Liga Mistrzów: taktyczny majstersztyk Tuchela. Chelsea rozbiła Real Madryt

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 22:45
Chelsea pewnie pokonała Real Madryt 2:0 i awansowała do finału Ligi Mistrzów, w którym zmierzy się z Manchesterem City. "The Blues", świetnie ustawieni przez Thomasa Tuchela, nie pozostawili "Królewskim" złudzeń co do tego, komu należało się zwycięstwo.
Piłkarze Chelsea cieszą się z awansu do finału Ligi Mistrzow po pokonaniu Realu MadrytFoto: PAP/EPA/Neil Hall

Przed sezonem mało kto stawiał, że Chelsea dotrze do półfinału. "The Blues" jednak, nawet gdy mieli kryzys w Premier League, w Lidze Mistrzów spisywali się bez zarzutu. Bez porażki przebrnęli fazę grupową, a później wypunktowali Atletico Madryt i FC Porto.

Pod wodzą trenera Thomasa Tuchela, który objął zespół w styczniu, londyńczycy poprawili grę w obronie, stali się zespołem solidniejszym. W Madrycie grali otwarcie i mogli pokusić się o wygraną.

Real natomiast od ponad trzech miesięcy nie przegrał meczu, ale jednocześnie podopiecznym trenera Zinedine'a Zidane'a zdarzają się spotkania, w których kiepsko prezentują się w ofensywie. W ostatnich tygodniach nie potrafili sforsować obrony Getafe i Betisu, a jeśli chcą wyeliminować Chelsea, muszą w Londynie zdobyć co najmniej jedną bramkę.

Chelsea od pierwszych minut pokazała, że chce grać wysoko i zmuszać rywali do popełnienia błędu. Londyńczycy byli zdecydowani, ostro atakowali "Królewskich" i skutecznie wybijali im z głowy pomysły na grę. Thomas Tuchel świetnie ustawił swoich piłkarzy, którzy doskonale wiedzieli, co mają robić na boisku.

Real Madryt wyglądał na zespół, który praktycznie w każdej akcji był wolniejszy, bardziej przewidywalny i grający jednostajnie. Chelsea zaś miała N'Golo Kante, który w 28. minucie rozpoczął akcję, która zakończyła się golem Timo Wernera. Niemiecki napastnik wbił piłkę do siatki z najbliższej odległości po tym, jak na poprzeczce zatrzymało się uderzenie Kaia Havertza.

"Królewscy" zdołali dwukrotnie zagrozić bramce gospodarzy, ale przy strzałach Benzemy świetnie spisywał się Mendy.

Druga połowa miała przynieść poprawę gry "Królewskich", ale można było odnieść wrażenie, że wyższy bieg wrzuciła Chelsea. Anglicy raz za razem atakowali bramkę rywali, których w grze utrzymywał Courtois. Belgijski golkiper wybronił przynajmniej trzy stuprocentowe sytuacje i był najlepszym piłkarzem swojej drużyny. Nie był jednak w stanie wyręczyć swoich kolegów z boiska.

To, na co zanosiło się praktycznie od początku drugiej połowy, nastąpiło w 85. minucie. Znów w roli głównej wystąpił Kante, po którego podaniu piłkę jak na tacy wyłożył Mountowi Pulisic.

Było 2:0, Real jeszcze próbował coś zmienić w tym spotkaniu, jednak nie miał na to najmniejszych szans. Chelsea była zespołem zdecydowanie lepszym, bardziej ułożonym taktycznie, grającym z większym zaangażowaniem.

29 maja w wielkim finale "The Blues" spotkają się z Manchesterem City. I trzeba przyznać, że starcie ekipy Thomasa Tuchela z maszyną Pepa Guardioli zapowiada się pasjonująco.

Chelsea - Real Madryt 2:0

Bramki: Timo Werner (28), Mason Mount (85).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Mecz bez udziału publiczności.

Pierwszy mecz - 1:1; awans - Chelsea Londyn.

Chelsea: Edouard Mendy - Andreas Christensen, Thiago Silva, Antonio Ruediger - Cesar Azpilicueta (88. Reece James), N'Golo Kante, Jorginho, Ben Chilwell - Kai Havertz (90.+4 Olivier Giroud), Timo Werner (67. Christian Pulisic), Mason Mount (89. Hakim Ziyech).

