Pekin 2022: obiecująca prognoza na 100 dni przed igrzyskami. Ile medali zdobędą Polacy?

2021-10-27, 15:12

Pekin 2022: obiecująca prognoza na 100 dni przed igrzyskami. Ile medali zdobędą Polacy?
Piotr Żyła pokazał się z dobrej strony w kwalifikacjach - czy utrzyma formę w konkursie?. Foto: Marcin Kadziolka/Shutterstock.com

Złoty, srebrny i trzy brązowe - tyle medali ma wywalczyć reprezentacja Polski na zimowych igrzyskach w Pekinie według prognozy Gracenote Nielsen na 100 dni przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań. Po najcenniejszy krążek miałby sięgnąć Piotr Żyła w konkursie na normalnej skoczni. 

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym igrzysk olimpijskich w Pekinie i partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Nasi dziennikarze będą w Chinach i na antenach oraz w portalu polskieradio24.pl będą przekazywać relacje z rywalizacji, która rozpocznie się 4 lutego 2022 roku. 

Powiązany Artykuł

Igrzyska_3.png
Pekin 2022: 100 dni do igrzysk. "Brakuje podstawowych informacji"

Pięć polskich szans 

Według amerykańskich analityków, prawdziwe medalowe żniwo czeka Biało-Czerwonych w rywalizacji skoczków narciarskich. Po złoto w rywalizacji na normalnej skoczni miałby sięgnąć Piotr Żyła, który w lutym zdobył w Oberstdorfie tytuł mistrza świata w tej konkurencji. 

Prognoza przewiduje, że Żyła nie będzie jedynym Polakiem na podium konkursu. Brąz na normalnej skoczni ma bowiem wywalczyć Dawid Kubacki. Trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch także jest typowany do podium. "Rakieta z Zębu" ma zająć trzecie miejsce w rywalizacji na dużej skoczni. Brązowy medal powinna wywalczyć też polska drużyna.

Jak się okazuje, nie tylko w skokach narciarskich Polska może upatrywać medalowych nadziei. Doceniono bowiem znakomitą formę Natalii Maliszewskiej, która niedawno wygrała w Pekinie zawody Pucharu Świata w short tracku. Białostoczanka jest typowana do srebrnego medalu w swojej koronnej konkurencji - 500 metrów. 

Lepiej niż w Korei? 

Gdyby prognozy się sprawdziły, igrzyska w Chinach byłyby znacznie bardziej udane niż te w południowokoreańskim Pjongczangu. W 2018 roku Biało-Czerwoni wywalczyli dwa medale w skokach - złoto Stocha i brąz drużyny. Dużo lepiej było w 2010 roku w Vancouver i cztery lata później w Soczi. Z Kanady i Rosji Polacy wracali z sześcioma medalami. W Soczi aż cztery z nich były krążkami z najcenniejszego kruszcu. 

Warto też dodać, że prognoza na 100 dni przed igrzyskami jest dla Polski korzystniejsza niż ta przygotowana w lutym tego roku. Wówczas jako srebrnych medalistów typowaną Maliszewską, Kubackiego na normalnej oraz Stocha na dużej skoczni. 

Gdyby obecne przewidywania się sprawdziły, Polska zajęłaby 17. miejsce w klasyfikacji medalowej, którą wygrałaby Norwegia – 44 medale (22 złote, 13 srebrnych, 9 brązowych). Na drugim miejscu byłby Rosyjski Komitet Olimpijski – 38 (14-11-13), a trzecie miejsce przypadłoby Niemcom – 27 (11-11-5). Medale zdobyli reprezentanci 27 państw.

Ceremonia otwarcia igrzysk planowana jest na 4 lutego. Ostatnie zawody i zamknięcie - na 20 lutego.

Czytaj także: 

/empe 

Polecane

Wróć do strony głównej