Ekstraklasa: Raków zatrzymany w Łęcznej. Outsider urwał punkty wicemistrzom Polski

2021-10-31, 17:05

Zawodnik Górnika Łęczna Łukasz Szrmowski (P) i Vladislavs Gutkovskis (L) z Rakowa Częstochowa. Foto: PAP/Bartłomiej Wójtowicz

W 13. kolejce piłkarskiej Ekstraklasy - niespodzianka. Ostatni w tabeli Górnik Łęczna zremisował 0:0 z wicemistrzem Polski, Rakowem Częstochowa. Raków mógł ten mecz wygrać, ale w doliczonym czasie gry pierwszej połowy rzut karny zmarnował Fran Tudor.

• Liderem rozgrywek jest Lech Poznań
  • Tytułu broni Legia Warszawa
  • Sezon Ekstraklasy zakończy się 21 maja 2022 roku
  • Po raz pierwszy w historii ligi zawodowej zostaną rozegrane 34 kolejki z udziałem 18 zespołów

W pierwszej fazie spotkania obydwie drużyny miały po jednej bardzo dogodnej sytuacji do zdobycia gola. Już w 5. minucie Tomas Petrasek z bliska główkował tuż nad poprzeczką. Czeski stoper Rakowa często przemieszczał się pod bramkę gospodarzy stanowiąc spore zagrożenie. Po drugiej stronie boiska w 17. min efektowną akcję przeprowadził Serhij Krykun, idealnie podając znajdującemu się bez opieki Michałowi Makowi, ale ten z 10 metrów strzelił nad bramką.

Kiedy wydawało się, że do przerwy nic interesującego już się nie wydarzy, w samej końcówce doliczonego czasu tej części meczu, po faulu Tomasza Midzierskiego na Andrzeju Niewulisie, arbiter podyktował rzut karny. Jego wykonawca Frank Tudor trafił jednak w słupek.

Mówi szkoleniowiec Górnika Kamil Kiereś (IAR) 0:21
+

O ile pierwsza połowa nie przyniosła wielu emocji, o tyle w drugiej gra była znacznie ciekawsza, akcje były przeprowadzane w większym tempie, nie brakowało też sytuacji podbramkowych, choć żadnej z drużyn nie udało się tego udokumentować trafieniem do siatki.

Stroną przeważającą, zgodnie z przewidywaniami, był zespół wicemistrza Polski, ale gospodarze, grając z wielką determinacją też mieli swoje szanse na sprawienie niespodzianki.

Pierwszoplanową postacią na boisku był bramkarz Maciej Gostomski. Kapitan Górnika popisywał się udanymi interwencjami, a szczególnie swój kunszt wykazał w 48. minucie wyłapując uderzenie głową Łotysza Vladislavsa Gutkovskisa, w 55. min broniąc strzał Hiszpana Iviego Lopeza czy w 84., kiedy dwukrotnie nie dał się pokonać po strzałach z jednej strony Marcina Cebuli i dobitce Portugalczyka Fabio Sturgeona.

Trener wicemistrzów Polski Marek Papszun tak podsumował występ swojej drużyny (IAR) 0:28
+

Gospodarze mieli dwie wyśmienite okazje - w 65. minucie, gdy Krykun otrzymawszy precyzyjne podanie od Alexa Serrano, w sytuacji sam na sam z bramkarzem Rakowa, posłał piłkę obok słupka oraz w 90. minucie, po ładnej zespołowej akcji, kiedy strzał Maka znakomicie obronił Vladan Kovacevic.

Zamykający ekstraklasową stawkę zespół z Lubelszczyzny zdobył cenny punkt, ale przede wszystkim pokazał, że jeszcze nie składa broni.

13. kolejka Ekstraklasy:

Górnik Łęczna - Raków Częstochowa 0:0 (0:0)

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Górnik: Maciej Gostomski - Bartosz Rymaniak, Kamil Pajnowski, Tomasz Midzierski, Leandro - Michał Mak, Janusz Gol (57. Szymon Drewniak), Alex Serrano (78. Przemysław Banaszak), Łukasz Szramowski, Serhij Krykun - Bartosz Śpiączka

Raków: Vladan Kovacevic - Andrzej Niewulis, Tomas Petrasek, Milan Rundic (81. Zoran Arsenic) - Fran Tudor, Ben Lederman, Walerian Gwilia (63. Fabio Sturgeon), Marko Poletanovic, Patryk Kun (73. Mateusz Wdowiak) - Ivi Lopez (81. Marcin Cebula), Vladislavs Gutkovskis (73. Sebastian Musiolik)