X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PŚ w short tracku: ostatnia prosta na igrzyska w Pekinie. "Jeszcze nie wszystko stracone"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:51
Od czwartku do niedzieli w holenderskim Dordrechcie odbędzie się czwarta runda Pucharu Świata w short tracku z udziałem polskich łyżwiarzy. To jednocześnie ostatni etap kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.
Natalia Maliszewska zajęła pierwsze miejsce w Pekinie i drugie w Nagoi na dystansie 500 metrów
Natalia Maliszewska zajęła pierwsze miejsce w Pekinie i drugie w Nagoi na dystansie 500 metrówFoto: Rafał Oleksiewicz

Liderką reprezentacji Polski jest Natalia Maliszewska. W październiku świetnie spisywała się na swoim koronnym dystansie, zajmując pierwsze miejsce w Pekinie i drugie w Nagoi. Z kolei kilka dni temu uplasowała się na trzeciej pozycji na 1000 m w Debreczynie.

Na Węgrzech Maliszewska była też szósta na 500 m (wygrała finał B) i 15. na 1500 m (odpadła w półfinale).

W Dordrechcie przed nią i pozostałymi biało-czerwonymi ostatnia szansa na poprawienie lokat w rankingach i zdobycie olimpijskiej kwalifikacji na łyżwiarskim krótkim torze.

"Zależy nam na wywalczeniu dla Polski miejsca w tej konkurencji (1500 m) na igrzyska. Nie chcieliśmy ryzykować i wystawiać inne zawodniczki, które oczywiście mają duży potencjał, ale przez losowania ciężko idzie im w początkowych biegach. Natalia odnalazła się w bardzo trudnej sytuacji, ale zapłaciła za to jakością startów na 500 metrów" - stwierdziła trenerka Urszula Kamińska, cytowana w komunikacie PZŁS.

Być może młodsza z sióstr Maliszewskich na dystansie 1500 m wystartuje również w Dordrechcie. "Miejsce w top 20 w Holandii da nam pewne miejsce na 1500 metrów na igrzyska. Zobaczymy także, jak rozegramy półfinałowe i finałowe biegi. Wciąż przed nami jest praca do zrobienia. Cały czas musimy między innymi przerabiać starty z czwartego czy piątego toru. Na igrzyskach wszyscy będą mocni i marząc o medalu trzeba będzie się zmierzyć z taką sytuacją" – dodała Kamińska.

Jak przyznała trenerka, ostatniego słowa w walce o IO 2022 Polacy nie powiedzieli również w sztafecie mieszanej. "W rankingu Pucharu Świata, który stanowi podstawę do wyjazdu do Pekinu, plasujemy się na 12. miejscu. Mogłoby być ono lepsze, gdyby nie ostatnia dyskwalifikacja naszej czwórki w Debreczynie. Wygranie tego biegu pozwalało poważniej myśleć o igrzyskach, ale jeszcze nie wszystko stracone. W Dordrechcie musimy sami pokazać się z bardzo dobrej strony i przy okazji liczyć na cudze potknięcia. Sport widział nie takie rzeczy i na pewno podejmiemy rękawicę".

Po najbliższym PŚ zostaną sporządzone rankingi olimpijskie w poszczególnych konkurencjach, z uwzględnieniem trzech z czterech najlepszych występów. W kobiecej kadrze pewna startu na 500 i 1000 m na igrzyskach w Chinach jest Natalia Maliszewska, a walka między zawodniczkami toczy się o dwa pozostałe "bilety". Na pozycjach premiowanych udziałem w IO na 500 m są Nikola Mazur i Patrycja Maliszewska, a na 1500 m Kamila Stormowska.

- Przy nominacjach olimpijskich brani są pod uwagę zawodnicy z najwyższych miejsc w rankingu, ale również liczba kwalifikacji dla kraju na danych dystansach. Poczekajmy najpierw, aż zakończą się kwalifikacje, a potem wspólnie z trenerami usiądziemy do rozmów, jak finalnie rozłożyć te nominacje – powiedział dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.


Z męskiej reprezentacji najbliżej udziału w igrzyskach jest Diane Sellier. Startujący w biało-czerwonych barwach Francuz liczy się w grze o kwalifikację na trzech dystansach – 500, 1000 i 1500 m. Bardzo możliwe, że jednolite limity kwalifikacji dla reprezentacji olimpijskich (po trzy miejsca dla pań i panów w startach indywidualnych) spowodują uszczuplenia kadr u rywali i umożliwią dalsze przesunięcia Polaków w rankingach.

- Dopóki są zawody i punkty do zdobycia, trzeba walczyć i to wykorzystać. Przecież już na początku sezonu w Chinach Sellier jechał w półfinale na 1500 metrów, a Łukasz Kuczyński świetnie pokonał 500 metrów. Sportowo stać ich na dobry wynik – uważa Niedźwiedzki.

Czytaj także:

Czytaj także

PŚ w łyżwiarstwie szybkim: kolejny krok Polaków w kierunku Pekinu. Ziomek i Kania znowu w dziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:34
Panczeniści Kaja Ziomek i Marek Kania, którzy w sobotę uplasowali się na trzecich lokatach na 500 m, zajęli odpowiednio szóste i dziewiąte miejsce na tym samym dystansie podczas zawodów Pucharu Świata w norweskim Stavanger.
rozwiń zwiń