ME siatkarzy: Polska umocniła się na pozycji lidera, pierwsza przegrana Turcji [WYNIKI]

2021-09-07, 07:26

Reprezentacja Polski jest liderem grupy A. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Polska wygrała w Krakowie z Belgią 3:0 w swoim czwartym meczu mistrzostw Europy siatkarzy i umocniła się na pozycji lidera tabeli grupy A. Pierwszą porażkę zanotowała występująca w gr. C Turcja, która uległa w Tampere Holandii 1:3.

Biało-Czerwoni są już bardzo blisko awansu do 1/8 finału z pierwszego miejsca w tabeli. Przed ostatnią kolejką spotkań w fazie grupowej wyprzedzają o jeden punkt broniących tytułu Serbów, których pokonali w bezpośredniej konfrontacji 3:2. W poniedziałek ekipa z Bałkanów wygrała z reprezentacją Portugalii 3:1. Dwie czołowe drużyny w tej grupie są już pewne występu w fazie pucharowej.

Turecki zespół po trzech zwycięstwach - w tym 3:1 nad wicemistrzami olimpijskimi z Tokio Rosjanami - znalazł wreszcie pogromców. Holendrzy, dzięki poniedziałkowej wygranej z ekipą znad Bosforu, objęli prowadzenie w tabeli.

W meczu na szczycie w rywalizującej w Tallinie gr. D złoci medaliści niedawnych igrzysk Francuzi pokonali Niemców 3:1. To pierwszy stracony set "Trójkolorowych" w tej edycji ME, w której rozegrali do tej pory trzy spotkania.

Tak samo wygląda sytuacja występujących w gr. B Włochów, którzy odnieśli zwycięstwo nad Bułgarami 3:1. W drugim poniedziałkowym pojedynku w Ostrawie wicemistrzowie Starego Kontynentu sprzed dwóch lat Słoweńcy bez straty seta pokonali Białorusinów.

Rozpoczęty w środę turniej rozgrywany jest w czterech krajach - Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii. Mecze o medale odbędą się w Katowicach.

Tegoroczna edycja ME jest drugą po powiększeniu liczby uczestników z 16 do 24. Z uwagi na to zmieniła się formuła imprezy. Do 1/8 finału (11-12 września) trafią po cztery najlepsze zespołu z każdej z grup.