Ekstraklasa: Cracovia - Raków Częstochowa. Zjawiskowy gol daje wygraną "Pasom"

2021-11-23, 00:00

Marcos Alvarez i Patryk Kun podczas meczu 15. kolejki Ekstraklasy Cracovia - Raków Częstochowa. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Przepiękny gol Otara Kakabadze był ozdobą spotkania Cracovia - Raków Częstochowa i dał "Pasom" wygraną. Jacek Zieliński rozpoczął swoją drugą przygodę z krakowskim klubem od zwycięstwa.

Cracovia pod wodzą nowego trenera, Jacka Zielińskiego, chciała pokazać, że potrafi grać ofensywnie i atrakcyjnie dla oka, od pierwszych minut próbowała grać do przodu. Niestety dla jakości widowiska, na próbach najczęściej się kończyło.

Ze zwycięstwa zadowolony był trener Cracovii Jacek Zieliński, który niespełna dwa tygodnie temu zastąpił na tym stanowisku Michała Probierza (IAR) 0:30
+

Raków Częstochowa podchodził ze spokojem do tych zapędów, dobrze rozbijał akcje i to on jako pierwszy stworzył sobie sytuację bramkową. Rozegranie z prawej strony poskutkowało dośrodkowaniem, a piłka trafiła do Patryka Kuna, który wbiegał w pole karne. Pomocnik gości został w tej akcji zablokowany, a piłka przeleciała obok słupka.

Goście nie dopuszczali rywali do sytuacji, szybko przejęli inicjatywę, prowadzili grę, mieli jednak tutaj problemy z kreowaniem akcji bramkowych - tych było jak na lekarstwo, co sprawiało, że spotkanie nie było najciekawszym do oglądania.

Wydawało się, że bramka dla Rakowa jest tylko kwestią czasu, po przerwie goście mieli naprawdę dobrą sytuację, ale Lopez pomylił się w polu karnym, a jego uderzenie nieznacznie minęło słupek.

Goście cały czas szukali swojej bramki, ale w 69. minucie zaskoczył ich wprowadzony na boisko kilka minut wcześniej Kakabadze. Gruzin dopadł do piłki, która została wybita po dośrodkowaniu w pole karne Rakowa i z ponad dwudziestu metrów uderzył potężnym wolejem. Piłka wpadła do siatki i z pewnością było to trafienie, które będzie kandydować do najpiękniejszego w tym sezonie Ekstraklasy.

Po tym golu spotkanie ożywiło się, Cracovia poczuła, że może wydrzeć tu zwycięstwo i zaczęła grać odważniej, Raków zaś musiał dążyć do wyrównania.

Niezłe sytuacje mieli Piszczek i Lopez, mecz zrobił się otwarty, a zawodnicy mieli coraz więcej miejsca. Końcówka przyniosła ogromne emocje, ale ostatecznie żaden gol już w tym meczu nie padł.

Jacek Zieliński swoją drugą przygodę z Cracovią zaczyna od bardzo ważnej wygranej w spotkaniu, w którym "Pasy" nie były faworytem.

Liderem tabeli jest Lech Poznań z dorobkiem 32 punktów. Dwa punkty mniej ma druga Lechia Gdańsk, a trzy punkty do drużyny z Poznania traci Pogoń Szczecin.

Wyjątkowej urody gol:

Cracovia - Raków Częstochowa 1:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Otar Kakabadze (68).

Żółta kartka - Cracovia Kraków: Michal Siplak, Pelle van Amersfoort, Filip Piszczek. Raków Częstochowa: Patryk Kun, Fran Tudor.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 6 058.

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Matej Rodin, Michal Siplak (85. Jakub Jugas) - Sergiu Hanca, Karol Knap (46. Sylwester Lusiusz), Florian Loshaj (61. Otar Kakabadze), Kamil Pestka – Michał Rakoczy (61. Jakub Myszor), Marcos Alvarez (39. Filip Piszczek), Pelle van Amersfoort.

Raków Częstochowa: Vladan Kovacević - Giannis Papanikolaou, Andrzej Niewulis, Zoran Arsenić - Fran Tudor, Marko Poletanović (75. Walerian Gwilia), Ben Lederman, Patryk Kun (75. Mateusz Wdowiak) - Ivi Lopez (83. Alexandre Guedes), Sebastian Musiolik (46. Vladislavs Gutkovskis), Fabio Sturgeon (75. Jakub Arak).

Wyniki meczów 15. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-11-20:

Lech Poznań - Piast Gliwice 1:0 (0:0)
PGE FKS Stal Mielec - Lechia Gdańsk 3:3 (1:2)
Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 3:1 (1:1)
Warta Poznań - Wisła Płock 1:2 (0:1)
2021-11-21:
Górnik Zabrze - Legia Warszawa 3:2 (2:0)
Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 2:1 (0:0)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Górnik Łęczna 1:1 (1:0)
2021-11-22:
Cracovia Kraków - Raków Częstochowa 1:0 (0:0)
KGHM Zagłębie Lubin - Radomiak Radom 0:2 (0:2)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Górnik Łęczna 15 1 6 8 12-32 9 -20
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze