Liga Europy: Legia - Napoli. Miłe złego początki, mistrzowie Polski otrzymali bolesną lekcję

2021-11-04, 20:40

Luquinhas (po prawej) w walce o piłkę. Foto: PAP/Leszek Szymański

Piłkarze Legii Warszawa przegrali u siebie z SSC Napoli 1:4 w meczu czwartej kolejki grupy C piłkarskiej Ligi Europy. Mistrzowie Polski prowadzili po pierwszej połowie, ale druga odsłona gry była w ich wykonaniu katastrofalna.

• Legia ma w dorobku sześć punktów w tabeli grupy C. Napoli, dzięki wygranej, jest o punkt lepsze
  • Dla nowego trenera warszawian Marka Gołębiewskiego był to debiut w europejskich pucharach

Legia 1200 f
Liga Europy: Legia w "czarnych koszulach" w meczu z Napoli. "Pod żałobny nastrój"

Legia przegrała aż osiem z jedenastu meczów PKO BP Ekstraklasy i znajduje się w strefie spadkowej w krajowej lidze. Fatalna gra kosztowała posadę trenera Czesława Michniewicza. Jego następcą został Marek Gołębiewski, który dotąd prowadził drużynę rezerw warszawskiego klubu.

Czwartkowy mecz był dla Gołębiewskiego trzecim w roli trenera mistrzów Polski, a pierwszym w europejskich pucharach.

Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli cz. 1 (Jedynka) 0:47
+

Szanse legionistów w starciu z liderem Serie A nie były oceniane wysoko, choć szkoleniowiec gości Luciano Spalletti nie mógł skorzystać z czterech ważnych piłkarzy. Do stolicy Polski nie przyjechali Lorenzo Insigne, Victor Osimhen, Fabian Ruiz i Mario Rui.

Do przerwy było sensacyjnie

Mecz w Warszawie zaczął się sensacyjnie. Napoli miało inicjatywę, ale to Legia wyszła na prowadzenie. W 10. minucie indywidualną akcją na lewej stronie popisał się Filip Mladenović. Serb zagrał do Mahira Emreliego, a napastnik gospodarzy otworzył wynik meczu, wprowadzając w euforię stołeczną publiczność.

Jak się okazało, był to jedyny celny strzał legionistów w meczu. Do przerwy mistrzowie Polski potrafili jednak prowadzić. Napoli przeważało, ale grało dość wolno i schematycznie. W szeregach gości wyróżniał się Piotr Zieliński. Reprezentant Polski był najbliżej wyrównania - w 17. minucie trafił jednak w poprzeczkę.

Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli cz. 2 (Jedynka) 0:47
+

Pogrom po przerwie

Niestety, w drugiej połowie warszawianie otrzymali lekcję gry w piłkę nożną. Co ciekawe, tuż po wznowieniu gry mogli jednak objąć prowadzenie. Strzał Yuriego Ribeiro zatrzymał się jednak na słupku. Później na placu gry dominowali już tylko przyjezdni.

Fatalnie spisał się Josue. Portugalski pomocnik Legii nie grał źle, ale sprokurował dwa rzuty karne, po których Napoli trafiło do siatki. W 51. minucie wyrównał Zieliński.

Piłkarze z południa Italii wyszli na prowadzenie w 75. minucie. Efektownym strzałem popisał się Dries Mertens.

Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli cz. 3 (Jedynka) 2:01
+

Nie było to jednak ostatnie słowo neapolitańczyków.

W 79. minucie Andrea Petagna wyłożył piłkę Hirvingowi Lozano, a Meksykanin po prostu nie miał prawa nie trafić. Wynik ustalił w końcówce regulaminowego czasu gry Adam Ounas.

Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli cz. 4 (Jedynka) 0:48
+

Rezerwowy Napoli przed oddaniem strzału wprost ośmieszył Mateusza Wieteskę i Artura Jędrzejczyka.

Napoli wyprzedziło Legię

SSC Napoli powiększyło dorobek do siedmiu punktów i objęło prowadzenie w tabeli grupy C. Legia, która była dotychczas liderem, zgromadziła sześć.

W drugim meczu tej grupy Leicester City zremisowało ze Spartakiem Moskwa 1:1. Zespół z Anglii ma na koncie pięć, a rosyjski klub - cztery punkty.

Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli - podsumowanie (Jedynka) 2:57
+

Legia Warszawa - SSC Napoli 1:4 (1:0).

Bramki: dla Legii - Mahir Emreli (10); dla Napoli - Piotr Zieliński (51-karny), Dries Mertens (75-karny), Hirving Lozano (79), Adam Ounas (90).

Sędzia: Lawrence Visser (Belgia). Widzów: 28 000.

Legia Warszawa: Cezary Miszta - Mattias Johansson, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk - Yuri Ribeiro, Josue, Bartosz Slisz (70. Andre Martins), Filip Mladenović - Lirim Kastrati (67. Ernest Muci), Mahir Emreli (80. Rafael Lopes), Luquinhas.

SSC Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Juan Jesus - Andre-Frank Zambo Anguissa, Diego Demme (65. Stanislav Lobotka), Piotr Zieliński (73. Dries Mertens), Eljif Elmas (65. Matteo Politano) - Hirving Lozano (83. Adam Ounas), Andrea Petagna (83. Alessandro Zanoli).