Liga Narodów siatkarzy: pierwsza porażka Polaków. Zmiennicy Heynena nie poradzili sobie ze Słowenią

2021-05-30, 19:14

Vital Heynen. Foto: shutterstock.com/LiveMediaSrl

Polscy siatkarze przegrali ze Słoweńcami 1:3 (22:25, 25:23, 19:25, 23:25) w swoim trzecim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów w Rimini. To pierwsza porażka biało-czerwonych w tegorocznej edycji tych rozgrywek.

• Rywalizacja w Rimini, gdzie uczestnicy przebywają w tzw. bańce, jest głównym etapem przygotowań biało-czerwonych i sprawdzianem przed igrzyskami w Tokio.
  • Każda z 16 ekip, która będzie brała udział w LN siatkarzy, może liczyć maksymalnie 25 osób. Po raz pierwszy w historii LN, następczyni Ligi Światowej, zrezygnowano z fazy interkontynentalnej
  •  Ze względu na pandemię uznano, że bezpieczniej będzie przeprowadzić zmagania w jednej lokalizacji z udziałem wszystkich ekip. W tym samym miejscu we wtorek rozpoczęła się rywalizacja w LN kobiet

Kolejny mecz Polacy zagrają 3 czerwca z Australią. Początek o 18:00.

Liga Narodów: Wilfredo Leon w wielkiej formie. Reprezentant Polski już zapisał się w historii

W pierwszym secie Polacy nie potrafili zatrzymać ataków Słoweńców, w których przodowali Urnaut i Stern. Mimo walki do końca i kilku spektakularnych akcji defensywnych, Słowenia wygrała 25:22.

Przez większość drugiej partii Polacy kontrolowali przebieg gry, pilnując 3-punktowego prowadzenia. Pod koniec seta przyszło jednak rozluźnienie i rywale doprowadzili do remisu. Przy stanie 23:23 najpierw asem serwisowym popisał się Bieniek, a piłkę setową skończył silnym atakiem Aleksander Śliwka.

Po wznowieniu gry, Słoweńcy radzili sobie zdecydowanie lepiej. Raz za razem błyszczał głównie środkowy Pajenk, bezlitośnie kończący ataki swojej reprezentacji. Mimo dobrej gry Mateusza Bieńka, prowadzenie Słoweńców nie było zagrożone. Ostatecznie wygrali 25:19.

Ostatni set był bardzo wyrównany, w polskim zespole szczególnie skuteczny był atakujący Łukasz Kaczmarek, świetnie prezentował się też Mateusz Bieniek. To było jednak za mało na Cebulja, Kozamernika i innych, którzy w decydujących momentach potrafili wygrać kluczowe wymiany.

>>>TERMINARZ LIGI NARODÓW<<<

Polska - Słowenia 1:3 (22:25, 25:23, 19:25, 23:25)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Damian Wojtaszek (libero) oraz Maciej Muzaj, Tomasz Fornal, Fabian Drzyzga.

Słowenia: Toncek Stern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Cebulj, Jani Kovacic (libero) oraz Matic Videcnik, Alen Sket, Dejan Vincić

Pojedynkiem ze Słoweńcami, wicemistrzami Europy, Polacy zakończyli pierwszą serię spotkań w fazie zasadniczej tegorocznej edycji LN. Zaczęli od piątkowego zwycięstwa nad występującymi w rezerwowym składzie Włochami 3:0, a dzień później pokonali mistrzów Starego Kontynentu Serbów 3:1.

Atakujący reprezentacji Polski - Łukasz Kaczmarek chwalił Słoweńców (IAR) 0:18
+

Grający na pozycji libero Damian Wojtaszek, tłumaczy przyczyny porażki (IAR) 0:45