Ekstraklasa: "Sorry, nie mój świat". Ostre słowa Podolskiego na temat VAR i wyjazdów do Niemiec

2021-09-28, 09:21

Lukas Podolski na rozgrzewce przed meczem Ekstraklasy z Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Lukas Podolski nie krył irytacji po meczu z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Nie spodobały mu się decyzje arbitrów przy użyciu systemu VAR, które przełożyły się na podyktowanie dwóch jedenastek dla gospodarzy. Skomentował także swoją ekspercką aktywność w Niemczech.

Podolski pojawił się na boisku w Niecieczy wraz z gwizdkiem rozpoczynającym drugą część spotkania. Występu nie może jednak zaliczyć do udanych, bowiem zabrzanie przegrali 1:3, a "Poldi" sprokurował jeden z rzutów karnych.

W wywiadzie ze "Sportowymi Faktami WP" stwierdził, że nie spodobały mu się decyzje arbitra, który w obydwu sytuacjach wspomagał się systemem VAR. Były zawodnik m.in. Bayernu i Arsenalu podkreślił jednak, że problem nie leży w polskich sędziach, tylko w zbyt częstym sięganiu po VAR na całym świecie.

- Brukbet ostatecznie zgarnął trzy punkty i to trzeba im oddać. Ale te rzuty karne? I zaznaczam - nie chodzi mi w tym momencie, że to był mecz w polskiej Ekstraklasie. Tydzień temu udzieliłem w Niemczech wywiadu, gdzie też stanowczo powiedziałem, co myślę o całym tym VAR - skomentował Podolski.

W 75. minucie spotkania "Poldi" zdaniem sędziów faulował w polu karnym. To przełożyło się na jedenastkę, którą na trzecią bramkę dla Niecieczy zamienił Piotr Wlazło.

Ekstraklasa 2021/2022 - TERMINARZ i TABELA

- Wyjaśnianie obu sytuacji zajęło w sumie 10 minut. Co do tego VAR-u… Siedzą tam w tych "piwnicach", czy to w Polsce, w Turcji, Anglii, czy we Włoszech, a na końcu, w niektórych przypadkach, sami sędziowie chyba nie są pewni. Zapytałem arbitra o ocenę mojej sytuacji. Powiedział mi: 100 procent karny, możesz sobie zobaczyć w telewizji. Odpowiedziałem: skoro 100 procent, to czemu sprawdzaliście to aż 5 minut? - Niemiec nie ukrywał irytacji.

- Rozumiem sprawdzanie kluczowych sytuacji: gol, czerwona kartka. Ale to się zaczyna wszystko rozdrabniać. Każdy faul, każda niepewność może iść pod lupę VAR. Sorry, trochę nie mój świat. A dyskusji piłkarzy z sędziami jest przy tym dużo więcej niż było przed VAR - zwrócił uwagę "Poldi".

Zawodnik odniósł się także do kontraktu z RTL. Podolski został ekspertem stacji i czwartkowe wieczory spędzi na komentowaniu meczów Ligi Europy oraz Ligi Konferencji.

- Szukanie sensacji, pisanie bzdur. Ale wyjaśnię - to żaden nowy kontrakt. Kontrakt z RTL został uzgodniony i podpisany wcześniej, zanim przyszedłem do Górnika. Wiedział o niej zarówno Górnik, jak i każdy inny klub, z którym negocjowałem.

Piłkarz zaznaczył, że otrzymał także oferty od polskich stacji, jednak podróż do Warszawy samochodem zajęłaby więcej czasu, niż lot do Niemiec.

Piast Gliwice - Cracovia 2:4

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Górnik Łęczna 9 1 2 6 7-22 5 -15
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze