X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejny sukces Andrzeja Bargiela. Polak zdobył Laila Peak i zjechał z sześciotysięcznika na nartach

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 14:56
Andrzej Bargiel, który jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2 (8611 m) w Karakorum, w poniedziałek przed południem polskiego czasu zdobył sześciotysięcznik Laila Peak (6096 m) w Karakorum, a następnie zjechał z niego na nartach. 
Andrzej Bargiel
Andrzej Bargiel Foto: Facebook Andrzej Bargiel/screen

W zjeździe towarzyszył mu Jędrzej Baranowski. 30 kwietnia Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zdobył samotnie dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m) w Karakorum i zjechał z niego na nartach.

góry przegląd filmów alpinistycznych wersja 2. jpg
28. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz - zobacz co się działo [wideo]

Góra Laila Peak leżąca w dolinie Hushe znana jest z pięknej strzelistej sylwetki.

Bargiel wraz z towarzyszącym mu freerajdowcem Jędrzejem Baranowskim, rozpoczęli atak szczytowy w nocy polskiego czasu, kilka dni wcześniej niż zakładali. Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku Bargiel wpływ na przyspieszenie decyzji o ataku miały warunki pogodowe.

Po godzinie 10 polskiego czasu Bargiel był na szczycie i rozpoczął zjazd.

Od siedmiu lat realizuje on autorski projekt w górach najwyższych "Sunt Leones", którego celem jest zdobywanie wysokich szczytów w szybkim tempie, jeśli to możliwe w stylu alpejskim (bez zakładania obozów) i następnie zjazd. W 2013 roku w ten sposób zdobył Sziszapangmę (8013 m), rok później Manaslu (8156 m, obydwa w Himalajach), w 2015 roku Broad Peak (8051 m), położony tak jak K2 w Karakorum.

Za zjazd z K2 został uhonorowany Kolosem podczas 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz "Adventurer of the year", nagrodą przyznawaną przez amerykańską redakcję czasopisma "National Geographic".

Laila Peak została zdobyta pierwszy raz w 1987 r. przez Włochów, a pionierskiego zjazdu na nartach dokonali Francuzi w 2018 r. W marcu w stylu alpejskim próbowali zdobyć szczyt Polacy: Janusz Gołąb, Marco Schwidergall i Bartek Ziemski, ale zagrożenie lawinowe uniemożliwiło realizację ambitnego planu.

Czytaj także:

Zobacz więcej na temat: góry SPORT Andrzej Bargiel

Czytaj także

28. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz - zobacz co się działo [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 11:40
Tegorocznym tematem przewodnim Przeglądu było K2. Można było obejrzeć filmy oraz posłuchać wypowiedzi najwybitniejszych polskich himalaistów, którzy zmierzyli się z tym prawdopodobnie najtrudniejszym ośmiotysięcznikiem świata. 
rozwiń zwiń