Speedway GP: Łaguta najszybszy w Pradze. Maciej Janowski znowu na podium

2021-07-18, 15:31

Maciej Janowski . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rosjanin Artiom Łaguta wygrał w Pradze niedzielny turniej z cyklu Speedway Grand Prix. Drugie miejsce zajął Maciej Janowski, który do końca walczył o triumf w finale. Polski żużlowiec w piątek triumfował w pierwszych zawodach w stolicy Czech.

• Janowski okazał się najlepszy w piątkowej rywalizacji, a w niedzielę do końca walczył o triumf
  • Polak utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu
  • Bartosz Zmarzlik odpadł w półfinale, a Krzysztof Kasprzak zakończył udział w zawodach na rundzie zasadniczej

Speedway GP: Maciej Janowski pokazał klasę. Wielki triumf Polaka w Pradze

Tegoroczny cykl indywidualnych mistrzostw świata zainaugurowano w piątek w Pradze. Bezkonkurencyjny był wówczas Janowski, który w świetnym stylu wygrał. Dzień później rozegranie drugiej rundy w stolicy Czech uniemożliwił deszcz, a zawody przeniesiono na niedzielę.

Zmarzlik rządził w fazie zasadniczej...

Tym razem nie było ulewy, nie zabrakło natomiast dobrego ścigania.

W fazie zasadniczej klasą dla siebie był Bartosz Zmarzlik, który chciał poprawić sobie humor po szóstym miejscu w piątek. Obrońca tytułu zgromadził 13 punktów, tyle samo co zwycięzca tej fazy turnieju Rosjanin Artiom Łaguta. Janowski także pewnie awansował do półfinału z dorobkiem dziesięć "oczek".

Trzeci z biało-czerwonych - Krzysztof Kasprzak w dniu 37. urodzin zdobył jedynie cztery punkty i pożegnał się z turniejem.

... a Janowski w finale

Zwycięzca z piątku klasę pokazał w półfinale. Razem z Łagutą od startu odskoczyli Australijczykowi Jasonowi Doyle'owi i Duńczykowi Andersowi Thomsenowi. Początkowo na prowadzeniu był Łaguta, lecz odważny manewr Polaka na drugim okrążeniu zapewnił mu zwycięstwo w biegu.

Niestety, do finału nie zdołał awansować Zmarzlik. Gorzowianin nieźle wyszedł ze startu w drugim półfinale, ale na mecie wyprzedził tylko Słowaka Martina Vaculika. Do finału awansowali natomiast drugi w piątek Rosjanin Emil Sajfutdinow oraz Szwed Fredrik Lindgren.

"Magic" walczył do końca

Finał nie ułożył się po myśli "Magica". Janowski został na starcie, ale na początku trzeciego okrążenia zdołał wyprzedzić Lindgrena. Wjeżdżając na ostatnie kółko, Polak minął też Sajfutdinowa.

Janowski wyczuł szansę i do końca walczył o zwycięstwo. Nasz reprezentant do końca atakował Łagutę, ale na metę pierwszy wpadł Rosjanin. Trzecie miejsce w finale zajął ostatecznie Lingren.

Utrzymał prowadzenie

Drugie miejsce przyniosło Janowskiemu kolejne 18 punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. Oznacza to, że Polak w dwóch rundach ma ich 38 i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji. Sajfutdinow i Łaguta zgromadzili po 32 punkty.

Kolejne zawody Grand Prix zaplanowano we Wrocławiu (30 i 31 lipca), Lublinie (6 i 7 sierpnia), w szwedzkiej Malilli (14 sierpnia), rosyjskim Togliatti (28 sierpnia) i duńskim Vojens (11 września). Zakończenie i wielki finał ponownie w Toruniu (1 i 2 października).

29-letni Janowski nie ukrywał radości. (IAR) 0:29