Liga Mistrzów: nie Young Boys, a Solskjaer odpowiedzialny za wynik? Poszukiwany winny porażki United

2021-09-15, 13:06

Cristiano Ronaldo. Foto: PAP/EPA/PETER KLAUNZER

Manchester United nie może zaliczyć inauguracji tegorocznej Ligi Mistrzów do udanych. "Czerwone Diabły" niespodziewanie uległy Young Boys Berno (1:2), a kibice i media szukają winnych.

Gdy na początku spotkania Cristiano Ronaldo wysunął swoją drużynę na prowadzenie, wydawało się, że kolejne bramki są tylko kwestią czasu. Jednak, gdy Aaron Wan-Bissaka nieodpowiedzialnie sfaulował jednego z berneńczyków i otrzymał czerwoną kartkę, sprawy zaczęły się komplikować. Nie popisał się także Jessie Lingard, który "asystował" przy trafieniu dla gospodarzy.

Gdy United musiało radzić sobie w dziesiątkę, Ole Gunnar Solskjaer zaczął podejmować decyzje.. bardzo złe decyzje. O ile zdjęcie z boiska Jadona Sancho i zastąpienie go Dalotem było koniecznością, to przejście na grę trójką obrońców w drugiej połowie rozpoczęło serię niefortunnych zdarzeń i pozwoliło Young Boys na większą swobodę. Ostatni strzał "Czerwonych Diabłów" odnotowano w 25. minucie, podczas gdy Szwajcarzy oddali ich... aż 19. Gracze Solskjaera we wtorek przeszli do historii - według statystyków OptaJoe, piłkarze United jeszcze nigdy nie uderzali na bramkę tak rzadko. Manchester z drugiej połowy to drużyna skupiona na obronie wyniku, bez apetytu na coś więcej. Paul Merson ze Sky Sports nie szczędził ostrych komentarzy.

- Manchester United nie mógł wyjść z własnej połowy. Gdyby to był Manchester City grający w dziesiątkę, Young Boys nie dotknęliby piłki - stwierdził.

Ekspert skrytykował także zmiany norweskiego szkoleniowca.

- Jeśli nie stanowisz zagrożenia, nie możesz wygrywać meczów. Jeśli zamierzasz zdjąć z boiska Cristiano Ronaldo, to zastąp go Masonem Greenwodem, który podtrzyma tempo.

Tymczasem Portugalczyka zastąpił właśnie Lingard, który w końcówce meczu bezpośrednio przyczynił się do utraty bramki przez drużynę z Manchesteru. Kiedy gospodarze wyrównali stan meczu, Solskjaer ściągnął z placu gry dwóch ofensywnych zawodników, zastępując ich jednym defensywnym i drugim ofensywnym, choć na boisku nadal brakowało napastnika. Były to zmiany nastawione na utrzymanie remisu. Anthony Martial pojawił się na boisku dopiero w 89. minucie, lecz wtedy było już za późno na myślenie o zwycięstwie. Kilka chwil później Jordan Siebatcheu wprawił stadion w euforię, odbierając Manchesterowi resztę nadziei na jakąkolwiek zdobycz punktową.

Podopieczni Davida Wagnera byli z góry skazywani na porażkę. Tymczasem były asystent Jurgena Kloppa i były menedżer Huddersfield znalazł klucz do sukcesu.

Liverpool Milan kolaż 1200
Liga Mistrzów: starcia Liverpool vs Milan zawsze mają temperaturę. Miasto Beatlesów gotowe na show

- Chcieliśmy pokazać naszą intensywność, naszą agresję i naszą pasję. Chłopcy poradzili sobie znakomicie i zasługują na ogromne uznanie - powiedział Amerykanin na konferencji prasowej.

Trener Manchesteru nie wykazywał natomiast zbyt dużych ambicji podczas konferencji prasowej.

- Potrzebujemy dziesięciu, może dwunastu punktów. Musimy wygrać wszystkie mecze u siebie i może jeden poza domem. Skupiamy się na następnych dwóch spotkaniach, które zagramy przed własną publicznością - powiedział.

- To piłka nożna na najwyższym poziomie. Brak koncentracji i błędy zostały ukarane. Jest to dla nas nauczka.

29 września "Czerwone Diabły" podejmą na Villarreal na Old Trafford, 20 października zmierzą się natomiast z Atalantą.