Liga Europy: 22 karne rozstrzygnęły finał w Gdańsku. Villarreal z historycznym pucharem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 23:58
Piłkarze Villarrealu CF wygrali rozgrywany w Gdańsku finał Ligi Europy. W emocjonującej serii rzutów karnych pokonali Manchester United 11-10. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1.
Piłkarze Villarreal po zwycięstwie w Lidze Europy
Piłkarze Villarreal po zwycięstwie w Lidze Europy Foto: PAP/EPA/Michael Sohn / POOL
  • Faworytem meczu byli piłkarze Manchesteru United, ale to Villarreal jako pierwszy trafił do siatki
  • Ostatecznie do wylonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka i rzuty karne
  • Trener hiszpańskiej drużyny Unai Emery jest specjalistą od wygrywania Ligi Europy
Liga Europy: Villarreal - Manchester United. Pierwszy wielki finał w nowej rzeczywistości

W finałowym starciu zmierzyły się Villarreal CF i Manchester United.

Faworytami wydawali się być piłkarze z Manchesteru, którzy zostali niedawno wicemistrzami Anglii. Villarreal rozgrywki La Ligi zakończył dopiero na siódmym miejscu i, jeśli chciał zagrać w przyszłej edycji Ligi Mistrzów, musiał wygrać środowy finał.

Mecz nie porwał

Jak się okazało, "Papużki" dopięły swego, choć dramaturgii nie zabrakło. Sam mecz nie był zbyt emocjonującym widowiskiem ani w regulaminowym czasie gry, ani w dogrywce.

W 29. minucie "Żółtą Łódź Podwodną" na prowadzenie wyprowadził Gerard Moreno, który wykorzystał dogranie Daniego Parejo z rzutu wolnego.

Podopieczni Unaia Emery'ego prowadzili po pierwszej połowie, ale w drugiej nie zdołali zachować czystego konta.

Bramkę wyrównującą zdobył Edinson Cavani. Urugwajczyk trafił do siatki w 55. minucie meczu. Jak się okazało, na prawdziwe emocje trzeba było czekać do serii rzutów karnych.

Niesamowite rzuty karne

Trener MU Ole Gunnar Solskjaer pierwszą zmianę przeprowadził w... 100. minucie. Mimo, że rezerwowi "Czerwonych Diabłów" byli świeżsi, nie miało to znaczenia w serii jedenastek.

W niej doszło do rzadko spotykanej sytuacji. Wszyscy gracze z pola obu drużyn trafili do siatki! Jak się okazało, o trofeum przesądziły strzały bramkarzy. Geronimo Rulli pewnie umieścił piłkę w siatce, podczas gdy David De Gea uderzył słabo i w sposób sygnalizowany. Argentyńczyk nie miał problemów z interwencją!

Emery znowu wygrał

Dla Villarrealu to pierwsze europejskie trofeum. Znacznie bardziej utytułowany jest trener hiszpańskiego zespołu. Unai Emery śmiało może być nazywany specjalistą od Ligi Europy. W latach 2014-2016 wygrywał bowiem te rozgrywki z Sevillą FC.

Villarreal - Manchester United 1:1 po dogr. (1:1, 1:0), karne 11-10.

Bramki: dla Villarreal - Gerard Moreno (29); dla Manchesteru United - Edinson Cavani (55).

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 9500

Villarreal CF: Gerónimo Rulli - Juan Foyth (88, Mario Gaspar), Raúl Albiol (C), Pau Torres, Alfonso Pedraza (88, Alberto Moreno) - Dani Parejo, Étienne Capoue (120+3, Dani Raba), Manu Trigueros (77, Moa Gomez) - Gerard Moreno, Carlos Bacca (60, Francis Coquelin), Yeremi Pino (77, Paco Alcacer)

Manchester United: David De Gea - Aaron Wan-Bissaka (120+3, Juan Mata), Victor Lindelöf, Eric Bailly (116, Axel Tuanzebe), Luke Shaw - Paul Pogba (116, Daniel James), Scott McTominay (120+3, Alex Telles) - Mason Greenwood (100, Fred), Bruno Fernandes (C), Marcus Rashford - Edinson Cavani

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

23:57

23.55 - Cóż to był za mecz! Zakończył się kilka minut przed północą!

My już dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji! Dobranoc!

23:55

11:10 - VILLARREAL WYGRYWA LIGĘ EUROPY!

SŁABY STRZAŁ DE GEI OBRONIONY PRZEZ GERONIMO RULLIEGO!

23:54

11:10 - Rulli trafia! Mocny strzał nie dał szans De Gei! Teraz czas na jego hiszpańskiego vis a vis!

23:53

10:10 - Victor Lindelof wytrzymał ciśnienie! Teraz strzelać będą... bramkarze! Czy ten mecz skończy się przed północą?

23:53

10:9 - Piękny strzał Pau Torresa pod poprzeczkę! Emocje sięgają zenitu.

23:52

9:9 - Tuanzebe także nie pęka! Ładny techniczny strzał młodego stopera.

23:51

9:8 - Mario Gaspar nie dał szans De Gei!

23:50

8:8 - Luke Shaw nie uderzył najlepiej, ale piłka wpadła do siatki po rękach Rulliego! MU wciąż w grze.

23:50

8:7 - Francis Coquelin popisał się pięknym uderzeniem w okienko bramki MU!

23:49

7:7 - Daniel James również trafia. Strzelamy dalej!

23:48

7:6 - Cóż za klasa Raula Albiola! Hiszpański weteran nie dał szans De Gei!

23:48

6:6 - Fred także trafia! Znakomite uderzenie brazylijskiego pomocnika.

23:47

6:5 - Moi Gomez nie chciał być gorszy od poprzednich strzelców. Pewne uderzenie Hiszpana.

23:46

5:5 - Ależ klasa Cavaniego! Urugwajczyk trafia, strzelamy dalej!

23:46

5:4 - Parejo trafia! De Gea znowu był blisko, ale znowu nie odbił piłki. Za chwilę próba Edinsona Cavaniego, być może decydująca!

23:45

4:4 - Ależ pewnie uderzył Marcus Rashford! Anglik na dwa tempa pokonał Rulliego. Kto się w końcu pomyli?

23:44

4:3 - Alberto Moreno z zimną krwią trafia do siatki! De Gea nie miał wiele do powiedzenia, choć prawidłowo wybrał róg.

23:44

3:3 - Bruno Fernandes strzela! Tym razem to Rulli był bliski interwencji, ale ostatecznie mamy remis!

23:43

3:2 - Paco Alcacer trafia do siatki! De Gea tym razem wyczuł jednak strzelca i był bliski odbicia piłki.

23:42

2:2 - Alex Telles też się nie myli! Rulli kompletnie zmylony przez Brazylijczyka.

23:41

2:1 - Ależ pewny strzał Daniego Raby! De Gea znowu nie miał nic do powiedzenia.

23:41

1:1 - Rulli wyczuł Juana Matę, ale strzał Hiszpana był nie do obrony. Remis!

23:40

1:0 - Moreno pewnie trafia do siatki! De Gea kompletnie zmylony przez strzelca gola dla Villarrealu.

23:34

KONIEC MECZU! CZEKAMY NA RZUTY KARNE!

23:34

120. + 3 minuta - Solskjaer przeprowadza kolejne zmiany. Juan Mata i Alex Telles na murawie, z boiska zeszli natomiast Scott McTominay i Aaron Wan-Bissaka.

Dodatkową zmianę w dogrywce wykorzystał też Emery. Dani Raba zastąpił Etienne'a Capoue.

To ewidentnie zmiany na rzuty karne!

23:31

120. minuta - Sędzia dolicza trzy minuty. Czy ktoś zdoła jeszcze przechylić szalę wygranej?

23:30

119. minuta - Coraz mniej piłkarskich emocji na stadionie w Gdańsku.

Seria rzutów karnych wydaje się być nieunikniona...

23:26

116. minuta - Axel Tuanzebe zmienia Bailly'ego, a Daniel James Pogbę.

Długo trwała analiza VAR, ale sędziowie uznali, że nie ma rzutu karnego!

23:23

112. minuta - Była szansa dla Villarrealu, jednak zabrakło strzału.

Gerard Moreno wskazywał jednak, że piłka po jego zagraniu trafiła w rękę Freda - czy będzie rzut karny? Sytuacja jest sprawdzana w systemie VAR!

23:20

109. minuta - Wydawało się, że Albiol popełnił błąd przy prostopadłym zagraniu Fernandesa do Rashforda, ale piłka wylądowała w rękach Rulliego.

"Rash" położył się tymczasem na murawie. Chyba będzie konieczna zmiana...

23:18

107. minuta - Dobre wyjście De Gei z bramki zażegnało niebezpieczeństwo.

23:16

105. minuta - GRAMY! Czy poznamy zwycięzcę w ciągu 15 minut?

23:14

105. + 1 minuta - Koniec pierwszej części. Przed nami jeszcze kwadrans.

23:12

105. minuta - Pierwsza część dogrywki potrwa o minutę dłużej.

23:09

102. minuta - Coraz wyraźniejsza przewaga VCF.

Z rzutu wolnego groźnie dośrodkowywał Parejo, jednak czujny De Gea wypiąstkował piłkę na korner.

23:07

100. minuta - Kolejna sytuacja "Żółtej Łodzi Podwodnej" zwieńczona bardzo złym strzałem Alcacera.

Tymczasem mamy... pierwszą zmianę w MU. Greenwood, który w ostatnich minutach był mało widoczny, został zmieniony przez Freda.

23:06

99. minuta - Mocny, choć niecelny strzał Alberto Moreno.

Villarreal wygląda nieźle w dogrywce.

23:05

98. minuta - De Gea zacznie od bramki po niecelnym strzale głową Gerarda Moreno.

23:04

97. minuta - To pierwsza dogrywka w finale LE od 2014 roku.

23:01

94. minuta - Villarreal ogranicza się do kontrataków. Teraz piłkarze z Hiszpanii szukali Paco Alcacera, ale nic z tej akcji nie wyszło.

22:59

92. minuta - Raul Albiol wybija piłkę po zagraniu Bruno Fernandesa w pole karne.

22:58

91. minuta - Rulli pewnie wyłapał dośrodkowanie Shawa.

22:57

ZACZYNAMY DOGRYWKĘ!

22:52

90. + 3 minuta - BĘDZIE DOGRYWKA!

Wciąż nie wiemy, kto sięgnie po trofeum Ligi Europy.

22:51

90. minuta - Sędzia dolicza trzy minuty do drugiej połowy.

Już w 92. minucie groźnie strzelał Pau Torres, lecz stoperowi zabrakło precyzji.

22:48

89. minuta - Rashford do Shawa, ten dograł na głowę Paula Pogby. Francuz uderzył jednak nad bramką.

22:46

87. minuta - Trener Unai Emery wykorzystał limit zmian. Alberto Moreno zastępuje Alfonso Pedrazę, a Mario Gaspar - Juana Foytha.

Ole Gunnar Solskjaer wciąż nie przeprowadził żadnej roszady w składzie!

22:44

85. minuta - McTominay otrzymał piłkę po rzucie wolnym, lecz nie zdołał oddać strzału.

22:43

84. minuta - Spóźniony Foyth faulował Shawa i otrzymał żółtą kartkę.

22:41

82. minuta - Żółta kartka dla stopera MU Erica Bailly'ego za faul na groźnie atakującym Alcarerze.

22:40

81. minuta - Rashford uderzył niecelnie.

22:38

79. minuta - Groźna szarża McTominaya. Będzie rzut rożny.

22:36

77. minuta - Kolejne zmiany w hiszpańskiej ekipie.

Moi Gomez wchodzi za Manu Triguerosa, a Paco Alcacer zastępuje Yeremiego Pino.

22:33

74. minuta - Z minuty na minutę przewaga United jest większa.

22:30

71. minuta - Co za pinball w polu karnym Villarrealu! Shaw trafił piłką w... głowę Cavaniego. Urugwajczyk zdołał uderzyć, ale został zablokowany przez Pau Torresa.

Ciągle mamy remis.

22:29

70. minuta - Parejo kopnął z dystansu, ale niecelnie.

22:28

69. minuta - Ależ sytuację zmarnował Rashford! Anglik uderzył obok bramki po świetnym dograniu Fernandesa z prawej strony.

Okazało się jednak, że Portugalczyk był na spalonym.

