ME siatkarzy: Polska - Belgia. Pierwszy mecz Biało-Czerwonych bez straty seta

2021-09-06, 20:24

Reprezentanci Polski Mateusz Bieniek i Grzegorz Łomacz oraz Sam Deroo z Belgii podczas meczu mistrzostw Europy grupy A siatkarzy. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Polscy siatkarze w swoim czwartym meczu mistrzostw pewnie pokonali Belgów 3:0 (25:18, 26:24, 25:16). Był to wyjątkowy mecz dla selekcjonera naszej reprezentacji Vitala Heynena, który poprowadził kadrę do wygranej przeciwko swoim rodakom.

Tradycyjnie już w tym turnieju polscy siatkarze świetni radzili sobie w pierwszym secie. Szybko uzyskali kilkupunktową przewagę i kontrolowali przebieg gry. Bardzo dobrze funkcjonował blok. W ten sposób Biało-Czerwoni zdobyli siedem punktów. Znakomicie w ataku spisywał się - zastępujący Bartosza Kurka - Łukasz Kaczmarek, który zdobył siedem punktów przy 62-procentowj skuteczności.

Kapitan naszej kadry Michał Kubiak cieszy się ze zwycięstwa bez straty seta (IAR) 0:09
+

Brakowało regularności

Zgodnie z tym co mówił trener Vital Heynen, jego podopiecznym w tym turnieju brakuje regularności. W drugim secie Polacy nie grali już tak dobrze i wpędzili się w kłopoty. Belgowie prowadzili 17:14, 21:19 i przy stanie 24:23 mieli setbola. Został on jednak obroniony atakiem Mateusza Bieńka ze środka.

Potem rywale pomylili się w ataku, a w ostatniej akcji euforię na trybunach wywołał pojedynczy blok Kaczmarka, który powstrzymał Mathijsa Desmeta.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska-Belgia. Część 1 1:33
+

Kluczowy moment gry

Do połowy trzeciego seta żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi. Aż na pole zagrywki wszedł Kaczmarek i najpierw popisał się asem, potem zablokowane zostały dwa taki Belgów, skutecznym atakiem popisał się jeszcze Wilfredo Leon i Polacy objęli prowadzenie 18:12.

Takiej przewagi już nie mogli roztrwonić, zwłaszcza że rywale stracili wiarę w odrobienie strat. Ostatni punkt w meczu zdobył urodzony w Krakowie Tomasz Fornal.

Mistrzowie świata są jedyną drużyną z kompletem zwycięstw w grupie A. We wcześniejszych meczach pokonali: 3:1 Portugalię, 3:2 Serbię i 3:1 Grecję. We wtorek mają dzień wolny, a w środę na zakończenie fazy grupowej zmierzą się z Ukrainą.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz siatkarzy Polska-Belgia. Część 2 1:18
+

Czwarty mecz, czwarta wygrana

Po czterech meczach fazy grupowej polscy siatkarze mają na koncie w mistrzostwach Europy komplet zwycięstw i są pewni gry w kolejnej fazie turnieju.

Na inaugurację pokonali Portugalczyków, później wygrali z Serbami, a w niedzielę zwyciężyli Greków.

W drugim poniedziałkowym meczu tej grupy Serbia pokonała Portugalię 3:1 (25:15, 25:21, 22:25, 25:17).

Polacy prowadzą w tabeli z 11 punktami na koncie. Drudzy są Serbowie z 10 punktami, a trzeci Ukraińcy z 4 punktami.

W środę pewni awansu do 1/8 finału Polacy zagrają w swym ostatnim spotkaniu grupowym z Ukrainą.

Polska - Belgia 25:18, 26:24, 25:16

Polska: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Tomasz Fornal, Fabian Drzyzga, Kamil Semeniuk, Bartosz Kurek.

Belgia: Hendrik Tuerlinckx, Sam Deroo, Stijn D'Hulst, Arno van de Velde, Wout D'Heer, Mathijs Desmet, Ribbens (libero) oraz Martin Perin (libero), Matthijs Verhanneman, Laim Mc Cluskey, Bram van der Dries, Elias Thys.

Asystent trenera Vitala Heynena Michał Miszko Gogol przestrzega przed hurraoptymizmem (IAR) 0:26