X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

El. MŚ 2022: Glik niewinną ofiarą "walki z rasizmem". Polak nie był jednak pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:32
Po analizie materiałów z meczu Polska - Anglia Kamil Glik został oczyszczony z zarzutów o rasizm wobec ciemnoskórego obrońcy "Synów Albionu" Kyle'a Walkera. Reprezentant Polski nie jest pierwszym zawodnikiem, który bezpodstawnie spotkał się z podobnymi zarzutami, a nieraz absurdalne oskarżenia kompromitują szczytną ideę.
Harry Maguire i Kamil Glik
Harry Maguire i Kamil Glik Foto: PAP/Rafal Oleksiewicz

Rasizm wciąż jest obecny na piłkarskich stadionach - to nie ulega wątpliwości. W kierunku ciemnoskórych graczy z trybun wciąż sypią się banany i dobiegają obelżywe okrzyki oraz obsceniczne odgłosy. Walka z uprzedzeniami rasowymi w futbolu niewątpliwie jest konieczna, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że coraz częściej nie służy wyłącznie wyplenieniu szkodliwego zjawiska.

Przez to szczytna idea bywa w nieodpowiedzialny sposób ośmieszana i zamiast promować właściwe postawy, budzi niesmak.

Bednarek Zieliński 1200.jpg
Piłkarz, który "rozpętał wojnę", czerwony Obraniak, ranny Duda, a teraz Świderski w "bałkańskim kotle"Piłkarz, który "rozpętał wojnę", czerwony Obraniak, ranny Duda, a teraz Świderski w "bałkańskim kotle"

PZPN nie odpuści

Ogromnym absmakiem zakończyła się "afera" z udziałem Kamila Glika, który został oskarżony przez reprezentantów Anglii o rasistowskie zachowanie wobec Kyle'a Walkera. Po analizie materiałów wideo i zeznań uczestników zajścia z udziałem piłkarza Manchesteru City oraz stopera Benevento FIFA oczyściła Polaka z zarzutów i "zamknęła" sprawę.

Sęk jednak w tym, że doniesienia o uniewinnieniu Glika nie przebiją się, zwłaszcza w zagranicznych mediach, w równym stopniu co niemające pokrycia w rzeczywistości informacje o rzekomym rasizmie Polaka. PZPN, który od początku trzymał stronę piłkarza, zapowiada, że będzie walczyć o dobre imię zawodnika i spróbuje pociągnąć do odpowiedzialności Walkera.

Moim zdaniem teraz to my powinniśmy oskarżyć piłkarza, który niesłusznie oskarża naszego zawodnika - oświadczył prezes PZPN Cezary Kulesza.

Wydaje się, że to jedyna droga, aby zapobiec podobnym oszczerstwom w przyszłości. Problem nieraz irracjonalnego "tropienia rasizmu" generuje bowiem kolejne absurdy.

Hipokryzja Wyspiarzy

Mimo że od sławetnego reportażu BBC nt. mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie minęła już dekada, jego treść wciąż budzi spore emocje, a po latach brzmi wręcz groteskowo. Wówczas brytyjska telewizja przedstawiła Polskę jako kraj rasistowski, antysemicki i niebezpieczny, odradzając angielskim kibicom wyjazdu na turniej.

W kontekście meczu finałowego Euro 2020 na Wembley zarzuty BBC brzmią jak kiepski żart. Podczas gdy, poza pojedynczymi incydentami, polsko-ukraiński czempionat odbył się w atmosferze piłkarskiego święta, okoliczności towarzyszące meczowi kończącemu tegoroczny turniej przypominały pole bitwy - tysiące Anglików wdzierających się na stadion, dziesiątki pobitych osób i zdemolowanych lokali nie wystawiają Wyspiarzom najlepszego świadectwa.

Niewinne ofiary "walki z rasizmem"

Swoje żniwo zbiera również "polityczna poprawność". Jej przykre konsekwencje na własnej skórze odczuł m.in. Edinson Cavani, który do ciemnoskórego przyjaciela w mediach społecznościowych zwrócił się per "negrito". I chociaż mężczyzna nie poczuł się urażony, a Urugwajczyk w liczącym 9 stron odwołaniu od decyzji FA tłumaczył, że słowo nie ma w jego kraju wydźwięku rasistowskiego, a jego stronę wzięli również językoznawcy, musiał zapłacić 100 tys. funtów kary.

Podobnie potraktowano w listopadzie 2019 roku Bernardo Silvę, który w mediach społecznościowych zamieścił zestawienie zdjęcia małego Benjamina Mendy'ego z postacią z etykiety hiszpańskich słodyczy Conguitos. Mimo że klubowy kolega uśmiał się z dowcipu, Portugalczyk musiał zapłacić 50 tys. funtów kary, przykładnie się pokajać i zaliczyć warsztaty z zakresu tolerancji. - W dzisiejszych czasach nie możesz nawet pożartować z przyjacielem - skwitował gorzko piłkarz.

Jak skompromitować szczytną ideę?

Podobnych sytuacji było znacznie więcej, a trend zaczyna być niepokojący. Rasizm bez wątpienia jest zjawiskiem, które z całą stanowczością należy "wypalać żelazem", ale absurdalne decyzje i oskarżenia ze strony FA z pewnością nie przysłużyły się tym szczytnym założeniom. 

Coraz mniej poważnie wygląda również inicjatywa związana z klękaniem przed meczami, którego odmawia wiele drużyn. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że inicjatywa, która powinna łączyć kibiców i sportowców na całym świecie, w rezultacie często ich dzieli.

Czytaj także:

Bartosz Goluch/PolskieRadio24.pl

Czytaj także

El. MŚ 2022: Kamil Glik oskarżany przez Anglików o rasizm. Jest decyzja FIFA

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:38
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem Kamila Glika - poinformował na Twitterze rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. Polski obrońca oskarżany był przez Anglików o zachowanie rasistowskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

El. MŚ 2022: fałszywe oskarżenia Anglików wobec Kamila Glika. PZPN przejdzie do ofensywy?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:59
Po wrześniowym meczu eliminacji mistrzostw świata, angielska federacja oskarżyła Kamila Glika o rasistowskie zachowania. FIFA nie znalazła jednak żadnych dowodów na winę polskiego piłkarza i zamknęła dochodzenie w tej sprawie. Polski Związek Piłki Nożnej chce jednak, by osoby zniesławiające obrońcę zostały ukarane. 
rozwiń zwiń