Ekstraklasa: Warta Poznań osuwa się na dnie tabeli. Zagłębie Lubin wygrało i wskoczyło na podium rozgrywek

2021-09-25, 19:28

Piłkarze Zagłębia Lubin. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Warta Poznań przegrała w Grodzisku Wielkopolskim z Zagłębiem Lubin 0:2 w meczu 9. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Dla gości bramki zdobyli Tomáš Zajić (45+1') oraz Patryk Szysz (66'). W drugim zakończonym już sobotnim spotkaniu Stal Mielec wygrała u siebie z Radomiakiem 1:0. Gola na wagę zwycięstwa w doliczonym czasie gry pierwszej połowy strzelił z rzutu karnego Grzegorz Tomasiewicz.

• Liderem rozgrywek jest Lech Poznań
  • Tytułu broni Legia Warszawa
  • Sezon Ekstraklasy zakończy się 21 maja 2022 roku
  • Po raz pierwszy w historii ligi zawodowej zostaną rozegrane 34 kolejki z udziałem 18 zespołów

Piłkarze Warty przeciwko Zagłębiu stworzyli więcej sytuacji bramkowych niż w trzech ostatnich meczach, ale i tak schodzili z boiska pokonani. Poznaniacy nie wykorzystali nawet rzutu karnego, a podopieczni Dariusza Żurawia okazali się skuteczni aż do bólu i wygrali w ekstraklasie trzeci raz z rzędu.

W pierwszej połowie to goście prowadzili grę, ale poznaniacy swoich szans szukali w kontrataku i stwarzali więcej groźniejszych okazji. Już w ósmej minucie Jan Grzesik dograł do Adama Zrelaka, który tylko dostawił nogę, ale piłka minęła światło bramki. Warciarzom najwyraźniej odpowiadało wyczekiwanie na ruch przeciwnika, a po przechwycie piłki kilkoma podaniami szybko przemieszczali się pod bramkę Dominika Hładuna.

górski serwis grafika 1200 .jpg

Lubinianie z kolei mieli kłopot z kreowaniem sytuacji. Blok defensywny gospodarzy grał solidnie i dość łatwo radził sobie z atakami rywala, którzy swoich szans szukali w bocznych sektorach boiska.

W 23. minucie Zrelak idealnie w tempo zagrał do Milana Corryna, który zostawił za plecami obrońców Zagłębia. Belgijski pomocnik z niewyjaśnionych powodów zamiast "wyciągnąć" Hładuna z bramki, pobiegł do boku pola karnego utrudniając sobie pozycję do strzału. Nie zauważył też biegnącego za akcją Papeau – Francuz, gdyby otrzymał podanie, też miałby stuprocentową szansę na otwarcie wyniku. Ostatecznie Corryn strzelił niecelnie i goście mogli odetchnąć.

W 40. minucie fatalny błąd popełnił napastnik Zagłębia Tomas Zajić, który w zupełnie niegroźnej sytuacji podciął w polu karnym przy linii końcowej Papeau. Sędzia Bartosz Frankowski nie miał wątpliwości i pokazał na "wapno". Hładun jednak wyczuł intencje Mateusza Kupczaka, który nie przełamał zapaści strzeleckiej swojego zespołu.

Gospodarze szybko przekonali się, że stare piłkarskie porzekadło o niewykorzystanych sytuacjach jest wciąż aktualne. Cztery minuty później Eric Daniel dośrodkował w pole karne, Robert Ivanov nie upilnował Zajicia, który z bliska głową wpakował piłkę do siatki.

Po zmianie stron kibice w Grodzisku Wielkopolskim oglądali niesamowity popis nieskuteczności Warty. Drużyna Piotra Tworka przejęła inicjatywę i z animuszem atakowała bramkę rywala. Papeau w dogodnej sytuacji nie trafił czysto w piłkę, a po kapitalnej wrzutce Michała Jakóbowskiego, Zrelak głową z czterech metrów nie potrafił pokonać Hładuna.

Wyrównujący gol dla gospodarzy wisiał w powietrzu, gdy tymczasem po jednym z nielicznych kontrataków "miedziowi" podwyższyli rezultat. Wprowadzony kilka minut wcześniej Filip Starzyński wygrał przepychankę z Janem Grzesikiem, a całą akcje technicznym uderzenie sfinalizował Patryk Szysz.

Obra gry nie uległ zmianie, Warta wciąż mocno nacierała i w polu karnym gości co rusz było gorąco. Kolejnej stuprocentowej okazji nie wykorzystał Zrelak – po strzale słowackiego napastnika bramkarz lubinian odbił piłkę na słupek. Grzesik mógł zdobyć honorowego gola, ale znów golkiper Zagłębia był górą i to on solidnie zapracował na miano bohatera spotkania.

"Zieloni" nie wygrali szóstego meczu z rzędu, a w trzecim kolejnym nie zdobyli gola.

9. kolejka Ekstraklasy:

Warta Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Tomas Zajic (45+1-głową), 0:2 Patryk Szysz (66)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

W 41. minucie Mateusz Kupczak nie wykorzystał rzutu karnego — bramkarz Zagłębia Dominik Hładun obronił

Warta: Adrian Lis - Jan Grzesik, Aleks Ławniczak, Robert Ivanov, Konrad Matuszewski - Jayson Papeau (73. Mario Rodriguez), Łukasz Trałka, Milan Corryn (88. Jakub Sangowski), Mateusz Kupczak, Michał Jakóbowski (79. Mateusz Kuzimski) - Adam Zrelak

Zagłębie: Dominik Hładun - Jakub Wójcicki (35. Kacper Chodyna), Kamil Kruk, Sasa Balić, Mateusz Bartolewski - Erik Daniel, Łukasz Poręba, Dawid Pakulski (55. Filip Starzyński), Ilja Żygulow (67. Ian Soler), Patryk Szysz - Tomas Zajić (67. Karol Podliński)