Ligue 1: skandal podczas meczu Olympique Lyon - Olympique Marsylia. Liga rozpoczyna śledztwo

2021-11-22, 12:30

Piłkarz Olympique Marsylia Duje Caleta-Car stoi nad leżącym Dimitri Payetem . Foto: Forum/imago sport/Norbert Scanella

Nie milkną echa skandalu związanego z przerwaniem meczu Olympique Lyon - Olympique Marsylia. Hitowe spotkanie 14. kolejki Ligue 1 nie zostało dokończone, gdy piłkarz OM Dimitri Payet został uderzony butelką rzuconą z trybun. Sprawą ma zająć się komisja dyscyplinarna francuskiej ekstraklasy.

• Ligue 1 w ostatnich miesiącach musi zmagać się z niespotykaną dotąd agresją pseudokibiców
  • Mecz w Lyonie jest już drugim w sezonie spotkaniem Olympique Marsylia, które nie zostało dokończone

Grali przed pięć minut

Starcie Olympique Lyon - Olympique Marsylia, jeden z francuskich szlagierów został przerwany po pięciu minutach. Wówczas szykujący się do wykonania rzutu rożnego gwiazdor gości Dimitri Payet został trafiony butelką. Były reprezentant Francji opuścił boisko z lodem przyłożonym do głowy, a sędzia Ruddy Buquet wezwał piłkarzy do szatni.

Spotkanie nie zostało wznowione, gdyż zawodnicy Olympique Marsylia  nie chcieli wrócić na murawę. Spiker początkowo ogłosił, że mecz będzie dokończony, a gracze Olympique Lyon nawet wybiegli na murawę. Pseudokibic, który rzucił butelką w Payeta, został aresztowany.

Według gazety "L'Equipe", w poniedziałek w trybie pilnym zbierze się komisja dyscyplinarna LFP - organu prowadzącego rozgrywki Ligue 1. Działacze chcą przesłuchać zawodników obu drużyn za pomocą wideokonferencji. Ma to zapoczątkować dochodzenie w sprawie ewentualnych kar i decyzji co do ewentualnego walkowera.

Francuski dziennik przewiduje, że ostatecznej decyzji należy spodziewać się w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

Chuligani terroryzują rozgrywki

Rozgrywki nad Sekwaną zmagają się w ostatnich miesiącach z falą chuligaństwa. Niedzielne spotkanie to już drugi mecz Marsylii w bieżącym sezonie, który nie został dokończony. W 3. kolejce przerwano mecz w Nicei, gdy... Payet odrzucił butelkę rzuconą w jego kierunku przez fanów gospodarzy.

Wówczas zdecydowano o odebraniu Nicei jednego punktu oraz drugiego w zawieszaniu, a sam mecz powtórzono 27 października. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

W tym sezonie ze względu na zachowanie pseudokibiców przerywane też inne wyjazdowe mecze Olympique Marsylia: z Montpellier (wówczas butelka rozcięła wargę pomocnika Marsylii Valentina Rongiera) i Angers (fani Marsylii zaatakowali kibiców gospodarzy). Gorąco było też podczas niedawnego hitu miedzy Marsylią a PSG. Fani gospodarzy rzucali wówczas przedmiotami w wykonujących rzuty rożne Neymara i Leo Messiego

Wyniki 14. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej:

Brest 4 - Steve Mounie 3, Brendan Chardonnet 13, Romain Faivre 33, Jeremy Le Douaron 69

Nice 2 - Amine Gouiri 76, 82

Paris Saint-Germain 3 - Kylian Mbappe 2, Dennis Appiah 81-samob., Lionel Messi 87

Lille 2 - Jonathan David 5, 9

Przerwano też derby północy: RC Lens - Lille OSC. Kibice obu ekip obrzucali się rozmaitymi przedmiotami, a kilkuset fanów gospodarzy wbiegło na murawę i pobiegło w kierunku trybuny zajmowanej przez gości z Lille.

Podczas meczu Saint-Etienne - Angers ucierpiał natomiast stadion Geoffroy-Guichard. Jedna z trybun zaczęła się palić, gdy kibice gospodarzy odpalili race.