Ekstraklasa: Warta - Pogoń. Poznaniacy wyszarpali remis

2021-08-01, 16:58

Robert Ivanov (z prawej) i Mario Rodriguez cieszą się z gola . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Warta Poznań zremisowała z Pogonią Szczecin 1:1 (0:1) w pierwszym niedzielnym meczu drugiej kolejki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy.

• Warta oddała tylko jeden celny strzał, ale zdołała zremisować
  • Poznaniacy przez zdecydowaną większość meczu grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Łukasza Trałki

Ekstraklasa: Radomiak - Legia. Sensacja w Radomiu, beniaminek ograł mistrza

Pogoń rozpoczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim z większym animuszem i w dziewiątej minucie mogła prowadzić. Z lewej strony dośrodkował Luis Mata, ale strzał Luki Zahovicia wylądował na słupku.

Nieudany jubileusz

Trzy minuty później podopieczni Kosty Runjaicicia trafili jednak do siatki. Sędzia Damian Sylwestrzak po analizie VAR podyktował rzut karny dla "Portowców" za faul Łukasza Trałki na Kacprze Kozłowskim. Dodatkowo arbiter wyrzucił kapitana Warty z boiska w dniu, w którym Trałka świętował 17. rocznicę pierwszego występu na ekstraklasowych boiskach.

Do piłki podszedł Kamil Drygas i pewnym strzałem nie dał szans na interwencję Adrianowi Lisowi.

Sytuacja poznaniaków stała się trudna. W kolejnych minutach to Pogoń przeważała, choć nie tworzyła sobie groźnych okazji. Trudno bowiem uznać za taką słaby strzał Benedikta Zecha, który bez kłopotu obronił Lis. Niecelnie uderzali natomiast Kozłowski czy Paweł Stolarski.

W efekcie "Portowcy" zasłużenie prowadzili do przerwy, a Warta nie potrafiła oddać celnego strzału.

Nieskuteczność się zemściła

Pogoń mogła podwyższyć wynik w 53. minucie. Nie popisał się jednak Kozłowski. Reprezentant Polski uderzył na opuszczoną przez Lisa bramkę, lecz rozpaczliwa interwencja Roberta Ivanova zapobiegła stracie gola. Trzy minuty później bramkarz Warty obronił strzał głową Drygasa.

Po godzinie gry Pogoń wypracowała sobie kolejną sytuację. Michał Kucharczyk minimalnie jednak chybił. Dwie minuty później niecelnie głową uderzył Rafał Kurzawa.

Im bliżej końca meczu, tym Warta groźniej kontrowała. Trener Piotr Tworek wprowadził na murawę m.in. Mario Rodrigueza, a ten mógł wyrównać w 72. minucie. Wymienił podania z Ivanovem, wpadł w pole karne Pogoni, jednak uderzył niecelnie.

Strzałów na bramkę próbował też rezerwowy Pogoni Alexander Gorgon. Bez powodzenia. W 79. minucie piłka po strzale Kurzawy wylądowała minimalnie nad poprzeczką. Jak się okazało, nieskuteczność szczecińskiej drużyny się zemściła.

Pogoń bez kompletu punktów

W 84. minucie po wrzucie z autu najlepiej w polu karnym zachował się Ivanov. Fin uprzedził Stolarskiego i strzałem głową pokonał Dante Stipicę. Był to pierwszy celny strzał poznaniaków w tym meczu.

Dwie minuty później piłka zatrzepotała w siatce Warty. Gorgon trafił po podaniu Kucharczyka, lecz gol nie został uznany. Strzelec znajdował się bowiem na spalonym.

W końcówce ataki Pogoni były już nieskuteczne. Dodatkowo szczecinianie kończyli mecz w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Macieja Żurawskiego.

Z remisu znacznie bardziej zadowoleni mogą być piłkarze z Wielkopolski, którzy w przekroju meczu byli słabsi od rywali. Brak skuteczności zaszkodził jednak Pogoni.

Warta Poznań - Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Kamil Drygas (12-karny), 1:1 Robert Ivanov (84-głową).

Żółta kartka - Warta Poznań: Robert Ivanov, Adam Zrelak, Mateusz Kupczak. Pogoń Szczecin: Damian Dąbrowski, Maciej Żurawski. Czerwona kartka za drugą żółtą - Pogoń Szczecin: Maciej Żurawski (90+1). Czerwona kartka - Warta Poznań: Łukasz Trałka (11-faul).

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów: 2 328.

Warta Poznań: Adrian Lis - Jan Grzesik, Robert Ivanov, Aleks Ławniczak, Jakub Kiełb (36. Konrad Matuszewski) - Milan Corryn, Łukasz Trałka (36. Adam Zrelak), Szymon Czyż (66. Mateusz Czyżycki), Mateusz Kupczak, Michał Jakóbowski (78. Jakub Sangowski) - Mateusz Kuzimski (66. Mario Rodriguez).

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Paweł Stolarski (85. Sebastian Kowalczyk), Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Luis Mata - Michał Kucharczyk, Kamil Drygas (74. Alexander Gorgon), Damian Dąbrowski, Kacper Kozłowski (58. Maciej Żurawski), Jean Carlos Silva (46. Rafał Kurzawa) - Luka Zahović (58. Piotr Parzyszek).