Liga Narodów siatkarzy: Francja - Polska. Zacięty mecz na koniec fazy zasadniczej

2021-06-23, 17:50

Polscy siatkarze . Foto: Forum/Mariusz Palczynski/MPAimages.com

Polscy siatkarze przegrali w Rimini z Francją 2:3 w meczu ostatniej, 15. kolejki fazy zasadniczej Ligi Narodów. Biało-czerwoni już wcześniej zapewnili sobie awans do półfinału.

• Obie ekipy zagrały w mocnych składach, a siatkarze stworzyli świetne widowisko
  • Biało-czerwoni prowadzili 2:1 w setach, ale ostatecznie ulegli Francuzom

Liga Narodów siatkarzy: Iran - Polska. Pewna wygrana biało-czerwonych, Polacy w półfinale

Obie ekipy poważnie potraktowały środowy mecz. Zarówno selekcjoner biało-czerwonych Vital Heynen, jak i trener Francuzów Laurent Tillie zdecydowali się na zestawienia, które mogą być podstawowymi składami także na igrzyskach olimpijskich.

Nieudany początek

Początek spotkania był wyrównany, a drużyny grały punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsi byli Francuzi (8:7). Dzięki świetnym kontratakom Earvina N’Gapetha, „Trójkolorowi” odskoczyli (10:7). Nasi reprezentanci ani myśleli się jednak poddawać (11:11).

Po tym, jak Damian Wojtaszek, ani Kamil Semeniuk nie przyjęli zagrywki Jeana Patry’ego, rywale prowadzili na drugiej przerwie technicznej (16:14). Francuzi nieźle poczynali sobie w bloku (18:15). Po nieudanym ataku Mateusza Bieńka, o przerwę poprosił Vital Heynen (20:16).

W końcówce seta dyspozycję poprawił nieco Wilfredo Leon (22:20), który powoli wchodził w mecz. Jego zepsuta zagrywka dała rywalom piłkę setową. Francuzi zapisali na swoje konto inauguracyjnego seta po popsutym serwisie Piotra Nowakowskiego (25:22).

Szybka poprawa biało-czerwonych

Drugi set także nie zaczął się najlepiej. Po bloku Kevina Tillie na Bartoszu Kurku, Francuzi mieli o dwa punkty więcej (3:1). Nasi siatkarze szybko wyrównali po tym, jak Michał Kubiak zablokował Patry’ego (3:3). Mecz był wyrównany, a Francuzi prowadzili na przerwie technicznej po ataku Nicolasa Le Goffa ze środka (8:7).

W odróżnieniu od kilku innych meczów tegorocznej LN, Leon nie mógł „wstrzelić się” zagrywką (11:10). Gra biało-czerwonym uległa poprawie. Francuzi popełniali błędy i nie pomogła im nawet przerwa na żądanie ich trenera Laurenta Tilliego (11:14). Na drugiej z przerw technicznych Polacy pewnie prowadzili (13:16).

Bardzo dobrze zaczął grać Leon, który do dobrej gry w ataku dołożył asa serwisowego (17:21). Trener rywali poprosił o kolejną przerwę. Kolejne punkty w ataku zdobywali Kubiak i Kurek, który w jednej z akcji doznał urazu... nosa. Set dobiegł końca po wyraźnie autowym ataku N’Gapetha (21:25).

Trzecia partia od początku była wyrównana. Swój rytm w polu zagrywki zaczął łapać Leon, który „ustrzelił” Jenię Grebennikova (3:5). Polacy mieli trzy punkty przewagi na przerwie technicznej po błędzie Tillie w ataku (5:8). Francuski szkoleniowiec rotował składem, a zmiany pozwoliły na poprawienie gry jego podopiecznych.

Jeden ze zmienników Trevor Clevenot zdobył kilka ważnych punktów, a po jednym z jego ataków Francuzi wyrównali, po czym Heynen wziął czas (13:13). Biało-czerwoni minimalnie prowadzili na drugiej przerwie technicznej po bloku Bieńka na Le Goffie (15:16).

Na dwa punkty Polacy uciekli po ataku Leona (16:18). Mistrzowie świata nie dali się już dogonić do końca seta. Świetnie w końcówce grał Kubiak. Biało-czerwoni wyszli na prowadzenie w meczu po ataku Kurka (22:25).

Francuzi się nie poddali

Już na początku czwartego seta Francuzi zbudowali przewagę. Po autowym ataku Nowakowskiego mieli trzy punkty przewagi (6:3). Prowadzili też na przerwie technicznej (8:5), ale potem coś zacięło się w ich grze.

Świetnie spisywał się Leon, który wyprowadził biało-czerwonych na prowadzenie (8:9). Niestety, był to jedyny przestój „Les Bleus” w tej partii. Szybko odzyskali prowadzenie, a po kiwce Stephana Boyera mieli już o cztery punkty więcej (14:10). Błąd Leona w polu zagrywki oznaczał drugą przerwę techniczną (16:12).

Rywale kontrolowali sytuację i nie pozwolili biało-czerwonym na złapanie kontaktu punktowego. Po ataku Bartholemy’ego Chinenyenze’a odskoczyli nawet na sześć punktów (19:13). Ich wygraną w czwartym secie przypieczętował Boyer (25:20).

Porażka stała się faktem

Tie-break zaczął się bardzo źle dla podopiecznych Vitala Heynena. Gdy Boyer zatrzymał Leona na pojedynczym bloku, belgijski szkoleniowiec poprosił o przerwę (4:1). Przerwa najwyraźniej podziałała mobilizująco na biało-czerwonych.

Bieniek dobrze serwował, a jego koledzy pracowali w bloku. W efekcie szybko na tablicy wyników zaczął widnieć remis (4:4). Gra się wyrównała, a obie ekipy popełniały błędy, np. dotknięcia siatki. Po błędzie Kubiaka w ataku, rywale prowadzili dwoma punktami przy zmianie stron (8:6).

Biało-czerwoni nie poddawali się. Po ataku Kurka pojawiła się szansa na wyrównanie. Niestety, analiza systemu challenge wykazała, że w tej samej akcji Kubiak przekroczył linię środkową (10:8). As serwisowy N’Gapetha oznaczał, że sytuacja Polaków stała się bardzo trudna (12:9).

Piłkę meczową Francuzom dał autowy serwis Bieńka. Wykorzystali już pierwszą okazję na skończenie meczu, gdy Boyer wykończył kontratak!

Wygrana zapewniła im awans do najlepszej czwórki rozgrywek.

Awans już mają

Biało-czerwoni wygrali 12 z 15 spotkań Ligi Narodów i już po wtorkowym meczu z Iranem (3:0) zapewnili sobie awans do półfinału.

Po ostatnim meczu fazy zasadniczej, zagrają w rundzie finałowej, który odbędzie się w weekend. W najlepszej czwórce znajdą się też liderzy rozgrywek Brazylijczycy. Stawkę uzupełnili Słoweńcy.

Biało-czerwoni w sobotnim półfinale zmierzą się ze Słowenią. Początek meczu zaplanowano na godzinę 15. Finał odbędzie się w niedzielę.

FRANCJA - POLSKA 3:2 (25:22, 21:25, 22:25, 25:20, 15:11)

Francja: Beniamin Toniutti, Jean Patry, Nicolas Le Goff, Barthelemy Chinenyeze, Earvin N'Gapeth, Kevin Tillie, Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Stephan Boyer, Trevor Clevenot, Yacine Louati

Polska: Fabian Drzyzga, Bartosz Kurek, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Damian Wojtaszek (libero) oraz Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Maciej Muzaj