PŚ w skokach: Ruka bywa niebezpieczna. Wypadek Wellingera zmroził Kuusamo

2021-11-27, 08:15

PŚ w skokach: Ruka bywa niebezpieczna. Wypadek Wellingera zmroził Kuusamo
Upadek Andreasa Wellingera podczas zawodów w Kuusamo w 2014 roku . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Skocznia w Kuusamo znana jest nie tylko z wielkich sportowych emocji, ale również bardzo groźnych wypadków. 7 lat temu wszyscy zgromadzeni wstrzymali oddech po upadku Andreasa Wellingera. Przez chwilę kariera Niemca stanęła pod znakiem zapytania.

  • Liderem klasyfikacji generalnej PŚ jest Niemiec Karl Geiger. W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy przed Norwegami i Japończykami, Polacy są na szóstym miejscu 
  • W Finlandii wystartuje siedmiu Polaków. Zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2 Klemensa Murańkę zastąpi Aleksander Zniszczoł
  • Kolejne zawody PŚ odbędą się w Wiśle w dniach 4-5 grudnia

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Wielkie napięcie

Drugi konkurs w 2014 roku na skoczni w Kuusamo zapadł w pamięć fanom skoków narciarskich nie tylko ze względu na wielkie sportowe emocje - pierwsze miejsce ex aequo zajęli Simon Ammann i Noriaki Kasai - lecz upadek niemieckiego skoczka Andreasa Wellingera. Zaledwie 19-letni wtedy zawodnik - już wtedy drużynowy mistrz olimpijski z Soczi - po wyjściu z progu stracił równowagę w locie i w makabryczny sposób spadł z wysokości na zeskok.

Podczas tego konkursu groźnie upadł także Słowenien Anze Lanisek - w przypadku obu zawodników na szczęście obrażenia nie okazały się poważniejsze niż obicia. Wellinger w związku z silnym bólem ramienia przeszedł też operację barku i do skoków wrócił dopiero w lutym 2015 roku. 

Droga na szczyt

Machający rękami w powietrzu skoczek, próbujący rozpaczliwie złapać równowagę, a następnie niemogący samodzielnie wstać - te obrazki na długo utkwiły w pamięci widzów i wszystkich związanych z zimową dyscypliną. Sam zainteresowany nie zniechęcił się do skakania i w 2018 roku znalazł się na szczycie - w Pjongczang zdobył złoty medal na skoczni normalnej i dwa srebrne na skoczni dużej (indywidualnie i drużynowo).

PROGRAM PŚ w Ruce:

Piątek (26.11)

17.10 - kwalifikacje

Sobota (27.11)

16.30 - pierwsza seria konkursowa

Niedziela (28.11)

14.30 - kwalifikacje
16.15 - pierwsza seria konkursowa

Kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata wygrał Ryoyu Kobayashi. Do konkursu awansowało sześciu reprezentantów Polski, jednak najlepszy z nich Kamil Stoch zajął dopiero 24. miejsce. 

Po konkursach w Niżnym Tagile liderem klasyfikacji generalnej PŚ jest Niemiec Karl Geiger przed Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem i Japończykiem Ryoyu Kobayashim. Kolejne zawody PŚ odbędą się w Wiśle w dniach 4-5 grudnia.

W pierwszej fazie sezonu Pucharu Świata 2021/2022 w zawodach w Ruce, Wiśle, Klingenthal i Engelbergu Polacy mogą wystawić siedmiu zawodników. 

Powiązany Artykuł

PŚ 2021/2022 zaplanowano łącznie 28 konkursów indywidualnych i siedem drużynowych, w tym dwa zespołów mieszanych. Rywalizacja zakończy się 27 marca w słoweńskiej Planicy.

Posłuchaj

W poniedziałek biało-czerwoni, jeszcze w Rosji, trenowali na skoczni. Jak przekonuje drugi trener reprezentacji Grzegorz Sobczyk, efekty były obiecujące (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłej edycji Kryształową Kulę zdobył Norweg Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch zajął trzecie miejsce. 

Posłuchaj

Zdaniem Sobczyka, zawody w Niżnym Tagile nie były zbyt miarodajne (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 


Polecane

Wróć do strony głównej