Ekstraklasa: Lech Poznań lepszy od Wisły Kraków. "Kolejorz" przerwał kiepską passę

2021-05-08, 21:55

Piotr Starzyński (P) i Jan Sykora (L). Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wisła Kraków przegrała 1:2 z Lechem Poznań w meczu 29. kolejki Ekstraklasy. Gole dla zwycięzców strzelili Mikael Ishak oraz Aron Johannsson, natomiast honorową bramkę dla "Białej Gwiazdy" zdobył Jakub Błaszczykowski.

Obie drużyny przystąpiły do sobotniego spotkania w minorowych nastrojach - w obozie Lecha pojawiły się informacje o karach finansowych dla piłkarzy za kiepską postawę w ostatnich tygodniach, natomiast w Krakowie coraz bardziej napięte stają się relacje między trenerem Hyballą, a kierownictwem klubu i częścią zawodników.

Od początku spotkania dominował Lech i to właśnie "Kolejorz" otworzył wynik meczu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i strąceniu Bartosza Salamona piłka trafiła do niepilnowanego Mikaela Ishaka, który w 13. minucie strzelił swojego 12. gola w tym sezonie. Niestety Szwed kilkanaście minut później odniósł kontuzję mięśniową i musiał zejść z boiska - zastąpił go Aron Johannsson.

Bardzo zadowolony ze swojej drużyny był trener Lecha Maciej Skorża (IAR) 0:17
+

W 32. minucie między obrońców "Białej Gwiazdy" ruszył Dani Ramirez, ale jego strzał obronił Mateusz Lis. Po chwili gola powinien był strzelić Johannsson, jednak Amerykanin zamiast uderzać na bramkę zdecydował się podać, a jego zagranie przechwycili obrońcy Wisły. W pierwszej odsłonie meczu podopieczni Macieja Skorży prezentowali się imponująco i powinni byli prowadzić wyżej niż 1:0.

Po przerwie Lech nie przestał atakować - w 48. minucie dobrego dośrodkowania Tymoteusza Puchacza nie wykorzystał Dani Ramirez. Goście bez najmniejszych problemów raz za razem wdzierali się na połowę "Białej Gwiazdy", która chwilami jedynie statystowała na boisku.

W 61. minucie na listę strzelców wpisał się Pedro Tiba - Portugalski pomocnik skierował głową piłkę do siatki po dośrodkowaniu Jespera Karlstroma.

Nadzieję Wiślakom przywrócił Jakub Błaszczykowski, który w 78. minucie trafił z rzutu wolnego. Przy uderzeniu byłego reprezentanta Polski zdecydowanie lepiej mógł zachować się bramkarz Lecha Mickey van der Hart. Było to 4. trafienie "Kuby" w tym sezonie.

Wisła przedłużyła fatalną passę - to 7. kolejny mecz "Białej Gwiazdy" bez zwycięstwa. Z kolei Lech powrócił na zwycięską ścieżkę po porażkach z Podbeskidziem i Stalą. Na kolejkę przed końcem sezonu Wisła zajmuje 14. miejsce z dorobkiem 30 punktów, natomiast "Kolejorz" plasuje się na 9. pozycji i ma 36 "oczek" na koncie.

Wisła Kraków – Lech Poznań 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Mikael Ishak (12-głową), 0:2 Pedro Tiba (61-głową), 1:2 Jakub Błaszczykowski (78-wolny)

Żółta kartka – Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes; Lech Poznań: Alan Czerwiński, Nika Kwekweskiri, Jesper Karlstroem, Antonio Milić

Sędzia: Sebastian Jarzębak (Bytom). Mecz bez udziału publiczności

Wisła Kraków: Mateusz Lis – Serafin Szota, Souleymane Kone, Michal Frydrych, - Konrad Gruszkowski (87. Dawid Szot), Georgij Żukow, Stefan Savić, Piotr Starzyński - Yaw Yeboah (87. Aleksander Buska), Felicio Brown Forbes (72. Jakub Błaszczykowski), Żan Medved (80. Rafał Boguski)

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Alan Czerwiński (60. Michał Skoraś), Bartosz Salamon, Antonio Milić, Tymoteusz Puchacz – Jesper Karlstroem, Nika Kwekweskiri (90. Filip Marchwiński) - Jan Sykora (90. Norbert Pacławski), Dani Ramirez (60. Pedro Tiba), Jakub Kamiński – Mikael Ishak (28. Aron Johannsson)

Wyniki meczów 29. kolejki i tabela Ekstraklasy:

2021-05-07:
KGHM Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)
Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 3:1 (1:1)

2021-05-08:
Wisła Kraków - Lech Poznań 1:2 (0:1)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Wisła Płock 1:1 (1:1)
Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1 (0:1)

Pozostałe mecze kolejki

2021-05-09:
Warta Poznań - Śląsk Wrocław (15.00)
Stal Mielec - Legia Warszawa (17.30)

2021-05-10:
Raków Częstochowa - Piast Gliwice (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 29 6 7 16 29-59 25 -30
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze