Liga Narodów siatkarzy: kolejny rywal zdominowany. Biało-czerwoni nie dali szans USA

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:55
Polscy siatkarze pokonali Stany Zjednoczone 3:0 w meczu piątej kolejki Ligi Narodów. Było to czwarte zwycięstwo podopiecznych Vitala Heynena w turnieju rozgrywanym we włoskim Rimini.
Polscy siatkarze
Polscy siatkarze Foto: Forum/Mariusz Palczynski/MPAimages.com
  • Biało-czerwoni byli zdecydowanie lepsi od rywali, a o zwycięstwo musieli obawiać się tylko w drugiej partii
  • Kolejnym rywalem podopiecznych Vitala Heynena będzie Rosja
Liga Narodów siatkarzy: nokaut w Rimini. Biało-czerwoni rozbili Australię

Biało-czerwoni w czwartek spisali się znakomicie, pokonując Australię 3:0. "Kangury" były tylko tłem dla mistrzów świata, którzy wygrywali kolejne sety do 16, 10 i 12.

W piątek poprzeczka miała być zawieszona znacznie wyżej. Stany Zjednoczone to jedna z najmocniejszych reprezentacji na świecie. W piątkowym meczu nie byli jednak w stanie wygrać nawet seta. Biało-czerwoni problemy mieli jedynie w drugiej partii.

Świetny początek

Pierwszy set doskonale ułożył się dla Polaków. Nasi reprezentanci szybko osiągnęli kilkupunktową przewagę, co ustawiło przebieg partii. Przez większość seta biało-czerwoni mieli 4-5 punktów przewagi, a w jego końcówce jeszcze podkręcili tempo. Świetnie spisywali się zwłaszcza środkowi Mateusz Bieniek i Jakub Kochanowski.

Wynik 25:17 mówił sam za siebie.

Na przewagi też byli lepsi

Więcej emocji było w drugim secie. Obie drużyny grały punkt za punkt, często zmieniając się na prowadzeniu. Nic dziwnego, że doszło do gry na przewagi. Zarówno Polacy, jak i Amerykanie mieli kilka piłek setowych.

Ostatecznie drugą partię na swoje konto zapisali biało-czerwoni, a decydujący punkt zdobył Bartosz Kurek (28:26).

Vital Heynen, w odróżnieniu od poprzednich meczów LN, decydował się na zmiany w trakcie spotkania. Dużo ożywienia wniósł Kamil Semeniuk, który zmienił Bartosza Bednorza. Trener Amerykanów przed trzecią partią zdecydował się natomiast na wprowadzenie kilku rezerwowych. Parkiet opuścił m.in. największy gwiazdor amerykańskiej ekipy Matthew Anderson.

Rezerwowi nie pomogli

Zmiennicy nie byli już w stanie nawiązać wyrównanej walki. W polskiej ekipie świetnie grali Semeniuk, Kurek czy Aleksander Śliwka. Nasi reprezentanci szybko doskoczyli rywalom - już na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:3.

Obraz gry się nie zmienił. Polacy kontrolowali sytuację i zwiększali mozolnie przewagę. Ostatecznie wygraną zapewnił im nieudany atak Toreya Defalco (25:17).

Teraz Rosja

Dla biało-czerwonych było to czwarte zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Wcześniej Polacy wygrali z Włochami (3:0), Serbią (3:1) i Australią (3:0) oraz ulegli Słowenii (1:3).

W sobotę podopieczni Vitala Heynena zmierzą się z Rosją. Początek meczu zaplanowano na godzinę 16.

W sobotę mecz na szczycie

Czwarte zwycięstwo biało-czerwonych w tegorocznej edycji rozgrywek dało im awans na drugie miejsce w tabeli. Prowadzą Rosjanie.

Pierwszą porażkę poniosła w piątek Francja, która uległa Serbom 2:3. Dotychczas "Trójkolorowi" byli jedyną niepokonaną drużyną.

W sobotę prowadzona przez Belga Vitala Heynena reprezentacja Polski zmierzy się z liderem Rosją.

Polska - USA 3:0 (25:17, 28:26, 25:17).

Polska: Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Damian Wojtaszek (libero) oraz Maciej Muzaj, Kamil Semeniuk, Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon.

USA: Matthew Anderson, Kyle Ensing, Mitch Stahl, Micah Christenson, Maxwell Holt, Garrett Muagututia, Erik Shoji (libero) oraz Benjamin Patch, Josh Tuaniga.

Turniej w bańce

Podobnie jak w poprzednich edycjach (ubiegłoroczna z powodu pandemii COVID-19 została odwołana), w Lidze Narodów bierze udział 16 drużyn, które rywalizują systemem "każdy z każdym".

Po rundzie zasadniczej, która zastępuje tradycyjne zmagania interkontynentalne, cztery najlepsze zespoły zakwalifikują się do Final Four, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca.

Wszystkie mecze rozgrywane są w Rimini. Ze względu na pandemię koronawirusa, rywalizacja odbywa się w formie specjalnej "bańki".

Wyniki meczów 5. kolejki Ligi Narodów:
Słowenia - Argentyna 3:0 (25:19, 25:22, 25:18)
Holandia - Niemcy 3:2 (25:18, 23:25, 25:20, 23:25, 15:13)
Brazylia - Japonia 3:0 (25:20, 25:16, 25:20)
Serbia - Francja 3:2 (22:25, 24:26, 25:22, 25:23, 15:9)
Iran - Włochy 3:1 (26:24, 29:27, 21:25, 25:22)
Polska - USA 3:0 (25:17, 28:26, 25:17)
Rosja - Australia 3:0 (25:19, 26:24, 25:21)
Kanada - Bułgaria 3:0 (28:26, 25:23, 25:16)

16. Australia 5 0 5 0 1-15

25:17 - KONIEC! Defalco atakuje w taśmę. Wygrywamy z Amerykanami w trzech setach!

Brawo!

My już kończymy naszą relację i zapraszamy na jutrzejszy mecz z Rosją. Początek o godzinie 16.

19:54

24:17 - Atak Kochanowskiego daje piłkę meczową dla biało-czerwonych!

19:53

23:15 - Thomas Jaeschke zagrywa w siatkę.

19:51

21:14 - Semeniuk zatrzymuje Patcha na pojedynczym bloku! Wygrana w trzech setach coraz bliżej.

19:50

20:14 - Bieniek czujnie przy siatce! Defalco zatrzymany.

19:49

19:14 - Kolejna skuteczna kiwka Śliwki.

19:48

18:13 - Speraw wziął jeszcze jedną przerwę.

19:47

17:13 - Świetna akcja Semeniuka. Najpierw znakomite przejęcie, a potem skuteczny atak.

19:45

16:12 - Atak Śliwki z lewego skrzydła daje nam czteropunktową przewagę na drugiej przerwie technicznej.

19:44

15:12 - Przerwa dla Heynena po nieudanym ataku Kurka.

Trzeba jednak oddać, że MVP ostatnich mistrzostw świata nie dostał zbyt dobrej piłki przez słabe przyjęcie Semeniuka.

19:43

15:10 - Semeniuk znowu skuteczny!

19:41

13:9 - Averill blokuje Kurka. Przewaga wciąż jednak jest bezpieczna.

19:41

13:8 - Tym razem Bieniek ładnie zaatakował.

19:39

12:7 - Kurek znowu skuteczny.

19:39

11:6 - Zbyt mocna zagrywka Defalco. Piłka ląduje na wyraźnym aucie.

19:37

10:5 - Utrzymujemy pięciopunktową przewagę po ataku Kurka.

19:36

9:4 - Świetny atak Kochanowskiego. Amerykanie nie mieli szans w obronie.

19:34

8:3 - Wyraźna przewaga Polaków na przerwie technicznej.

Trener Amerykanów wprowadził na trzeciego seta kilku zmienników, ale to wciąż siatkarze bardzo wysokiej klasy.

19:32

7:2 - Blok-aut i Kurek zdobywa punkt.

19:31

6:2 - Śliwka długo przebywał w polu zagrywki. Opuścił je dopiero po tym, jak posłał piłkę w siatkę.

19:30

5:1 - I znowu blok biało-czerwonych. Averill zatrzymany, a John Speraw prosi o przerwę.

19:29

4:1 - Patch zablokowany!

19:29

3:1 - Świetny atak Semeniuka z lewego skrzydła.

19:27

1:0 - Trzeci set rozpoczęty od bloku Bieńka na Toreyu DeFalco, który przed chwilą pojawił się na parkiecie.

19:23

28:26 - Koniec seta! Kurek atakuje z prawego skrzydła i prowadzimy już 2:0!

19:22

27:26 - Kolejna piłka setowa po autowym ataku Muaguatutii.

19:22

26:26 - Anderson przyjmuje mocną zagrywkę Leona, a po chwili kończy atak. Gramy dalej!

