ME siatkarzy: Polska - Rosja. Wielki mecz Biało-Czerwonych, półfinał stał się faktem

2021-09-14, 22:04

Polscy siatkarze podczas meczu z Rosją . Foto: PAP/Adam Warżawa

Polscy siatkarze awansowali do półfinału mistrzostw Europy! W Gdańsku Biało-Czerwoni nie dali szans Rosji, pokonując ją w trzech setach.

Na relacje z meczów polskich siatkarzy na mistrzostwach Europy zapraszamy do Radiowej Jedynki, gdzie sprawozdawcą jest Cezary Gurjew

ME siatkarzy: Serbia lepsza od Holandii. Obrońcy tytułu pierwszym półfinalistą

Biało-Czerwoni awansowali do "ósemki" ME z kompletem zwycięstw na koncie, a w 1/8 finału rozgromili Finów — w żadnym z trzech setów nie stracili więcej niż 16 punktów. Rosjanie z kolei zanotowali kilka wpadek w fazie grupowej, a w meczu o awans do ćwierćfinału mieli trochę kłopotów z Ukraińcami, których ostatecznie pokonali 3:1.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 1 (PR1) 2:21
+

"Sborna" lepiej od reprezentantów Polski poradziła sobie na igrzyskach olimpijskich. Rosjanie z Tokio przywieźli srebrne medale, a Biało-Czerwoni odpadli w ćwierćfinale. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo przyjechali jednak na ME bez dwóch podstawowych atakujących. Maksym Michajłow i Wiktor Poletajew leczą bowiem kontuzje.

Wtorkowy mecz był reprezentacji Polski siódmym starciem z Rosją, odkąd trenerem naszej drużyny jest Vital Heynen. Bilans pojedynków do wtorku był remisowy.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 2 (PR1) 3:08
+

Co ciekawe, Biało-Czerwoni pod wodzą Belga nie mieli wcześniej okazji mierzyć się z Rosjanami w turnieju rangi mistrzostw Europy, świata lub IO.

Wymarzony początek

Ćwierćfinałowe spotkanie było popisem mistrzów świata. Pierwszy set był chyba najlepszym w wykonaniu Biało-Czerwonych na tegorocznym turnieju. Świetnie spisywał się Bartosz Kurek, a po bloku Michała Kubiaka i Jakuba Kochanowskiego na Jegorze Kliuce, nasi reprezentanci szybko odskoczyli rywalom (6:2). Przewaga wcale nie topniała - atomowe ataki prezentował Wilfredo Leon (12:5).

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 3 (PR1) 1:33
+

Pochodzący z Kuby przyjmujący był momentami nie do zatrzymania (16:8). Po ataku rezerwowego Łukasza Kaczmarka, różnica wynosiła już dziewięć "oczek" (20:11). Do końca seta obraz gry nie uległ zmianie. Pierwszą partię zakończył skuteczny kontratak w wykonaniu Kurka (25:14).

Grali na przewagi

Druga odsłona była najbardziej wyrównana. Od początku jej wynik oscylował wokół remisu (5:5). Biało-Czerwoni odskoczyli na dwa punkty po asie serwisowym Kurka (12:10). Wydawało się, że podopieczni Vitala Heynena w pełni kontrolują sytuację.

W bloku szalał Piotr Nowakowski. Gdy zatrzymał Fiodora Woronkowa, przewaga Polaków wynosiła już pięć punktów (19:14). Dobra gra w ataku Dmitrija Wołkowa oraz Kliuki pozwoliła jednak "Sbornej" w całości odrobić straty (21:21).

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 4 (PR1) 1:00
+

Seta rozstrzygnęła gra na przewagi, w której lepsi okazali się gospodarze. Biało-Czerwoni zapisali partię na swoje konto po autowym ataku Kliuki (26:24)!

Powtórka z rozgrywki

Trzeci set bardzo przypominał pierwszy. Po asie Kurka, Biało-Czerwoni szybko odskoczyli Rosjanom (5:2). Nasz atakujący często punktował też z prawego skrzydła (11:6). Rosjanie potrafili zbliżyć się jedynie na trzy punkty (12:9).

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 5 (PR1) 1:12
+

Biało-Czerwoni grali koncertowo, a przodował w tym Kurek (19:14). Świetnie w ataku czuł się też Jakub Kochanowski (23:17). Mecz dobiegł końca po błędzie Wołowa (25:19).

Kto kolejnym rywalem?

Polscy kibice, którzy licznie wypełnili gdańską Ergo Arenę, mogli zacząć świętować awans swoich ulubieńców do półfinału.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 6 (PR1) 4:29
+

Kolejnymi rywalami podopiecznych Vitala Heynena będzie zwycięzca meczu między Czechami a Słowenią, który w środę odbędzie się w Ostrawie.

W poprzedniej edycji tej imprezy Polacy stanęli na najniższym stopniu podium. Tytułu bronią Serbowie.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska - Rosja. Część 7 (PR1) 1:19
+

Gospodarzami turnieju są cztery kraje: Polska, Czechy, Estonia i Finlandia. Mecze o medale odbędą się 18 i 19 września w Katowicach.

Polska - Rosja 3:0 (25:14, 26:24, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski.

Rosja: Igor Kobzar, Ilias Kurkajew, Iwan Jakowlew, Dmitrij Wołkow, Jarosław Podlesnych, Jegor Kliuka, Walentin Gołubiew (libero) oraz Paweł Pankow, Fedor Woronkow, Maksym Żygałow, Paweł Tietuchin.