22:24

65. minuta - Trigueros zablokował strzał McTominaya.

22:21

62. minuta - Coraz większa przewaga United.

Skoro trener Unai Emery zdecydował się wprowadzić defensywnego pomocnika w miejsce napastnika, można chyba uznać, że ten mecz do końca będzie przebiegał pod dyktando Anglików.

"Żółta Łódź Podwodna" umie jednak groźnie kontrować.

22:18

60. minuta - Pierwsza zmiana w hiszpańskim zespole. Francis Coquelin zmienia Carlosa Bakkę.

22:17

57. minuta - "Czerwone Diabły" chciały pójść za ciosem. Groźnie uderzał Fernandes, ale obok słupka.

22:13

55. minuta - GOOOL! REMIS W GDAŃSKU! EDINSON CAVANI TRAFIA DO SIATKI!

Rzut rożny wykonywał Luke Shaw. Po kornerze piłka spadła pod nogi stojącego przed polem karnym Marcusa Rashforda. Po jego strzale futbolówka trafiła do Cavaniego, a ten nie dał szans Rulliemu!

Sędzia sprawdzał jeszcze, czy Urugwajczyk nie był na spalonym, ale gol został uznany!

22:13

54. minuta - Po wrzutce Bruno Fernandesa z rzutu wolnego, do sytuacji strzeleckiej doszedł McTominay. Skończyło się jednak na rzucie rożnym.

22:12

53. minuta - Dość niemrawe są ataki MU po przerwie. Czy Ole Gunnar Solksjaer poszuka zmian?

22:09

50. minuta - Cavani był bliski odebrania piłki Parejo. Sędzia odgwizdał jednak faul Urugwajczyka.

22:07

47. minuta - Ogromne zamieszanie w polu karnym MU. Ostatecznie jednak defensorzy wybili piłkę!

22:04

46. minuta - Zaczynamy drugą połowę!

Rozpoczęły "Czerwone Diabły"!

21:46

45. + 1 minuta - sędzia doliczył dwie minuty.

Kolejna akcja Greenwooda, jednak piłka po zagraniu Anglika odbiła się od Raula Albiola i wpadła w ręce Rulliego.

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY - WRACAMY DO PAŃSTWA ZA KWADRANS.

21:44

44. minuta - Kolejna indywidualna akcja Jeremiego Pino.

Hiszpan szukał rzutu rożnego, ale ostatecznie to od niego, a nie od Shawa odbiła się piłka przed wyjściem poza boisko.

21:42

42. minuta - Jak na razie, mało widoczny jest Bruno Fernandes. Gwiazdor United przed chwilą został zatrzymany przez Pedrazę.

21:40

40. minuta - Dani Parejo tym razem błysnął w defensywie, kasując indywidualną akcję Cavaniego.

21:38

38. minuta - Defensywa "Żółtej Łodzi Podwodnej" spisuje się, jak dotąd, bez zarzutu. Wrzutki Anglików zwykle nie znajdują adresata.

21:36

36. minuta - Groźna wrzutka Aarona Wan-Bissaki, jednak defensorzy z Hiszpanii sobie z nią poradzili.

21:35

35. minuta - Villarreal gra bardzo spokojnie, z kolei United wciąż wyglądają na oszołomionych straconym golem.

21:32

32. minuta - United rozgrywają piłkę, ale, póki co, bez konkretów pod hiszpańską bramką.

21:29

29. minuta - VILLARREAL PROWADZI 1:0! GERARD MORENO TRAFIA DO SIATKI!

Parejo dośrodkował z rzutu wolnego, hiszpański napastnik uciekł Victorowi Lindelofowi i na wślizgu zdołał kopnąć piłkę. David De Gea musiał wyciągać futbolówkę z siatki!

21:27

27. minuta - Groźny strzał skrzydłowego Villarrealu Yeremy'ego Pino. Hiszpan minimalnie się pomylił.

21:25

25. minuta - Przypomnijmy, że na trybunach gdańskiego stadionu zasiada niemal dziesięć tysięcy kibiców.

21:24

24. minuta - Greenwood znowu szukał Cavaniego, ale piłka wylądowała w rękach Geronimo Rulliego.

