Hokeiści Kanady mistrzami świata. Udany rewanż z Finlandią

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 07:00
Kanadyjczycy pokonali w Rydze Finów 3:2 po dogrywce (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0) w finale mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Ekipa spod znaku klonowego liścia tym samym zrewanżowała się Suomi za finałową porażkę w poprzedniej edycji.
Reprezentacja Kanady
Reprezentacja KanadyFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

Kanadyjczycy na początku turnieju grali kiepsko. W fazie grupowej zanotowali trzy zwycięstwa i cztery porażki. Przegrali m.in. z Finami po rzutach karnych 2:3. W fazie pucharowej prezentowali się już znacznie lepiej. W ćwierćfinale pokonali Rosję po dogrywce 2:1, a w półfinale USA 4:2.

Finał lepiej zaczęli Finowie. W dziewiątej minucie prowadzenie dał im Mikael Ruohomaa. Kanada wyrównała dopiero w drugiej tercji za sprawą Maxa Comtoisa.

W trzeciej tercji znów najpierw z gola cieszyli się Finowie, a na listę strzelców wpisał się Petteri Lindbohm. W 53. minucie wyrównał jednak Adam Henrique i potrzebna była dogrywka. Trwała niespełna siedem minut. Autorem złotego gola był Nick Paul.

Ekipa spod znaku klonowego liścia jest najbardziej utytułowaną. Złoty medal MŚ wywalczyła po raz 27. Na koncie ma też 15 srebrnych i dziewięć brązowych krążków.

Poprzednio dwa razy z rzędu w finale MŚ mierzyły się te same ekipy w latach 2008-09. Wówczas Rosja dwukrotnie pokonała Kanadę.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Hockey Canada (@hockeycanada)

W składzie Kanady znalazło się tylko dwóch hokeistów, którzy grali na poprzednich MŚ. Finowie mieli ośmiu. Z powodu później niż zwykle rozpoczętej w NHL fazy play-off wszystkie reprezentacje musiały sobie radzić bez gwiazd.

Wcześniej w niedzielę, w meczu o trzecie miejsce Amerykanie pokonali Niemców 6:1.

Z powodu pandemii odwołano ubiegłoroczne mistrzostwa, a w 2021 odbyła się rywalizacja tylko na najwyższym szczeblu. To oznacza, że żaden zespół nie opuścił elity i te same drużyny zagrają w przyszłorocznych MŚ, które mają się odbyć w Finlandii.

Kanada - Finlandia 3:2 po dogr. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Bramki: dla Kanady - Max Comtois (25), Adam Henrique (53), Nick Paul (67); dla Finlandii - Mikael Ruohomaa (9), Petteri Lindbohm (46)

Kary: Kanada - 30 (w tym 2x10 min); Finlandia - 6 minut

Zobacz więcej na temat: hokej sporty zimowe SPORT

Podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) w łotewskiej Rydze poinformowano, że Mistrzostwa Świata Dywizji 1B seniorów oraz seniorek w 2022 roku odbędą się w Katowicach.