19:21

26:25 - Śliwka pewnie w ataku, a na zagrywkę wchodzi Wilfredo Leon!

19:20

25:25 - Eh, niewiele brakowało! Challenge wykazał jednak, że nie było bloku przy autowym ataku Kurka...

19:18

25:24 - Śliwka szczęśliwie kończy kontrę! Piłka setowa dla Polski!

John Speraw poprosił o przerwę.

19:17

24:24 - Anderson psuje zagrywkę.

19:17

23:24 - Pipe z szóstej strefy w wykonaniu Muaguatutii daje Amerykanom setbola...

19:16

23:23 - Christenson serwuje w siatkę. Szykuje się emocjonująca końcówka.

19:15

22:22 - Kamil Semeniuk po wejściu na boisko obija amerykański blok!

19:14

21:21 - Świetny atak Kurka. Piłka ląduje w narożniku.

19:14

20:21 - Przepychanka przy siatce. Niestety, Kochanowski przy odegraniu zahaczył dolną taśmę. Punkt dla USA.

19:13

20:20 - Teraz sędziowie pokazali autowy atak Benjamina Patcha.

19:11

19:20 - USA wraca na prowadzenie. Po bardzo ciekawej wymianie Bednorz uderzył daleko w aut.

Kolejna przerwa dla Heynena.

19:10

19:18 - Bieniek punktuje ze środka. Wydawało się, że Micah Christenson zdoła podbić piłkę, ale amerykański rozgrywający nie dał rady.

19:09

18:18 - Anderson trzyma Amerykanom grę w ofensywie.

19:09

18:17 - Śliwka show! Przyjmujący kończy kontrę biało-czerwonych!

19:08

17:17 - Popis Aleksandra Śliwki! Pojedynczy blok na Ensingu daje remis.

19:07

15:17 - Ensing między rękami skaczących do bloku biało-czerwonych.

19:06

14:16 - Na drugiej przerwie technicznej tracimy dwa punkty po tym, jak Holt znowu świetnie zagrał w bloku.

Amerykański środkowy tym razem zatrzymał Kochanowskiego.

19:05

14:14 - Wreszcie punkt dla Polaków. Kochanowski pewnie zaatakował ze środka z pierwszego tempa.

19:03

13:14 - Bednorz trafiony zagrywką przez Stahla...

Słabszy moment biało-czerwonych. Teraz to Vital Heynen prosi o przerwę.

19:03

13:13 - I znowu remis... Holt z Andersonem zatrzymują Kurka.

19:02

13:12 - Mieliśmy szansę na kolejny punkt, ale Bednorz został zatrzymany.

19:01

13:11 - Kolejny punkt biało-czerwonych zdobyty blokiem!

Czas dla Sperawa.

19:00

12:11 - Muagututia zablokowany przez Kochanowskiego!

18:59

11:11 - Ładna akcja biało-czerwonych. Skuteczny pipe w wykonaniu Śliwki.

18:59

10:10 - Teraz Ensing zagrywa w siatkę. Amerykański atakujący niespecjalnie pomaga dziś drużynie.

18:58

9:9 - Amerykanie psują dzisiaj sporo zagrywek.

18:56

8:8 - Udany atak Bieńka.

18:55

7:8 - Minimalna przewaga Amerykanów na pierwszej przerwie technicznej.

18:54

6:7 - Kontra rywali wykończona przez Andersona. USA na prowadzeniu.

18:53

6:5 - Prowadzimy po autowym ataku Andersona.

18:51

4:4 - Teraz Kochanowski dużo skuteczniej.

18:51

3:4 - Znowu Stahl skutecznie w bloku. Kochanowski zatrzymany przez środkowego, który w nowym sezonie zagra w Stali Nysa.

18:50

3:3 - Stahl skutecznie w bloku. Mamy remis.

18:48

2:1 - Teraz zagrywkę popsuł Ensing.

18:47

1:0 - Drugi set rozpoczęty od nieudanej zagrywki Averilla.

18:44

25:17 - Długa akcja na koniec seta, ale ostatecznie wygrywamy tę partię!

25. punkt dał atak Bartosza Bednorza, który za trzecim podejściem skończył atak.

18:42

24:16 - Bieniek zatrzymuje Holta! Mamy piłkę setową!

18:42

23:16 - Pomyłka Holta w ataku.

18:41

21:16 - Challenge wykazał, że Śliwka nie zdołał przechytrzyć Amerykanów na siatce. Piłka nie dotknęła dłoni blokujących.