Chwilę później argentyński bramkarz musiał bronić strzał z dystansu Marcusa Rashforda.

21:22

22. minuta - Kolejny korner dla Villarrealu, jednak wrzutka Daniego Parejo była bardzo słaba.

Kilkadziesiąt sekund później Carlos Bacca efektownie dośrodkował do Pau Torresa, lecz strzał głową hiszpańskiego stopera nie był zbyt udany.

21:19

20. minuta - Foyth wrócił na boisko, a Manchester United wrócił do atakowania bramki rywali.

W polu karnym piłka trafiła do Shawa, ale uderzenie (lub dośrodkowanie) Anglika znacznie minęło bramkę

21:17

18. minuta - Sporo przerw w grze. Foyth znowu krwawi, czy będzie potrzebna zmiana?

21:16

16. minuta - "Żółta Łódź Podwodna" miała rzut rożny. Do piłki podbiegł Manu Trigueros, jednak skiksował, próbując uderzyć.

21:15

14. minuta - Szarży próbował Alfonso Pedraza, jednak lewy defensor Villarrealu został dość łatwo powstrzymany przez Erica Bailly'ego

21:12

11. minuta - W polu karnym Villarrealu szarżował Mason Greenwood, ale przytomnie zachował się Etienne Capoue, wybijając piłkę na rzut rożny, z którego nic konkretnego nie wynikło.

21:10

10. minuta - Pech obrońcy Villarrealu Juana Foytha. Argentyńczyk nieszczęśliwie upadł na piłce, ale wygląda na to, że będzie kontynuował grę, mimo krwotoku z nosa.

21:09

9. minuta - Coraz większa przewaga angielskiego zespołu. Villarreal, póki co, bezzębny w ofensywie.

21:07

7. minuta - Pierwszy strzał na bramkę Villarrealu! Marcus Rashford wpadł w pole karne, następnie wycofał piłkę do Scotta McTominaya, jednak Szwed uderzył zbyt słabo i niecelnie.

21:06

5. minuta - Luke Shaw dośrodkowywał z lewej strony do Edinsona Cavaniego, jednak piłka była zbyt mocna i urugwajski napastnik MU nie zdołał jej dobrze przyjąć.

21:05

4. minuta - Teraz piłkę rozgrywają wicemistrzowie Anglii. Wciąż jednak bez żadnego strzału na gdańskiej murawie.

21:02

2. minuta - "Żółta Łódź Podwodna" spokojnie buduje akcję ofensywną.

21:00

21.00 - Zaczęli piłkarze Manchesteru United!

20:59

20.59 - Hymn Ligi Europy już za nami, za chwilę francuski sędzia Clement Turpin rozpocznie mecz!

20:57

20.57 - Piłkarze wychodzą już na murawę gdańskiego stadionu. Oto składy obu drużyn:

Villarreal CF: Gerónimo Rulli - Juan Foyth, Raúl Albiol (C), Pau Torres, Alfonso Pedraza - Dani Parejo, Étienne Capoue, Manu Trigueros - Gerard Moreno, Carlos Bacca, Yeremi Pino

Manchester United: David De Gea - Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelöf, Eric Bailly, Luke Shaw - Paul Pogba, Scott McTominay - Mason Greenwood, Bruno Fernandes (C), Marcus Rashford - Edinson Cavani

20:55

20.55 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z finałowego meczu Ligi Europy, który za chwilę rozpocznie się na gdańskiej Polsat Plus Arenie!

Kto sięgnie po trofeum: Villarreal CF czy Manchester United?

Dzisiejszy mecz będzie mogło obejrzeć 9,5 tys. kibiców!

Od kilku dni w Gdańsku powiewa 2000 flag z logo finału piłkarskiej Ligi Europy UEFA 2021 oraz herbami jego uczestników - Manchesteru United i Villarreal. Kolejne pojawiły się we wtorek rano na wszystkich miejskich autobusach i tramwajach.

Policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 23, 26, 31 i 37 lat podejrzewanych o napaść na zagranicznych kibiców, do której doszło we wtorek wieczorem przy Długim Targu. Pseudokibice Lechii Gdańsk zaatakowali fanów Manchesteru United, którzy przyjechali na finał Ligi Europy.