ME siatkarzy: Polska - Serbia. Koncertowa gra polskich siatkarzy. Biało-Czerwoni na podium

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 19:10
Polscy siatkarze zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. W meczu o trzecie miejsce pokonali w Katowicach Serbię 3:0.
Polscy siatkarze w meczu z Serbią
Polscy siatkarze w meczu z Serbią Foto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Polacy w półfinale ulegli Słowenii, a Serbowie - Włochom
  • Biało-Czerwoni wygrali osiem z dziewięciu meczów na tegorocznych mistrzostwach Europy
ME siatkarzy: niespodzianka w drugim półfinale. Polacy poznali rywali w starciu o brąz

Pozbierali się po półfinale

Polscy siatkarze nie zdołali sięgnąć po drugi tytuł mistrzów Europy. Biało-Czerwoni wygrali siedem kolejnych meczów, jednak w sobotnim półfinale ulegli w Katowicach Słowenii 1:3. To już czwarty z rzędu turniej o mistrzostwo Starego Kontynentu, w którym Polacy musieli uznać wyższość tej drużyny.

W meczu o trzecie miejsce podopieczni Vitala Heynena mierzyli się z Serbią. Bałkańska ekipa broniła tytułu z 2019 roku, jednak w półfinale uległa rewelacyjnym Włochom 1:3.

Biało-Czerwoni pewnie pokonali ustępujących mistrzów Europy. Podobnie jak w 2019 roku, reprezentacja Polski sięgnęła po brązowy medal.

Udany początek

Pierwszy set zwiastował bardziej wyrównaną walkę. Biało-Czerwoni po ataku Piotra Nowakowskiego odskoczyli na dwa punkty (8:6), jednak Serbowie cały czas trzymali dystans. Po tym, jak Bartosz Kurek nie trafił w boisko, zdołali nawet wyjść na prowadzenie (13:14).

01:36 Pierwszy set meczu Polska - Serbia. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka) Pierwszy set meczu Polska - Serbia. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka)

Na szczęście, gospodarze szybko się obudzili. Po asie Jakuba Kochanowskiego, wygrana w partii była bardzo blisko (23:19). Stała się faktem po zepsutej zagrywce przez Srecko Lisinaca (25:22).

02:52 Polska wygrywa pierwszego seta w meczu z Serbią. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka) Polska wygrywa pierwszego seta w meczu z Serbią. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka)

Popisowy set

Popisem podopiecznych Vitala Heynena była druga partia. W bloku klasą dla siebie był Nowakowski, z kolei Kochanowski znowu szalał w polu zagrywki (11:5). Przewaga Biało-Czerwonych stale rosła - po efektownym ataku Wilfredo Leona z drugiej linii, wynosiła już 10 punktów (20:10).

Serbowie nie zdołali już nawiązać walki. Po ataku Łukasza Kaczmarka, Polacy zapisali na swoje konto kolejnego seta (25:16).

11:42 Polska pokonuje Serbię w drugim secie. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka) Polska pokonuje Serbię w drugim secie. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka)

Nie zmarnowali szansy

Po kontrze Leona, nasi siatkarze odskoczyli już na początku trzeciej odsłony (4:1). Serbowie jednak się nie załamali i po asie Marko Ivovicia, na tablicy wyników widniał remis (5:5). Na szczęście, rywale popełniali dużo błędów (11:7). Mistrzowie Europy sprzed dwóch lat zdołali się jeszcze przebudzić i wyrównać po ataku Urosa Kovacevicia (16:16).

Po dwóch asach serwisowych Mateusza Bieńka wydawało się jednak, że sprawa wyniku jest przesądzona (21:17). Przy zagrywkach Drażena Luburicia, goście zdołali jednak wyrównać raz jeszcze (22:22). Na szczęście, w swoich szeregach mamy Leona. Pochodzący z Kuby przyjmujący w ważnym momencie zapunktował zagrywką, a mecz zakończył atak Michała Kubiaka (25:22)!