18:39

21:14 - Tym razem Bieniek znakomicie zaatakował ze środka.

18:37

20:13 - Potężne zbicie Kurka!

18:36

19:12 - Bednorz z kolejnym asem! Muagututia nie przyjmuje!

18:35

18:12 - Bednorz w formie! Ustrzelił Andersona zagrywką!

O przerwę po raz kolejny poprosił John Speraw.

18:34

17:12 - Kolejna piłka do Kochanowskiego i kolejny świetny atak naszego środkowego!

18:33

16:12 - Efektowna wymiana zakończona punktem zdobytym przez Andersona.

18:31

16:11 - Anderson w aut z zagrywki. Druga przerwa techniczna.

18:30

15:10 - Mateusz Bieniek skutecznie ze środka.

18:30

14:10 - Anderson powoli się rozkręca. Obił ręce polskich blokujących.

18:29

13:9 - Kurek zablokowany przez Maxwella Holta.

18:28

13:8 - Ensing poradził sobie ze Śliwką na pojedynczym bloku.

18:27

12:7 - Niecelny atak środkowego Mitchella Stahla i o czas poprosił trener USA John Speraw.

18:26

10:7 - As serwisowy Garretta Muagututii.

18:25

10:6 - Mieliśmy szansę na kontrę, ale Łomacz i Kurek nie zrozumieli się. Atakujący dostał piłkę... za plecy.

18:24

10:5 - Kochanowski w ataku jest jak dotąd nie do zatrzymania.

18:23

9:4 - Kolejna długa akcja zakończona przytomnym zagraniem Kochanowskiego.

18:22

8:4 - Amerykanie przyjęli zagrywkę Bednorza na naszą stronę, a tam już czekał Jakub Kochanowski.

Potężny atak ze środka i pierwsza przerwa techniczna przy wyraźnej przewadze biało-czerwonych!

18:21

7:4 - Taylor Averill popsuł zagrywkę.

18:20

6:3 - Długa wymiana skończona świetnym atakiem Bednorza po skosie. Przyjmujący Zenita Kazań w formie od początku meczu!

18:19

4:3 - Mocny atak Andersona z prawego skrzydła. Nie do obrony.

18:18

4:2 - Grzegorz Łomacz rozegrał na prawe skrzydło do Bartosza Kurka, a polski atakujący mocnym zbiciem zdobył punkt.

18:17

3:1 - Bednorz na pojedynczym bloku zatrzymał Kyle'a Ensinga!

18:16

2:1 - Bartosz Bednorz kończy kontrę i wychodzimy na prowadzenie!

18:16

1:1 - Pierwszy punkt dla biało-czerwonych zdobył kiwką Aleksander Śliwka.

18:15

18.15 - Zaczynamy!

18:12

18.12 - Czas na składy!

W ekipie biało-czerwonych mecz rozpoczną Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Bartosz Bednorz oraz libero Damian Wojtaszek.

Trener Amerykanów John Speraw zaskoczył. Po raz pierwszy w tegorocznej LN zagra gwiazda tej ekipy Matthew Anderson. Poza słynnym przyjmującym wystapią Micah Christenson, Kyle Ensing, Maxwell Holt, Mitchell Stahl Garrett Muagututia i libero Erik Shoji.

18:07

18.06 - Zawodnicy obu drużyn powoli wychodzą na parkiet.

18:01

18.00 - W jakim składzie zagrają biało-czerwoni?

Można się spodziewać kolejnej rotacji ze strony Vitala Heynena.

Ze względu na pięciosetowy mecz Serbii z Francją (3:2), rozpoczęcie spotkania Polski z USA nieco się opóźnia.

17:56

17.55 - Biało-czerwoni we wcześniejszych meczach pokonali Włochów (3:0), Serbów (3:1) i Australijczyków (3:0). Podopieczni Vitala Heynena ulegli natomiast 1:3 Słoweńcom.

Jak będzie dzisiaj?

17:54

17.53 - Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji z kolejnego meczu polskich siatkarzy w Lidze Narodów. Dzisiaj rywalami biało-czerwonych w Rimini będą Amerykanie.

Rywalizacja w siatkarskiej Lidze Narodów nabiera rumieńców. Polscy siatkarze znokautowali Australię pozwalając rywalom na zdobycie w meczu zaledwie 38 "małych punktów" i w świetnych nastrojach szykują się do meczu z USA. Tymczasem Francja pokonała Brazylię 3:0, a w jednym z setów padł wynik 39:37.