X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Korupcja w piłce: sprawa "Fryzjera" ponownie na wokandzie. Ruszył proces apelacyjny

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:27
Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu rozpoczął się we wtorek proces odwoławczy dotyczący korupcji w piłce nożnej. W grudniu 2019 roku sąd I instancji nieprawomocnie skazał na 4,5 roku więzienia m.in. Ryszarda F., ps. Fryzjer, i 30 innych oskarżonych.
Piłka nożna
Piłka nożnaFoto: pixabay / domena publiczna

We wtorek Sąd Apelacyjny zdecydował, że za zgodą wszystkich stron procesu nie jest konieczne sprawozdanie m.in. z aktu oskarżenia i od razu można przystąpić do końcowych wystąpień obrońców oraz samych oskarżonych.

"Fryzjer" nieobecny 

Nieobecny na sali Ryszard F., ps. Fryzjer, przekazał z pomocą obrońcy zaświadczenie o swoim stanie zdrowia oraz opinię środowiskową na swój temat. Sąd uwzględnił to jako dowód w procesie. Sąd odczytał też karty karne oskarżonych, z których wynikało, że sześciu z nich zostało już skazanych w innych procesach i z tego powodu figurują jako karani za korupcję w piłce nożnej.

W grudniu 2019 r. po siedmiu latach procesu Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że "Fryzjer" jest winny niemal wszystkich z ponad 100 zarzutów, w tym m.in. tego, że obiecywał i wręczał łapówki. Wymierzył mu karę 4,5 roku więzienia i zakazał mu organizowania i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat.

Źródło: YouTube.com/Historie z boiska 

"Fryzjer" został też oskarżony o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Skazano ponad 30 osób 

Sędzia Mariusz Wiązek w uzasadnieniu tego nieprawomocnego wyroku podkreślił, że zgadza się z twierdzeniem prokuratury, że Ryszard F. działał w zorganizowanej grupie przestępczej. - Te zdarzenia korupcyjne były kierowane przez jedną zorganizowana grupę przestępczą, która wiedziała, jakie są jej cele - mówił sędzia. Wskazał jednak, że "Fryzjer" został już wcześniej skazany za zarzut kierowania grupą przestępczą, dlatego teraz sąd umorzył ten zarzut.

Sędzia Wiązek mówił, że wszyscy oskarżeni zostali uznani winnymi większości spośród 330 zarzutów sformułowanych przede wszystkim na podstawie zeznań świadków. Wskazał, że w większości oskarżeni przyznali się do zarzutów w śledztwie, a później przed sądem się z tego wycofali.

Jak powiedział wówczas sędzia, z liczących ponad 260 tomów akt sprawy wyłania się "uderzający obraz polskiej piłki" z lat, których dotyczą zarzuty.- Składano wówczas propozycje korupcyjne, bo uważano, że jest to powszechnie przyjęte – mówił.

W grudniu 2019 roku, oprócz "Fryzjera", zostało skazanych również 30 innych osób - to byli działacze piłkarscy, sędziowie ich tzw. obserwatorzy, którzy wystawiali oceny z sędziowania oraz piłkarze. Sąd wymierzył im kary od 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu do 2 lat więzienia w zawieszeniu. Na przykład były piłkarz Lecha Poznań Piotr R. usłyszał wyrok roku i dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu, a Wit Ż., były obserwator PZPN - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Prokuratura domagała się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia. Dla pozostałych oskarżonych - 30 byłych działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy - od trzech lat bezwzględnego więzienia do sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

Długa historia procesu 

Proces, w którym w poniedziałek zapadły wyroki, rozpoczął się w 2012 r. Cały akt oskarżenia obejmował 114 osób, z których 48 dobrowolnie poddało się karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części. W 2014 r. zapadły wyroki w zawieszeniu dla 24 byłych sędziów i obserwatorów piłkarskich objętych tym samym aktem oskarżenia co "Fryzjer".

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka M., a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia.

W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Jackowi M. obniżył karę do 3 lat więzienia. Z kolei w 2017 r. "Fryzjer" został skazany prawomocnie na 1,5 roku w zawieszaniu na pięć lat za ustawianie meczów Piasta Gliwice.

/empe 

Czytaj także

Ekstraklasa: poważna kontuzja talentu Pogoni. Smolińskiego czeka długa przerwa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:24
Kacper Smoliński, 20-letni pomocnik Pogoni Szczecin, będzie musiał pauzować przez kilka najbliższych miesięcy. Zawodnik w spotkaniu z Wisłą Kraków zerwał więzadło w kolanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bundesliga: były gracz Bayeru Leverkusen zamieszany w zabójstwo. Szuka go policja

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:50
Sezer Ozturk, były zawodnik m.in. Bayeru Leverkusen i Besiktasu Stambuł, jest poszukiwany przez turecką policję. 35-latek brał udział w incydencie, który zakończył się śmiercią 24-letniego mężczyzny i ciężkimi obrażeniami jego ojca.
rozwiń zwiń