10:06 Polacy wygrywają trzeci set i pokonują w meczu o brązowy medal ME Serbię. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka) Polacy wygrywają trzeci set i pokonują w meczu o brązowy medal ME Serbię. Relacjonuje Cezary Gurjew (Jedynka)

Pożegnanie z Heynenem?

Biało-Czerwoni przed jedenastoma tysiącami kibiców w Katowicach powtórzyli wynik sprzed dwóch lat. Niewykluczone, że był to ostatni sukces pod wodzą Vitala Heynena. Jeśli okaże się to prawdą, trzeba przyznać, że Belg pożegnał się z Polską w bardzo dobrym stylu.

W finale Włosi pokonali Słowenię >>> Kosmiczny finał Włochy - Słowenia. Italia wraca na tron

Polska - Serbia 3:0 (25:22, 25:16, 25:22)

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Fornal, Damian Wojtaszek (libero)

Serbia: Nikola Jovović, Uros Kovacević, Marko Podrascanin, Aleksandar Atanasijević, Marko Ivović, Srecko Lisinac - Nikola Peković (libero) oraz Drażen Luburić, Petar Krsmanović, Vuk Todorović, Nemanja Petrić, Nevan Majstorović (libero)

Zapis relacji na żywo:

19:07

Dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji - mamy brązowy medal!

19:07

25:22 - MAMY BRĄZOWY MEDAL! MICHAŁ KUBIAK KOŃCZY DŁUGĄ WYMIANĘ I PRZYPIECZĘTOWUJE WYGRANĄ 3:0!

BRAWO!

19:06

24:22 - Wilfredo Leon serwuje asa! Ivović nie przyjmuje zagrywki naszego przyjmującego i mamy piłkę meczową!

19:05

23:22 - Tym razem serbski atakujący zaserwował w aut.

19:05

22:22 - As Luburicia i mamy remis...

19:04

22:21 - Ivović kończy kontrę, a Vital Heynen bierze czas.

19:03

22:20 - Leon nie trafia w ataku.

19:03

22:19 - Luburić punktuje po rękach Biało-Czerwonych.

19:02

22:18 - Aut po serwisie Krsmanovicia.

19:02

21:18 - Atak Krsmanovicia kończy naszą serię punktową.

19:01

21:17 - Kolejny as Bieńka! To może być kluczowy moment meczu.

19:00

20:17 - Bieniek serwuje asa! Punkt w niezwykle ważnym momencie - Kovacević nie przyjął zagrywki.

Czas dla Serbów.

18:59

19:17 - Leon za drugim podejściem zdołał zaatakować skutecznie.

18:59

18:17 - Luburić skuteczny w ataku z lewego skrzydła.

Na zagrywkę wchodzi Nemanja Petrić, któy zmienił Kovacevicia.

18:58

18:16 - Mamy blok! Leon i Nowakowski zamknęli drogę ataku Kovaceviciowi!

18:57

17:16 - Kurek atakuje po bloku. Mamy punkt przewagi.

18:57

16:16 - Kovacević przedarł się na lewym skrzydle i mamy remis...

18:56

16:15 - Kovacević atakuje po rękach naszych blokujących.

18:56

16:14 - Luburić mógł dać gościom remis. Na szczęście, pomylił się.

18:55

15:14 - Kochanowski szukał asa serwisowego. Tym razem nieskutecznie.

18:54

15:13 - Wreszcie mamy punkt po ataku Kochanowskiego z przesuniętej krótkiej.

18:53

14:13 - Błąd Leona w przyjęciu zagrywki Ivovicia.

Przerwa na żądanie Vitala Heynena.

18:53

14:12 - Leon też psuje zagrywkę.

18:52

14:11 - Luburić zagrywa w aut.

18:52

13:11 - Serbowie łapią rytm? Kovacević skutecznie z drugiej linii.

18:51

13:10 - Biało-Czerwoni trzy razy próbowali skończyć atak, ale się nie udało. Wreszcie Podrascanin popisał się skutecznym blokiem.

