Liga Narodów siatkarzy: Kanada - Polska. Wygrana ekipy Heynena. Sensacyjna porażka Francji [TABELA]

2021-06-15, 19:42

Polscy siatkarze . Foto: Forum/Mariusz Palczynski/MPAimages.com

Po trzydniowej przerwie polscy siatkarze wrócili do gry w Lidze Narodów. Biało-czerwoni pokonali w Rimini Kanadę 3:0, choć rywale postawili mistrzom świata ciężkie warunki.

• To ósmy triumf Polaków w 10. meczu rozgrywek
  • Mimo trzysetowej wygranej, rywale postawili biało-czerwonym trudne warunki

Liga Narodów siatkarek: niewykorzystane szanse Polek. Biało-czerwone uległy Niemkom

Porażka 0:3 w spotkaniu dziewiątej kolejki fazy zasadniczej LN z Brazylią sprawiła, że biało-czerwoni stracili prowadzenie w tabeli na rzecz "Canarinhos". Polacy wygrali siedem z wcześniejszych dziewięciu spotkań.

W starciu z Kanadą podopieczni Vitala Heynena byli faworytami, ale wygrana, choć trzysetowa, wcale nie przyszła im łatwo.

Łatwo nie było

Pierwszy set długo toczył się w następujący sposób: rywale odskakiwali na dwa punkty, a biało-czerwoni odrabiali stratę (12:10). Kanadyjczycy zdołali zbudować sobie cztery punkty przewagi po asie Sharone'a Vernona-Evansa (15:11). Heynen poprosił o czas, a mistrzowie świata znacznie poprawili grę.

Po asie serwisowym Wilfredo Leona, biało-czerwoni po raz pierwszy wyszli na prowadzenie (16:17). Końcówka była ciekawa, ale to reprezentanci Polski grali lepiej w decydujących momentach. Set dobiegł końca po ataku Piotra Nowakowskiego (22:25).

Druga partia również była wyrównana. Dobrze w ataku spisywał się Bartosz Kurek (6:8). Tym razem to Kanadyjczycy gonili wynik, co udało im się dopiero po bloku na Leonie (16:16). Gdy Stephen Maar wykończył atak rywali, Heynen wziął przerwę (19:17).

Polacy nie tylko odrobili straty, ale też, dzięki świetnym zagrywkom Leona, odzyskali prowadzenie (19:21). W końcówce podopieczni Glenna Hoaga jeszcze powalczyli, jednak biało-czerwoni wygrali też drugą partię. Seta zakończył Jakub Kochanowski (23:25).

Bez straty seta

Trzecia partia była najbardziej jednostronna. Po ataku Leona, biało-czerwoni mieli cztery punkty więcej już na początku seta (1:5). Polacy długo utrzymywali bezpieczną przewagę (6:12). Wydawało się, iż rywale nie zdołają już dojść do głosu.

Świetnie zaczęli jednak grać kanadyjscy środkowi. Arthur Szwarc do dobrej gry w ataku dodał też asa serwisowego i przewaga stopniała do dwóch punktów (14:16). Kilka minut później ten sam środkowy wykończył atak i siatkarze z Ameryki Północnej zbliżyli się na punkt (18:19).

Na szczęście, w końcówce dominowali mistrzowie świata. Polacy poprawili się w każdym elemencie. Dwa ostatnie ataki wykonał Nowakowski, który przesądził o wygranej biało-czerwonych bez straty seta (19:25).

To ósme zwycięstwo drużyny Vitala Heynena.

Kurek zwrócił uwagę, że wyjątkowo ważna była dobra gra zespołu w kluczowych momentach meczu (IAR) 0:21
+

Tymczasem w innym spotkaniu doszło do niemałej sensacji. We wtorkowy wieczór Holandia wygrała z Francją 3:2, choć przegrywała już 0:2.

Polacy w środę o godzinie 15.00 zmierzą się z Japonią.

Tegoroczna edycja LN odbywa się w formie sanitarnej "bańki" we włoskim Rimini.