El. MŚ 2022: Hiszpania - Szwecja. Poznaliśmy kolejnego finalistę mundialu

2021-11-14, 22:40

Hiszpan Dani Olmo (z lewej) walczy o piłkę ze Szwedem Emilem Forsbergiem . Foto: PAP/EPA/Raul Caro

Reprezentacja Hiszpanii pokonała w Sewilli Szwecję 1:0 (0:0) i przypieczętowała awans na piłkarskie mistrzostwa świata. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego wygrała rywalizację w grupie B, natomiast Szwedzi zajęli drugie miejsce i o awans na katarski mundial będą musieli walczyć w barażach.

• Gola na wagę wygranej i awansu strzelił Alvaro Morata
  • Szwedzi mieli kilka okazji bramkowych, lecz zagrali zbyt bojaźliwie w sytuacji, gdy do awansu potrzebowali wyjazdowej wygranej

El. MŚ 2022: Matty Cash zagra z Węgrami od początku. "Zawsze jestem gotowy"

Hiszpanom, do zapewnienia sobie bezpośredniego awansu, wystarczał remis. Szwedzi musieli wygrać.

Nudy do przerwy

Mimo to, od początku spotkania w Sewilli gospodarze byli aktywniejsi. Podopieczni Luisa Enrique mieli jednak problem z tworzeniem klarownych sytuacji. Po raz pierwszy udało im się to w dziewiątej minucie, lecz strzał Pablo Sarabii zza pola karnego był minimalnie niecelny.

Skandynawowie odpowiedzieli w szesnastej minucie, gdy bardzo groźnie strzelał Emil Forsberg. Szwedzkiemu pomocnikowi zabrakło jednak nieco precyzji.

Gospodarze przeważali, lecz nie przekładało się to na tworzenie zagrożenia pod bramką strzeżoną przez Robina Olsena. Ciężko za dogodną okazję uznać choćby zablokowane uderzenie Daniego Olmo z 23. minuty. Niespodziewanie to Szwedzi byli bliżej gola. W 38. minucie z lewej strony świetnie dośrodkował Ludvig Augustinsson. Piłka trafiła do Forsberga, któy jednak znowu uderzył tuż obok słupka.

Na przerwę drużyny zeszły, nie oddając ani jednego celnego strzału. Optyczna przewaga Hiszpanów nie przekładała się na jakiekolwiek konkrety pod bramką ich rywali.

Morata szukał bramki...

Tuż po powrocie na boisko fatalny błąd popełnił Cesar Azpilicueta. Po jego stracie tuż przed polem karnym piłka trafiła do Alexandra Isaka, lecz napastnik gości kopnął bardzo niecelnie.

Hiszpanie mogli objąć prowadzenie w 52. minucie. Po rzucie rożnym do piłki doszedł Raul De Tomas, ale napastnik nie trafił w bramkę. Zaledwie minutę później odpowiedzieli Szwedzi. Augustinsson uderzył zza pola karnego, lecz piłka wylądowała nad bramką.

Luis Enrique szukał zmian. Na boisku pojawił się Alvaro Morata. W 62. minucie napastnik Juventusu mógł zdobyć bramkę. Dostał piłkę w polu karnym, jednak był naciskany przez Victora Lindelofa i nie trafił w bramkę.

Także szwedzki zmiennik Matthias Svanberg, który zmienił najlepszego w szeregach gości Forsberga, miał okazję bramkową. W 66. minucie uderzył z przewrotki. Był to jednak kolejny niecelny strzał tego wieczora. Podopieczni Janne Anderssona potrzebowali gola, ale bali się mocniej zaryzykować.

... i ją znalazł

Hiszpanie tymczasem coraz bardziej napierali. W 84. minucie Olsen obronił z problemami strzał Moraty, lecz dwie minuty później szwedzki bramkarz wyciągał piłkę z siatki.

Bardzo mocno zza pola karnego uderzył Olmo. Po rękach Olsena futbolówka odbiła się od poprzeczki i wyszła w pole. Z dobitką pospieszył Morata, który nie mógł w tej sytuacji spudłować. Nie pomylił się i wyprowadził Hiszpanów na prowadzenie.

Szwedzi rzucili się do ataków, ale Zlatan Ibrahimović i spółka nie zdołali nawet wyrównać. Gospodarze mogli więc zacząć świętowanie awansu.

Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego przypieczętowała wygraną w eliminacyjnej grupie B. Hiszpanie wywalczyli 19 punktów w ośmiu meczach i o cztery "oczka" wyprzedzili Szwedów. Piłkarze z północy Europy szansy na grę na turnieju w Katarze będą musieli szukać w barażach.