ME w łyżwiarstwie szybkim: Piotr Michalski ze złotem. Wielki sukces polskiego sprintera

2022-01-09, 17:14

Piotr Michalski został mistrzem Europy w wyścigu na 500 metrów . Foto: Rafał Oleksiewicz

Piotr Michalski zdobył w holenderskim Heerenveen złoty medal mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim w biegu na 500 metrów.

• Piotr Michalski po raz pierwszy zdobył medal ME w rywalizacji indywidualnej
  • W Heerenveen Biało-Czerwoni sięgnęli wcześniej po złoto i brąz w sprintach drużynowych

Wyprzedził Holendrów

27-letni Polak zdobywcę srebrnego krążka - reprezentanta gospodarzy Merijna Scheperkampa - wyprzedził zaledwie o 0,01 s.

Brąz wywalczył kolejny z Holendrów Dai Dai N'tab, który stracił do Michalskiego 0,16. Marek Kania zajął ósme miejsce, a Damian Żurek 12.

To pierwszy medal ME Michalskiego w rywalizacji indywidualnej, a łącznie trzeci. Zarówno cztery lata temu, jak i w sobotę zdobył brąz w sprincie drużynowym.

Pochodzący z Sanoka panczenista już od jakiegoś czasu sygnalizował dobrą formę. Na początku grudnia podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City ustanowił rekord Polski na 500 m oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym. Teraz w Heerenveen również startował na 1000 m - zajął szóste miejsce.

Walkę o medale w tej konkurencji innym zawodnikom ułatwiła nieco nieobecność kilku rosyjskich sprinterów. Z powodu pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa zrezygnować z występu musieli m.in. rekordzista świata na 500 m Paweł Kuliżnikow i Artiom Ariefiejew, którzy byli wymieniani w gronie faworytów.

Cezary Gurjew o złotym medalu Piotra Michalskiego i wynikach polskich łyżwiarzy przed igrzyskami olimpijskimi (Jedynka/Przy Muzyce o Sporcie) 2:57
+

Tylko Holendrzy lepsi od Polaków

To też trzeci krążek Biało-Czerwonych podczas kończącej się w niedzielę imprezy w Heerenveen. Wcześniej wywalczyli dwa - złoty kobiet i brązowy mężczyzn, oba w sprinterskich wyścigach drużynowych.

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce, przed Belgią (1-0-0) i Norwegią (0-3-3). Resztę stawki zdeklasowali Holendrzy - gospodarze wywalczyli aż 21 krążków (w tym 11 złotych), czyli połowę z wszystkich możliwych do zdobycia.

Zakończona w niedzielę impreza w Heerenveen była istotnym sprawdzianem formy dla tych zawodników, którzy przygotowują się do lutowych igrzysk w Pekinie.