18:50

13:9 - Kurek przechytrzył blok rywali.

18:50

12:9 - Ivović atakuje po skosie, ale skutecznie.

18:49

12:8 - Popsuta zagrywka Kovacevicia.

18:49

11:8 - Krsmanović zdołał skończyć atak.

18:48

11:7 - Podwójne odbicie w serbskich szeregach.

18:46

8:6 - Świetny atak Nowakowskiego ze środka.

18:46

7:6 - Kochanowski zepsuł zagrywkę

18:46

7:5 - Kovacević mocno, ale w aut! Challenge wzięty przez Vitala Heynena daje nam punkt.

18:44

6:5 - Mocny i skuteczny atak Kurka po rozegraniu... Kubiaka.

Nowakowski znowu zmienia Bieńka.

18:43

5:5 - Ivović trafia zagrywką...

18:43

5:4 - Sprytny i skuteczny atak Ivovicia po skosie.

4:1 - Leon kończy kontrę!

Prowadzimy trzema punktami i Slobodan Kovac prosi o przerwę.

18:39

3:1 - Kurek po raz kolejny w tym meczu kończy atak z prawego skrzydła.

18:39

2:1 - Mocny atak Krsmanovicia otwiera konto punktowe Serbów.

18:38

2:0 - Kochanowski skutecznie w ataku.

Wcześniej kolejny dobry serwis Bieńka.

18:38

1:0 - Serbowie nie przyjmują dobrze zagrywki Bieńka. Potem nie byli w stanie wyprowadzić z tego akcji.

18:31

25:16 - Serbowie nie bronią ataku Kaczmarka i prowadzimy w meczu już 2:0!

Brązowy medal o krok!

18:30

24:16 - Jeszcze gramy. Ivović skutecznie z lewego skrzydła.

18:30

24:15 - Kaczmarek atakuje po rękach Podrascanina i mamy piłkę setową!

18:29

23:15 - Nie mogliśmy skończyć ataku, więc Atanasijević to wykorzystał. Świetna kontra Serba.

18:28

23:14 - Niestety, Fornal popsuł serwis. Piłka trafiła w siatkę.

18:28

23:13 - Mocno autowy serwis w wykonaniu Krsmanovicia.

Tomasz Fornal na parkiecie. Młody przyjmujący wchodzi na zagrywkę w miejsce Kubiaka.

18:28

18:27

22:13 - Ivović przedarł się przez blok.

Bieniek wraca na boisko i zastępuje Nowakowskiego.

18:26

22:12 - Nowakowski atakuje z krótkiej. Efektownie i skutecznie!

18:26

21:12 - Mocny atak Atanasijevicia daje Serbom punkt.

18:25

21:11 - Udany atak Kochanowskiego. Wygrana w secie coraz bliżej.

18:25

20:11 - Kovacević przedarł się przez blok.

18:24

20:10 - Ależ potężny pipe Leona!

Ten set to prawdziwa deklasacja!

18:24

19:10 - Bardzo nieudana zagrywka Podrascanina. Wyraźny aut.

Kaczmarek i Łomacz znowu na parkiecie.

18:23

18:10 - Piłka ląduje na aucie po zagrywce Kurka.

18:22

18:9 - Atanasijević w aut! Przewaga jest coraz większa!

18:21

17:9 - Świetna gra Polaków - Leon kończy kontrę!

18:20

16:9 - Zagrywka Ivovicia ląduje na siatce.

18:20

15:9 - Teraz Ivović plasuje i punktuje.

18:20

15:8 - Świetny plas Leona daje nam kolejny punkt.

18:17

12:6 - Leon najpierw dobrze przyjął, a potem zaatakował z drugiej linii.

18:17

11:6 - Tym razem Kochanowski minimalnie się pomylił, co wykazał system challenge.

18:16

11:5 - Atomowy serwis Kochanowskiego daje punkt!

