Pekin 2022: dwie polski zawodniczki będą skakać w Pekinie

2022-01-01, 19:46

Pekin będzie gościł zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku. Foto: Printscreen z Twitter

W sobotę dobiegł końca proces kwalifikacji w skokach narciarskich kobiet na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Reprezentacja Polski, która wyruszy do Chin, będzie składać się z dwóch zawodniczek, co oznacza, że Biało-Czerwoni wystartują też w mikstach.

Proces kwalifikacji miał trwać do 16 stycznia, ale mające się odbyć do tego czasu zawody Pucharu Świata w Sapporo i Zao zostały odwołane. Sobotnia rywalizacja Ljubnie zakończyła więc ten etap sezonu.

W olimpijskim konkursie pań wystąpi 40 zawodniczek. Po raz pierwszy w tym gronie pojawią się Polki. Zdobyte kwalifikacje nie mają charakteru imiennego. O wysłaniu konkretnych skoczkiń zdecyduje Polski Związek Narciarski.

W tym sezonie Pucharu Świata punkty zdołała wywalczyć jedynie Kinga Rajda, która z dwoma w dorobku zajmuje w klasyfikacji generalnej 45. miejsce.

W przypadku mężczyzn wszystko wskazuje na to, że Polska będzie mogła wysłać do Pekinu pięciu zawodników.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zaplanowano w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

W sobotę Japonka Sara Takanashi wygrała w Ljubnie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Piątkowe i sobotnie zawody na słoweńskim obiekcie składały się na Turniej Sylwestrowy, w którym triumfowała Austriaczka Marita Kramer i odebrała statuetkę Złotej Sowy.

Takanashi zgromadziła 266,8 pkt za skoki na odległość 95 i 89 m, odnosząc 61. zwycięstwo w karierze, co jest rekordem wśród kobiet. Druga była Słowenka Ursa Bogataj - 261,8 pkt (93,5 i 88 m), a trzecia Kramer - 259,5 pkt (91,5 i 89,5 m).

W walce o Złotą Sowę Kramer zgromadziła 519,4 pkt. Drugie miejsce zajęła Słowenka Nika Kriznar - 515,2, a trzecie Takanashi - 513,0 pkt.