El. MŚ 2022: sensacja w Tbilisi. Rosjanie zrobili swoje i czekają na ruch Chorwatów

2021-11-11, 20:02

Piłkarze reprezentacji Gruzji. Foto: PAP/EPA/Zurab Kurtsikidze

Szwecja sensacyjnie uległa Gruzji w Tbilisi 0:2, komplikując swoje szanse na bezpośredni awans. Nie zabrakło też wysokich wyników - Rosjanie zwyciężyli z Cyprem aż 6:0, a Macedończycy z Armenią - 5:0.

Dla Armenii domowy mecz z Macedonią Północną był praktycznie ostatnią szansą na baraże do mundialu. Goście także potrzebowali do tego kompletu punktów niczym tlenu i to oni wykazali się większą determinacją, zwyciężając aż 5:0. W pierwszej połowie do bramki trafiali Trajkovski i Bardhi. W drugiej części zawodnik Levante wykorzystał rzut karny, podwyższając prowadzenie Macedończyków. W 79. minucie Ristovski strzelił czwartą bramkę dla gości, a rywali w doliczonym czasie gry dobił Bardhi, ponownie z rzutu karnego.

Zarówno Azerbejdżan, jak i Luksemburg przystępowały do meczu bez choćby matematycznych szans na baraże. Kluczowym momentem spotkania była czerwona kartka dla Mutallimova w 21. minucie. Od tamtej pory zaczęła się dominacja gości. Pierwsze trafienie padło jednak dopiero w 67. minucie, kiedy to Rodrigues umieścił piłkę w siatce. Drugą bramkę dla Luksemburga zdobył Sebastien Thill. Gospodarze odpowiedzieli trafieniem Azara Salahli'ego w 83. minucie, jednak to nie wystarczyło, by zdobyć choćby punkt, bowiem Rodrigues dołożył kolejne trafienie w doliczonym czasie gry.

Szwecja jest dość zaskakującym liderem grupy B, wyprzedzając Hiszpanów. By jednak utrzymać taką sytuację, podopieczni Janne Anderssona musieli wywieźć z Tbilisi 3 punkty. Pierwsza połowa należała do gości, którzy oddali aż 6 strzałów na bramkę rywala. Nie przyniosło to jednak zdobyczy bramkowej.

Początek drugiej części meczu także przebiegł pod znakiem dominacji Szwedów, jednak w 61. minucie doszło do punktu zwrotnego dla gospodarzy. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego jeden z zawodników uderzył na bramkę Robina Olsena, a ten sparował futbolówkę. Bezpańską piłkę zgarnął Khvicha Kvaratskhelia i płaskim strzałem umieścił w siatce.

Od tamtego momentu Gruzja nabrała pewności siebie i coraz częściej znajdowała się w okolicach szwedzkiego pola karnego. W 78. minucie zawodnik Rubina przebił się przez dwóch obrońców i znalazł się sam na sam z bramkarzem, strzelając drugą bramkę dla gospodarzy.

Tą porażką Szwecja skomplikowała sobie drogę na mundial. Jeśli Hiszpanie pokonają na wyjeździe Grecję, to oni znajdą się na pozycji lidera grupy B.

Rosjanie wysłali w Petersburgu jasny sygnał w kierunku goniących ich Chorwatów, pokonując Cypr aż 6:0. Tym samym po 9 spotkaniach mają na swoim koncie 22 punkty, a ich rywale - 17 punktów po 8 meczach. Drużyna z Bałkanów gra dziś jednak z Maltą i jest faworytem do zgarnięcia 3 "oczek". Wszystko wskazuje więc na to, że do rozstrzygającego starcia dojdzie 14 listopada w Splicie, gdzie spotkają się obie reprezentacje.

Armenia 0:5 Macedonia Północna