18:16

10:5 - Kovacević znowu zablokowany - Nowakowski i Kubiak w rolach głównych!

Na boisku drugi rozgrywający Serbów Vuk Todorović.

18:14

9:5 - Nowakowski blokuje Kovacevicia!

Czas dla gości!

18:14

8:5 - Nowakowski punktuje dzięki sprytnemu zachowaniu przy przechodzącej piłce.

18:13

7:5 - Kochanowski tym razem zaatakował bardzo dobrze.

18:12

6:5 - Wojtaszek próbował, ale nie obronił piłki po ataku Atanasijevicia i złym odbiciu przez Leona.

18:12

6:4 - Drzyzga w roli atakującego! Nasz rozgrywający kończy kontrę i zdobywa punkt.

Wcześniej w obronie błysnął Damian Wojtaszek.

18:11

5:4 - Skuteczny atak Leona.

18:11

4:4 - Aut po ataku Kochanowskiego.

Sprawdzaliśmy, czy Lisinac dotknął bloku. Niestety, Serb nie popełnił błędu.

18:09

4:3 - Mogliśmy powiększyć przewagę, ale Leon nie skończył ataku. Kovacević był skuteczniejszy.

18:08

4:2 - Polski blok w akcji! Atanasijević zatrzymany!

18:08

3:2 - Ivović psuje zagrywkę.

18:07

2:2 - Bardzo mocny i skuteczny atak Atanasijevicia.

18:07

2:1 - Autowy atak Ivovicia.

18:06

1:1 - Autowa zagrywka Atanasijevicia.

18:06

0:1 - Drugi set rozpoczęty od skutecznego ataku Podrascanina z przechodzącej piłki.

18:02

25:22 - Autowa zagrywka Lisinaca oznacza, że wygrywamy pierwszego seta!

18:01

24:22 - Kubiak zablokowany...

18:00

24:21 - Kaczmarek z zagrywki w siatkę. Gramy dalej.

18:00

24:20 - Zagrywka Kovacevicia ląduje na aucie i mamy piłkę setową.

17:59

23:20 - Kochanowski tym razem w siatkę.

17:59

23:19 - Świetna zagrywka Kochanowskiego! As serwisowy!

17:57

22:19 - Kaczmarek obija blok Serbów!

Drażen Luburić zmienia Atanasijevicia, a trener Slobodan Kovac prosi o przerwę.

17:57

21:19 - Długa wymiana zakończona autowym atakiem Atanasijevicia. Mamy ważny punkt!

17:56

20:19 - Leon popsuł zagrywkę.

17:55

20:18 - Kurek znowu pokazuje klasę w ataku.

Podwójna zmiana w polskiej drużynie. Grzegorz Łomacz i Łukasz Kaczmarek na boisku.

17:55

19:18 - Mocny i skuteczny atak Ivovicia z szóstej strefy.

17:54

19:17 - Kochanowski i Leon blokują Atanasijevicia! Mamy o dwa punkty więcej.

17:54

18:17 - Efektowny i skuteczny atak Leona po dłoniach Nikoli Jovovicia.

17:53

17:17 - Kolejny skuteczny atak Atanasijevicia.

17:53

17:16 - Teraz Atanasijević zepsuł zagrywkę.

17:52

16:16 - Atanasijević pokazał klasę w ataku z prawego skrzydła.

17:51

16:15 - Skuteczny atak Kurka sprawia, że znowu prowadzimy!

17:51

15:15 - Sprytne zachowanie Kubiaka. Skuteczny blok na Ivoviciu!

17:50

14:15 - Drzyzga zepsuł zagrywkę.

17:50

14:14 - Leon skutecznie z drugiej linii.

17:49

13:14 - Kurek atakuje w aut i teraz to Serbowie prowadzą.

17:49

13:13 - Minimalnie autowa zagrywka Kochanowskiego.

17:49

13:12 - Jakub Kochanowski kończy atak Polaków.

17:48

12:12 - Zbyt mocny serwis Leona. Piłka na aucie.

