El. MŚ 2022: Brazylia i Argentyna dzielą się punktami. "Albicelestes" pewni awansu

2021-11-17, 08:20

Mecz Argentyna - Brazylia. Foto: PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

Kolejne mecze eliminacji mistrzostw świata na kontynencie południowoamerykańskim za nami. Bezbramkowym remisem zakończyło się starcie prowadzących w eliminacyjnej tabeli Argentyny i Brazylii. Punkt zapewnił "Albicelestes" awans na katarski mundial.

• Pewne awansu są już Brazylia i Argentyna
  • Słabiutko spisuje się natomiast Urugwaj, który przegrał czwarty kolejny mecz

El. MŚ 2022: fatalne skutki porażki z Węgrami. Polacy nie będą rozstawieni w barażach

Remis w hicie dał awans

W spotkaniu "Albicelestes" z "Canarinhos" nie brakowało podbramkowych spięć, ale zarówno Argentyńczykom, jak i Brazylijczykom brakowało skuteczności. Najbliżej wpisania się na listę strzelców był Fred, jednak po silnym strzale pomocnika gości piłka trafiła tylko w poprzeczkę.

Rozgrywany w San Juan mecz okazał się jedynym, w którym nie było czerwonej kartki, ale piłkarze zawdzięczali ten fakt wyjątkowej pobłażliwości sędziego. Ogromne szczęście miał Nicolas Otamendi, który celowo "poczęstował" łokciem Raphinhę, ale sędzia nie zauważył jego przewinienia.

Vidal wyleciał z boiska

Uwadze arbitra nie uszło z kolei bandyckie wejście Arturo Vidala, który w meczu Chile - Ekwador (0:2) wyprostowaną nogą trafił w twarz Feliksa Torresa. Gospodarze w osłabieniu grali od 14. minuty, ale pierwszą bramkę stracili już 5 minut wcześniej, kiedy Pervis Estupinan potężnym półwolejem pokonał Claudio Bravo.

Wynik meczu w 3. minucie doliczonego czasu drugiej połowy ustalił Moises Caicedo płaskim strzałem zza pola karnego. Przegrana skomplikowała sytuację Chilijczyków, którzy wypadli poza pierwszą piątkę strefy CONMEBOL, dającą awans na mundial.

Czerwoną kartkę kibice zobaczyli również w meczu Kolumbia - Paragwaj. Dostał ją obrońca gości Andres Cubas w konsekwencji drugiej żółtej kartki. Mimo potknięcia i straty punktów, "Los Cafeteros" są na dobrej drodze do awansu na MŚ 2022 - z dorobkiem 17 punktów zajmują 4. miejsce w tabeli.

Co się dzieje z Urugwajem?

Fatalnie spisuje się natomiast Urugwaj. "Urusi" ulegli na wyjeździe Boliwii 0:3 i była ich czwarta porażka z rzędu. Zespół mający w składzie takich snajperów, jak Luis Suarez czy Edinson Cavani w tych przegranych meczach zdobył ledwie jednego gola.

Dwukrotni mistrzowie świata zajmują dopiero siódme miejsce w tabeli i mogą nie awansować na mundial po raz pierwszy od 2006 roku.

Do mistrzostw świata w Katarze zakwalifikują się cztery najlepsze zespoły tej strefy, a piąty o awans powalczy w interkontynentalnym barażu.

Wyniki:
Argentyna - Brazylia 0:0

Boliwia - Urugwaj 3:0 (2:0)
bramki: Juan Arce (29, 79), Marcelo Moreno (45)
czerwona kartka: Carmelo Algaranaz (74, Boliwia)

Wenezuela - Peru 1:2 (0:1)
bramki: dla Wenezueli - Darwin Machis (52); dla Peru - Gianluca Lapadula (18), Christian Cueva (65)

Kolumbia - Paragwaj 0:0
czerwona kartka: Andres Cubas (Paragwaj, 84)

Chile - Ekwador 0:2
bramki: Pervis Estupinan (9), Moises Caicedo (90+3)
czerwona kartka: Rrturo Vidal (9, Chile)

1. Brazylia 13 11 2 0 27-4 35 - awans
2. Argentyna 13 8 5 0 20-6 29 - awans
3. Ekwador 14 7 2 5 23-13 23