PŚ w skokach: Kamil Stoch wrócił na podium. Polak trzeci w Klingenthal

2021-12-11, 17:40

Kamil Stoch po raz pierwszy w sezonie znalazł się na podium zawodów Pucharu Świata . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem.

• Kamil Stoch po raz pierwszy w sezonie wskoczył na podium konkursu PŚ
  • Pucharowe punkty zdobyli też Piotr Żyła i Paweł Wąsek
  • W niedzielę w Klingenthal odbędzie się kolejny konkurs

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Słabsze występy Polaków na początku sezonu sprawiły, że trener Michal Doleżal zabrał do Klingenthal tylko czterech Biało-Czerwonych.

Cała czwórka bez kłopotu przebrnęła piątkowe kwalifikacje, a ze świetnej strony pokazał się Kamil Stoch, który zajął w nich trzecie miejsce. Najlepszy okazał się Japończyk Ryoyu Kobayashi.

W sobotę skoczek z Zębu potwierdził, że wraca do wysokiej formy. Stoch po raz pierwszy w sezonie zajął miejsce w czołowej trójce pucharowego konkursu.

Stoch po raz 80. stanął na podium zawodów Pucharu Świata, a po raz pierwszy w tym sezonie. Trzykrotny mistrz olimpijski ma w dorobku 39 zwycięstw, tyle samo co Adam Małysz.

Dalekich skoków nie brakowało

Lider polskiej reprezentacji na półmetku zawodów był czwarty po skoku na odległość 132 metrów. Na czele znajdował się Stefan Kraft. Austriak skoczył aż 138 metrów i o 6,4 punktu wyprzedzał swojego rodaka Manuela Fettnera (135,5 m). Trzeci był Kobayashi - 135,5 m.

W pierwszej serii nie brakowało dalekich skoków, jednak w drugiej na skoczni w Saksonii działo się jeszcze więcej.

Pierwsze miejsce utrzymał Kraft (130 m). Austriak, który odniósł 22. pucharowe zwycięstwo w karierze, o pięć punktów wyprzedził Halvora Egnera Graneruda. Norweg pokazał, że kryzys ma już za sobą i w drugiej serii poszybował bardzo daleko - 137,5 m.

Stoch wreszcie na podium

Stoch przeprowadził udany atak na podium, dzięki skokowi na odległość 133 metrów. Trzykrotny mistrz olimpijski otrzymał wysokie noty od sędziów, które pomogły mu wyprzedzić niemiecką koalicję.

Czwarte miejsce zajęli bowiem ex aequo Markus Eisenbichler oraz lider PŚ Karl Geiger, a szósty był Andreas Wellinger. Ten ostatni w drugiej serii skoczył aż 139,5 metra - była to najdłuższa odległość konkursu, która zapewniła awans z 17. miejsca.

W gorszych nastrojach konkurs kończyli Kobayashi i Fettner. Japończyk skoczył 132 metry i spadł na siódme miejsce. Austriacki weteran wylądował tylko na 125. metrze, co oznaczało dopiero 16. lokatę w konkursie.

Trzech Polaków w drugiej serii

W konkursie, oprócz Stocha, udział brali Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. W drugiej serii zobaczyliśmy dwóch pierwszych.

Żyła po dwóch równych skokach (130,5 i 130 m) ukończył zawody na 17. miejscu. Wąsek na półmetku był 25. po skoku na odległość 128 metrów. Niestety, słabsza druga próba (118 m) oznaczała spadek na 30. pozycję...

Zniszczoł wylądował w pierwszej serii na 125. metrze, co wystarczyło tylko do zajęcia 37. miejsca.

W niedzielę odbędzie się drugi konkurs w Klingenthal.