X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kogo powinien wybrać Świderski? "Najwyższy czas, by reprezentację objął polski trener"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:14
Sebastian Świderski został w poniedziałek wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Był wielkim profesjonalistą jako zawodnik i jestem przekonany, że tak samo będzie z nim jako z prezesem - powiedział w rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem wieloletni trener Świderskiego w klubie i w reprezentacji Waldemar Wspaniały. 
Sebastian Świderski
Sebastian Świderski Foto: PAP/Piotr Nowak
  • Waldemar Wspaniały współpracował z Sebastianem Świderskim jako trener i jako działacz 
  • Słynny szkoleniowiec ocenił kompetencje byłego podopiecznego oraz doradził mu w sprawie wyboru nowych selekcjonerów żeńskiej i męskiej reprezentacji 
PAP Świderski 1200.jpg
Sebastian Świderski ma już faworyta na stanowisko trenera kadry? "Wykonam telefon do Nikoli"

Waldemar Wspaniały doskonale zna Świderskiego. W latach 2000-2003 był jego trenerem w Zaksie Kędzierzyn-Koźle (wówczas klub nosił nazwę Mostostal - przyp. red.).

Współpraca obu panów przyniosła m.in. trzy tytuły mistrza Polski i trzecie miejsce w Lidze Mistrzów w 2003 roku. Wspaniały prowadził też nowego prezesa PZPS w reprezentacji Polski w latach 2001-2003. 

- To człowiek przygotowany do pełnienia takiej funkcji. Był wielkim profesjonalistą jako zawodnik i jestem przekonany, że tak samo będzie z nim jako prezesem ważnego związku w Polsce - zapewnił doświadczony szkoleniowiec, który ostatnio współpracował ze Świderskim jako członek rady nadzorczej Grupy Azoty Zaksy. Świderski od 2015 roku jest prezesem klubu z Kędzierzyna-Koźla.

Na początek finanse i selekcjonerzy 

Od czego Świderski powinien zacząć swoją pracę w związkowej centrali?

- Po pierwsze, musi się zaznajomić ze strukturą związku, sprawami finansowymi, itp. Musi też podjąć decyzję odnośnie selekcjonerów jednej i drugiej reprezentacji. To najważniejsze decyzje. Na inne sprawy z programu ma czas - ocenił Wspaniały. 


Posłuchaj
02:41 Waldemar Wspaniały.mp3 Tomasz Kowalczyk rozmawiał z Waldemarem Wspaniałym o wyzwaniach stojących przed Sebastianem Świderskim (PR1/Kronika Sportowa)

 

Choć sam Sebastian Świderski mówił już po wyborze, że chciałby, aby nowym selekcjonerem męskiej kadry został Serb Nikola Grbić, Wspaniały inaczej patrzy na sprawę sukcesji po Vitalu Heynenie. 

- Uważam, że najwyższy czas, żeby naszą reprezentację przejął polski trener - zaapelował. - Jeśli chodzi o obcokrajowców, to wygląda to tak, że w pierwszym czy drugim roku pracy jest sukces, a potem jest gorzej... - dodał były selekcjoner. 

Polak czy obcokrajowiec?

Kogo Waldemar Wspaniały widzi jako następcę belgijskiego szkoleniowca?

- Andrzej Kowal wygrał z Resovią kilka tytułów mistrza Polski. Jest Mariusz Sordyl, który doskonale sprawdza się za granicą. Bardzo dobrze w Treflu radzi sobie trener młodego pokolenia Michał Winiarski. To trzy mocne nazwiska - wymienił.

Inaczej sprawa ma się z żeńską kadrą, którą po sześciu latach opuścił selekcjoner Jacek Nawrocki. Tutaj Waldemar Wspaniały nie wykluczył zagranicznego trenera, choć stawia warunki takiej współpracy. 

- Sześć lat i, niestety, reprezentacja się cofnęła w ostatnich dwóch latach. Na pewno nie może być tak, że trener miałby pracować równocześnie w klubie i reprezentacji, jak chciał Jacek Nawrocki. Uważam, że w polskich warunkach to niemożliwe - uznał. 

Jako poważny kandydat do pracy z kadrą siatkarek wymieniany jest Turek Ferhat Akbas, który z Chemikiem Police zdobył dwa tytuły mistrza Polski. 

Wspaniały z optymizmem patrzy na zbliżające się wybory nowych selekcjonerów. 

- Polska siatkówka ma taką markę, że ludzie chcą tu pracować. Znajdzie się wielu chętnych obcokrajowców - zakończył legendarny trener klubu z Kędzierzyna-Koźla.

Czytaj także:

/empe 

Czytaj także

Sebastian Świderski nowym prezesem PZPS. Legenda stanie na czele polskiej siatkówki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:51
Sebastian Świderski został wybrany nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wielokrotny reprezentant Polski otrzymał 88 głosów delegatów. Dwie osoby się wstrzymały. 
rozwiń zwiń