X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Festiwal "Inspirowane Górami" 2021. Ewa i Maciej Berbeka patronami, dla których Zakopane było impulsem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:08
W Zakopanem rozpoczyna się Festiwal "Inspirowane Górami...". Organizowany od kilku lat jesienią jest okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu miasta. Celem festiwalu jest pokazanie twór­czości, której źródłem jest fascynacja górami. Festiwal od trzeciej edycji dedykowa­ny jest Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Broad Peaku. Polskie Radio jest patronem wydarzenia w stolicy Tatr.
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieFoto: mat.pras

Festiwal "Inspirowane Górami..." organizowany od kilku lat jesienią jest formą uczczenia rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich, która przypada na dzień 18 października. Wydarzenie jest rów­nież okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu miasta przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni. Celem festiwalu jest pokazanie twór­czości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem le­żącym u ich podnóża, z jego ciekawą kulturą i historią.

- Wydarzenie jest okazją spotkania osób, dla których Zakopane i góry stają się nowym impulsem w poszukiwaniach twórczych - tłumaczy Joanna Staszak, organizatorka festiwalu.


Posłuchaj
07:17 inspirowane górami Zakopane joanna staszak zakopane.mp3 Joanna Staszak, naczelnik wydziału kultury miasta Zakopane w rozmowie z Pawłem Pawlicą opowiada o programie 10. edycji Festiwalu (IAR)

 


Festiwal od trzeciej edycji poświęcony jest Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Broad Peaku. Pięć lat później zmarła jego żona, znakomita plastyk i scenograf, Ewa Dyakow­ska-Berbeka. Niespełna pół roku później odbyło się uroczyste ogłoszenie ich obojga – zakopiańczyków, pracujących i działających dla miasta społecznie i zaangażowanych od początku w organizację wydarzenia – pa­tronami festiwalu.


Maciej Berbeka
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

Osoby zafascynowane górami łączy wytrwałość w podejmowanych wysiłkach. Nie sposób zajmować się pracą twórczą czy wspinaniem bez pokonywania własnych ograniczeń. Niekiedy los stawia człowieka w sytuacjach, które sprawiają, że codzienność staje się swoistym uprawianiem sztuki przetrwania i szkołą kształtowania charakteru. Nie chodzi jednak wyłącznie o przetrwanie własnych kryzysów czy zewnętrznych trudności. Takie doświadczenia – bywa, że dramatyczne, pozbawiające swobody działania – otwierają perspektywę prowadzącą do Absolutu. Jeśli staną się odkryciem transcendentnego wymiaru istnienia, mogą dać impuls do „oderwania się od płaskości egzystencji”, by „sięgać Nieba”, jak to określiła prof. Anna Grzegorczyk, która zajmuje się m.in. fenomenem człowieczeństwa, filozofią rozwoju duchowego, a także filozofią sztuki. Jej słowa są szczególnym przesłaniem dla uczestników tegorocznego Festiwalu. Pisze tak: „Wejście na swą indywidualną ścieżkę życiową wiąże się ze zdobyciem świadomości trudnej drogi, na której przeszkody hartują ducha”.

Plan 10. edycji Festiwalu

14 października – czwartek

godz. 12.00 Beata Bugaj-Tomaszewska, Małgorzata Drozd-Witek, „Malarstwo”

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie laureatek 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane”

Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41

godz. 16.00 „W akcji ratunkowej”. Wernisaż wystawy zdjęć z wypraw ratunkowych artysty fotografika, ratownika TOPR Macieja Gąsienicy

Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

godz. 16.30 „W akcji ratunkowej”. Spotkanie autorskie z artystą fotografikiem Maciejem Gąsienicą, ratownikiem TOPR w latach 1965–1997.

„Ratunek nadchodzi z nieba” (reż. Jerzy Porębski). Projekcja filmu

Kino Miejsce, ul. Orkana 1


Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

15 października – piątek

godz. 16.00 Beata Sabała-Zielińska, „TOPR 2. Nie każdy wróci”. Prapremiera książki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, os. Łukaszówki 4a

16 października – sobota

godz.9.00 Wycieczka dla Dużych i Małych z dr. Pawłem Skawińskim, współautorem książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”.

Zbiórka przed UM Zakopane, ul. Kościuszki 13

godz. 10.00–21.00 Zajęcia wspinaczkowe dla zakopiańskich dzieci i młodzieży. Prowadzenie KW Zakopane

Ścianka wspinaczkowa Czysta Forma przy SP nr 5, ul. Nowotarska

godz. 16.00 „Tatry z lotu ptaka”. Wernisaż wystawy fotografii Adama Brzozy

Rejon oczka wodnego, ul. Krupówki

godz. 16.30 „Fotografia Tatrzańska – z lotu ptaka i nie tylko”. Spotkanie z Adamem Brzozą

Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego


Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

17 października – niedziela

godz. 18.00 Grzegorz Turnau LIVE.

Teatr im. St.I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15

Obowiązkowa reje­stracja na 10. edycję Festiwalu: https://www.zakopane.pl/rejestracja-na-wydarzenia#/

Czytaj także:

/red

Zobacz więcej na temat: góry Zakopane Himalaje

Czytaj także

Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 06:00
- Bawią mnie góry, ciągnie mnie wyczyn sportowy, a przede wszystkim te nieprzetarte szlaki, a w Himalajach jest ich jeszcze dużo - mówił Jerzy Kukuczka. - Mnie nie wystarczy być tylko w górach, być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę – dodawał. 18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, skompletował Koronę Himalajów i Karakorum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W górach najwyższych nie ma stopera". Anna Tybor o zjeździe z ośmiotysięcznika Manaslu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 17:27
Skialpinistka Anna Tybor, członkini kadry narodowej, która zdobyła ośmiotysięcznik Manaslu (8156 m.n.p.m.) bez użycia tlenu, a następnie zjechała na nartach jako pierwsza Polka, cieszy się, że spełniła marzenie. - Nie myślę o tym w kategorii wyczynu sportowego, to realizacja marzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaiści dla Afganistanu: Adam Bielecki czy Andrzej Bargiel z nowym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:15
W ostatnich tygodniach dramatyczne obrazy z Afganistanu zdominowały wiadomości na całym świecie. Polscy himalaiści, od dekad związani z azjatyckimi szczytami, nie pozostali obojętni i dołączyli do akcji prowadzonej przez Polską Misję Medyczną. W pomoc dla Afganistanu włączyli się: Piotr Pustelnik, Andrzej Bargiel, Łukasz Kocewiak, Jarosław Botor, Bogusław Magrel i Adam Bielecki.
rozwiń zwiń