X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczegółowe kontrole dopingowe przed igrzyskami w Tokio. Bańka: to nie jedyna broń

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 15:52
Pandemia koronawirusa nie tylko ograniczyła liczbę zawodów sportowych, ale również badań antydopingowych. Szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka zapewnił jednak, że liczba pobieranych próbek jest już bliska stanu sprzed pandemii.
Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka podczas konferencji prasowej Tokio2020: Antydoping w dobie pandemii, w PKOl Klub Olimpijczyka
Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka podczas konferencji prasowej „Tokio2020: Antydoping w dobie pandemii”, w PKOl Klub OlimpijczykaFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Do końca czerwca 2021 roku POLADA przeprowadziła 409 akcji kontrolnych na terenie całego kraju. Do badań pobrano łącznie 865 próbek moczu i krwi
  • Obecnie trwa sześć postępowań o naruszenie przepisów antydopingowych, ale nie przez przedstawicieli sportów olimpijskich
  • Ceremonię otwarcia igrzysk w Tokio zaplanowano na 23 lipca

- Pomimo ograniczeń w różnych częściach świata, liczba kontroli antydopingowych poza zawodami kształtuje się dziś na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie 2019 roku. Coraz lepiej wygląda też ogólna liczba pobranych próbek, która wróciła do poziomu blisko 90 proc. w porównaniu do okresu sprzed pandemii - powiedział Bańka podczas konferencji w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

bremer sv 1200 fb.jpg
Puchar Niemiec: euforia zespołu z piątej ligi po wylosowaniu Bayernu [WIDEO]

W maju pobrano 24430 próbek wobec 27146 w maju 2019 roku. Natomiast jeśli chodzi o liczbę próbek pobranych poza zawodami, to w maju bieżącego roku zebrano ich 16149, a w maju 2019 - 13691.

Wielu sportowców wyrażało obawy, że pandemia może ułatwić tym nieuczciwym stosowanie dopingu. Bańka ma jednak dla nich dobre wiadomości.

Posłuchaj
00:53 bańka.mp3 O szczegółach opowiada prezydent Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka (IAR) 

- Trzeba również pamiętać, że kontrole to nie jedyna broń. Mamy śledztwa, analizę paszportów biologicznych, a także możliwość długiego przetrzymywania próbek i później kolejnego ich badania - zwrócił uwagę szef WADA.

- Po trudnym 2020 roku sytuacja powoli wraca do normy. Wierzę, że w Tokio będziemy świadkami czystej, zdrowej rywalizacji w duchu fair play, która stanowi esencję sportu - dodał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Posłuchaj
00:36 kraśnicki.mp3 Mówi gospodarz wydarzenia - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki (IAR) 

Polska Agencja Antydopingowa za cel w tym trudnym okresie postawiła sobie jak najlepszą kontrolę sportowców, którzy pojadą do Tokio.

- POLADA planuje kontrolę w taki sposób, aby każdego zawodnika z kwalifikacją olimpijską skontrolować, przynajmniej raz, przed wylotem do Tokio - podkreślił szef tej organizacji Michał Rynkowski.

Aby sprawnie działać w trakcie pandemii, POLADA zakupiła mobilną stację kontroli.

Posłuchaj
00:43 rynkowski.mp3 O próbkach pobranych w tym roku w Polsce mówi Michał Rynkowski (IAR) 
Lekkoatletyka Justyna Święty-Ersetic 1200F.jpg
Tokio 2020: znamy skład lekkoatletycznej reprezentacji Polski na igrzyska

- Wychodząc naprzeciw nowym okolicznościom, ale też potrzebom zawodników, zakupiliśmy kamper. Dzięki niemu będziemy mogli wykonywać badania nie tylko w domu sportowca, ale również zaprosić go do naszej stacji. Co więcej, kamper ułatwi także przeprowadzenie badań na najwyższym poziomie podczas niektórych zawodów, np. żeglarskich, gdzie często brakuje odpowiedniej infrastruktury do przeprowadzenia w sposób bezpieczny i zgodny z obecnym reżimem kontroli antydopingowych - powiedział Rynkowski.


kp

Czytaj także

Tokio 2020: Christine Mboma nie pobiegnie na 400 metrów. Polkom "odpadła" groźna rywalka

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 22:30
Christine Mboma, która podczas środowego mytingu w Bydgoszczy pobiła rekord świata juniorek w biegu na 400 metrów, nie wystartuje na tym dystansie podczas igrzysk olimpijskich. Jak podaje portal letsrun.com, powodem jest zbyt wysoki poziom testosteronu w organizmie Namibijki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020. Sha'Carri Richardson spaliła olimpijskie marzenia? Marihuana w organizmie faworytki do medalu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:18
Uważana za kandydatkę do tytułu mistrzyni olimpijskiej w biegu na 100 m Sha'Carri Richardson może w ogóle nie wystąpić w igrzyskach w Tokio. Amerykanka miała pozytywny wynik testu na obecność marihuany - poinformował m.in. "The New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: Wojciech Nowicki wierzy w zdobycie medalu. "Wyjść i rzucić jak najdalej"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:45
Polscy młociarze tego lata udowadniają, że w Tokio zamierzają walczyć o dwa medale, być może nawet złoty i srebrny! Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki regularnie rzucają powyżej osiemdziesięciu metrów, choć obaj są w trakcie ciężkich treningów.
rozwiń zwiń