17:48

12:11 - Skuteczna kiwka Fabiana Drzyzgi.

17:47

11:11 - Paweł Zatorski nie przyjął zagrywki Podrascanina.

17:47

11:10 - Popsuty serwis Kurka.

17:46

11:9 - Błąd Kovacevicia w ataku.

17:46

10:9 - Atak Kurka nie do obrony, choć interwencji próbował libero Nikola Peković.

17:45

9:9 - Serbowie wyrównują po skutecznej kontrze Kovacevicia.

17:45

9:8 - Blok-aut po ataku Atanasijevicia.

17:44

9:7 - Bardzo mocny atak Wilfredo Leona.

17:44

8:7 - Podrascanin także pokazuje się z dobrej strony w ofensywie.

17:43

8:6 - Nowakowski atakuje ze środka.

17:43

7:6 - Kubiak wymusił przerwanie akcji, wskazując na błąd Serbów. Długo trwający challenge nie przyniósł jednak żadnej zmiany decyzji...

Serbowie nie dotknęli siatki.

17:39

7:5 - Blok Biało-Czerwonych po ataku Aleksandara Atanasijevicia był minimalnie autowy.

17:38

7:4 - Wymiana zakończona kiwką Bartosza Kurka z prawego skrzydła.

17:37

6:4 - Autowy blok Polaków po ataku Lisinaca.

17:36

6:3 - Kubiak obija blok Serbów na kontrze.

Odskakujemy, a Slobodan Kovac prosi o czas!

17:36

5:3 - Lisinac atakuje po taśmie w aut.

17:35

4:3 - Nowakowski wita się z parkietem blokiem na Urosie Kovaceviciu!

17:35

3:3 - Pierwszy punkt w dzisiejszym meczu Michała Kubiaka. Efektowny atak naszego kapitana.

Piotr Nowakowski wchodzi na boisko.

17:34

2:3 - Udany atak Srecko Lisinaca ze środka.

17:34

2:2 - Nieudany serwis Marko Podrascanina.

17:34

1:2 - Marko Ivović zdobył punkt efektownym pipe'm.

17:33

1:1 - Bartosz Kurek obija blok Serbów.

17:32

0:1 - Mateusz Bieniek rozpoczął mecz od popsutej zagrywki.

17:32

17.32 - ZACZYNAMY PIERWSZEGO SETA!

17:29

17.29 - Znamy składy, na jakie zdecydowali się Vital Heynen i jego serbski vis a vis Slobodan Kovac.

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero)

Serbia: Nikola Jovović, Uros Kovacević, Marko Podrascanin, Aleksandar Atanasijević, Marko Ivović, Srecko Lisinac - Nikola Peković (libero)

17:24

17.24 - Czas na hymny narodowe - najpierw serbski, a potem "Mazurek Dąbrowskiego".

Obie ekipy już na parkiecie katowickiego Spodka.

17:22

17.22 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu o brązowy medal mistrzostw Europy siatkarzy!

Do rozpoczęcia meczu Polska - Serbia pozostały minuty.

ME siatkarzy: Biało-Czerwoni nie załamują się po porażce. "W niedzielę będziemy się bić"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 22:55
Polscy siatkarze przegrali w Katowicach w półfinale mistrzostw Europy ze Słowenią (1:3). Biało-Czerwoni, z którymi rozmawiał Cezary Gurjew z Polskiego Radia, chcą zakończyć turniej z brązowym medalem. - Nikt nie chce czwartego miejsca - przyznał Fabian Drzyzga.

ME siatkarzy 2021: Vital Heynen tłumaczy porażkę. Wraca do zagrywki i braku "flow"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 09:05
Trener reprezentacji Polski Vital Heynen przyznał, że jego podopiecznym w półfinale mistrzostw Europy nie brakowało co prawda zaangażowania, ale za to jakości gry już tak. - Walczyliśmy, ale to nie była dobra siatkówka - skomentował Belg porażkę ze Słowenią 1:3.