze interweniować. Polakowi dodatkowo przeszkodził rykoszet od obrońcy "Starej Damy" Mattii De Sciglio.

Pięć minut później wydawało się, że podopieczni Jose Mourinho ostatecznie posłali rywali na deski. Sędzia Davide Massa odgwizdał rzut wolny po faulu Mathijsa De Ligta na Abrahamie. Do piłki podszedł Pellegrini.

Kapitan Romy oddał cudowny strzał, przy którym Wojciech Szczęsny nie miał szans na skuteczną interwencję.

Jeszcze do 70. minuty turyńczycy, których nie mógł poprowadzić zawieszony trener Massimiliano Allegri, przegrywali różnicą dwóch goli. Wówczas jednak z prawej strony zagrał Alvaro Morata, który ośmieszył Rogera Ibaneza, a Manuel Locatelli strzelił głową kontaktową bramkę!

W Juventus wstąpiły nowe nadzieje.

Po dwóch minutach wyrównał Dejan Kulusevski, który wcześniej zastąpił kontuzjowanego Chiesę! Szwedzki skrzydłowy dobił uderzenie Moraty, którego zablokował Chris Smalling.

Arbiter sprawdzał jeszcze, czy Morata nie był na spalonym, jednak ostatecznie uznał gola. Licznie zgromadzeni na rzymskim Stadio Olimpico kibice byli w szoku.

Stadion całkowicie ucichł już trzy minuty później, kiedy Juventus wyszedł na prowadzenie!

Po zagraniu Westona McKennie'go, zbyt krótko piłkę wybił głową Smalling. Ta trafiła do De Sciglio, a włoski obrońca niczym rasowy snajper pewnym strzałem pokonał Ruiego Patricio!

Juventus w siedem minut trafił z piekła do nieba.

Szczęsny bohaterem

"Bianconeri" mogli jednak wrócić do czyśćca. W 83. minucie arbiter uznał, że De Ligt zagrał ręką w polu karnym po dośrodkowaniu Ainsleya Maitlanda-Nilesa.

Davide Massa pokazał Holendrowi drugą w meczu żółtą kartkę, wyrzucając piłkarza z boiska.

Do jedenastki podszedł Pellegrini, jednak Wojciech Szczęsny obronił strzał kapitana Romy! Chwilę później Polak utonął w objęciach kolegów.

Choć sędzia doliczył do drugiej połowy sześć minut, wynik tego szalonego meczu się nie zmienił. Szczęsny dobrze zachował się jeszcze w 94. minucie, kiedy wyłuskał piłkę spod nóg szarżującego Abrahama. Chwilę wcześniej niecelnie uderzył pomocnik "giallorossich" Carles Perez.