El. MŚ 2022: Polska - Albania 4:1. Wynik lepszy od gry. Biało-Czerwoni zachwycili tylko skutecznością

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 22:43
Polska pokonała 4:1 Albanię w meczu el. MŚ 2022. Bohaterem Biało-Czerwonych był Robert Lewandowski, który strzelił bramkę i zaliczył spektakularną asystę przy trafieniu Grzegorza Krychowiaka.
Robert Lewandowski
Robert LewandowskiFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Mimo wysokiego wyniku, wygrana nie przyszła Biało-Czerwonym łatwo
  • Albańczycy sprawili Polakom problemy zwłaszcza w pierwszej połowie
Katar 2022: Paulo Sousa ocenił mecz z Albanią. "Poziom zespołu nie jest taki jak poziom Lewandowskiego"

Lewandowski otworzył wynik

Albańczycy od pierwszych minut ruszyli z ostrym pressingiem. Podopieczni Edoardo Reji grali bardzo wysoko i agresywnie, utrudniając Biało-Czerwonym konstruowanie akcji. „Okupili” to trzema żółtymi kartkami.

Bramkę Polakom w 12. minucie przyniósł właśnie rzut wolny – piłkę w pole karne wrzucił Jakub Moder, jego centrę w pole bramkowe skierował Kamil Glik, a schemat pewnie wykończył Robert Lewandowski, strzelając swojego 70. gola z orzełkiem na piersi.

53:46 Polska-Albania pierwsza połowa meczu.mp3 Andrzej Janisz i Robert Skrzyński relacjonują pierwszą połowę meczu Polska-Albania (Jedynka)

Albania doszła do głosu

Gol nie podciął skrzydeł Albańczykom – wręcz przeciwnie, goście przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Swoją przewagę udokumentowali w 25. minucie, kiedy Kamil Glik złamał linię spalonego, a do siatki Szczęsnego z ostrego kąta trafił Cikalleshi.

Końcówka pierwszej odsłony upłynęła pod znakiem dominacji Albańczyków, którzy regularnie bombardowali bramkę Wojciecha Szczęsnego. Gola strzelili jednak Biało-Czerwoni – po dośrodkowaniu Frankowskiego na listę strzelców w swoim debiucie strzelił Adam Buksa.

Po przerwie ponownie to Albańczycy byli aktywniejsi w ofensywie, ale gola znów strzelili Polacy. Po fenomenalnym rajdzie i asyście Lewandowskiego do pustej bramki trafił Grzegorz Krychowiak.

Udało się uspokoić grę

Trzeci gol dał Polakom spory zastrzyk pewności siebie – podopieczni Paulo Sousy zaczęli dłużej utrzymywać się przy piłce rywali i nieco uspokoili grę. Goście jednak nie odpuszczali i próbowali zmniejszyć dwubramkową stratę.

53:31 mecz Polska-Albania druga połowa (Jedynka) Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują drugą połowę meczu Polska-Albania

Biało-Czerwoni skupiali się na kontratakach. Przedrzeć się przez obronę rywali próbowali m.in. Jóźwiak i Puchacz, ale ich rajdy nie przyniosły dogodnych sytuacji.

Wynik meczu w 90. minucie ustalił Karol Linetty, który wszedł z drugiej linii i efektownym uderzeniem od poprzeczki pokonał Berishę.

Dzięki zwycięstwu Polacy awansowali na drugie miejsce eliminacyjnej grupy I. Biało-Czerwoni mają 7 punktów, prowadzą Anglicy z dorobkiem 12 "oczek".

01:22 Andrzej Janisz podsumowuje mecz Polska - Albania.mp3 Andrzej Janisz podsumowuje mecz Polska - Albania

Polska - Albania 4:1 (2:1)

Bramki: dla Polski - Robert Lewandowski (12 - głową), Adam Buksa (44 - głową), Grzegorz Krychowiak (54), Karol Linetty (89); dla Albanii - Sokol Cikalleshi (25).

Żółte kartki: Polska - Karol Świderski, Jan Bednarek. Albania - Amir Abrashi, Keidi Bare, Elseid Hysaj, Rey Manaj, Klaus Gjasula.

Sędzia: Maurizio Mariani (Włochy). Widzów: 38 254.

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński (32. Paweł Dawidowicz), Kamil Glik, Jan Bednarek, Maciej Rybus (81. Tymoteusz Puchacz) - Kamil Jóźwiak, Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder, Przemysław Frankowski (62. Karol Linetty) - Adam Buksa (81. Karol Świderski), Robert Lewandowski.

Albania: Etrit Berisha - Ardian Ismajli, Berat Djimsiti, Marash Kumbulla - Elseid Hysaj, Keidi Bare, Klaus Gjasula, Amir Abrashi (74. Endri Cekici), Rey Manaj (68. Bekim Balaj), Lorenc Trashi (67. Odise Roshi) - Sokol Cikalleshi (83. Myrto Uzuni).

Zapis relacji na żywo:

22:39

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

22:39

Koniec meczu, Polska pokonuje Albanię 4:1!

22:35

Gol! Czwarty celny strzał i czwarta bramka Polaków! Karol Linetty!

22:26

Dwie zmiany w reprezentacji Polski: Świderski wchodzi za Buksę, a Puchacz za Rybusa

22:24

Groźna akcja Albanii - po dograniu ze środka pola próbował Roshi, ale "nie dogonił" piłki i trafił ją nieczysto

22:21

Strzał Lewandowskiego zza pola karnego bardzo niecelny, ale kapitan polskiej kadry ponownie dobrze uwolnił się spod opieki rywali

22:17

Albańczycy dominują, ale ich przewaga optyczna nie przekłada się na sytuacje bramkowe

22:14

Robert Lewandowski strzela gola, ale bramka nie została uznana. Po podaniu Linettego na spalonym był Buksa

22:10

Groźnie w polu karnym Polaków! Atak Manaja ryzykownym wślizgiem przerwał Glik

22:06

Zmiana: Karol Linetty zastąpił Przemysława Frankowskiego

22:01

3:1 - Krychowiak trafia po kapitalnym rajdzie i asyście Lewandowskiego!

21:58

Jóźwiak wpadł w pole karne rywali, ale Trashi pewnie przerwał jego rajd. Piłka znów w posiadaniu Albańczyków

21:50

Zaczynamy drugą połowę!

21:36

Do przerwy reprezentacja Polski prowadzi 2:1 z Albanią. Podopiecznym Paulo Sousy wystarczyły dwa strzały.

21:33

Napastnik New England Revolution kapitalnie wyszedł w powietrze i wykorzystał centrę Frankowskiego

21:31

Gol Adama Buksy, 2:1 dla Polski!

21:29

Kolejne uderzenie Albańczyków - z dystansu próbował Manaj, ale Szczęsny ponownie pewnie interweniował

21:24

Bardzo kiepski moment Polaków - grę prowadzą Albańczycy, a Biało-Czerwoni nie są w stanie powstrzymać ich wymiany piłki

21:20

Zmiana w reprezentacji Polski - Bartosza Bereszyńskiego już w 33. minucie zastępuje Paweł Dawidowicz

21:19

Polacy dali się zdominować rywalom, uderzenie Manaja pewnie obronił Szczęsny

21:12

1:1. Albańczycy wykorzystali biernośćpolskiej obrony, strzelcem Cikaleshi

21:06

Pierwszy strzał Albańczyków - po dośrodkowaniu z 40. metra główkował Gjasula, ale chybił

21:01

Z rzutu wolnego dośrodkował Moder, piłkę głową zagrał Glik, a Lewandowski pewnie skierował ją do siatki