Real: Thibaut Courtois - Nacho Fernandez, Eder Militao, Sergio Ramos, Ferland Mendy (63. Federico Valverde) - Toni Kroos, Casemiro (76. Rodrygo), Luka Modrić - Vinicius Junior (63. Marco Asensio), Karim Benzema, Eden Hazard (89. Mariano Diaz).

00:30 Maciej Śliwowski 1.mp3 Były reprezentant Polski Maciej Śliwowski chwali angielski klub i tłumaczy przyczyny porażki Realu (IAR)

00:18 Maciej Śliwowski 2.mp3 Zdaniem Śliwowskiego w "angielskim" finale faworytem jest właśnie Chelsea (IAR)

22:56

90+4 min. - Koniec! Będziemy mieli angielski finał Ligi Mistrzów. Chelsea potwierdziła swoją klasę i będzie miała szansę na to, by sięgnąć po Puchar Europy.

22:45

85 min. - Mason Mount! Chelsea zdobywa drugiego gola, chyba nikt nie wierzy, że tutaj jeszcze cokolwiek może się wydarzyć. "The Blues" potwierdzili to, że świetnie czują się w tym meczu.

Kante odebrał piłkę w środku pola, wyprowadził Pulisicia na dobrą pozycje, ten poczekał na ruch w polu karnym i wyłożył piłkę do Mounta.

22:38

Chelsea - Real Madryt 1:0

79 min. - Real ma niewiele ponad dziesięć minut do tego, by wrócić do gry. Na razie cały czas groźniejsi są gospodarze, ale piłkarze z Londynu z pewnością wiedzą, że tego rywala nie można przedwcześnie skreślać.

22:32

75 min. - Na boisku od kilku minut jest Pulisic i trzeba przyznać, że Amerykanin wprowadził popłoch w szeregi obrony Realu.

22:25

65 min. - Kolejna idealna okazja Chelsea i znów nie ma gola. Jeśli niewykorzystane sytuacje rzeczywiście się mszczą, to "The Blues" muszą mieć się na baczności.

22:24

64 min. - Hazard próbuje z ostrego kąta, ale Mendy był czujny. Zidane wprowadził na boisko Asensio i Valverde.

22:18

59 min. - Courtois utrzymuje Real Madryt w grze. Belg wygrywa pojedynek sam na sam z Havertzem.

22:14

53 min. - Mason Mount wpada w pole karne Realu, ale przegrywa pojedynek z Courtois. Anglik strzelił wysoko nad poprzeczką. Drugi gol dla Chelsea prawdopodobnie zamknie to spotkanie...

22:13

52 min. - Tym razem próbował Thiago Silva, kolejny niecelny strzał "The Blues". Real jak na razie ma ogromne problemy, by przenieść akcje pod pole karne gospodarzy.

22:06

48 min. - Havertz świetnie odnalazł się w polu karny i uderzył głową, ale tylko poprzeczka.

22:04

46 min. - Wracamy do gry. Real zdoła odwrócić losy tego spotkania?

21:47

45 min. - Przerwa. Real kilka razy był bliski zdobycia gola, jednak Chelsea rozważnie oddała inicjatywę i polowała na kontry po błędach rywali. Zobaczymy, co przyniesie druga połowa.

21:46

28 min. - Chelsea na prowadzeniu! Kilka podań rozpracowało defensywę "Królewskich", Havertz podciął piłkę nad Courtois, ta odbiła się od poprzeczki, ale na miejscu był Werner. Londyńczycy bliżej finału!

21:37

35 min.  - Kapitalne dogranie Modricia do Benzemy, jednak Francuz znów przegrywa pojedynek z Mendym.

21:30

21:27

Chelsea - Real Madryt 0:0

26 min. - Świetny strzał Benzemy, ale jeszcze piękniejsza interwencja Mendy'ego.

21:19

18 min. - Gol dla Chelsea, jednak jest sygnalizacja arbitra liniowego. Werner był na spalonym.

21:18

17 min. - Jest próba "Królewskich", Modrić dobrze dotarł pod pole karne, ale oddał strzał w środek bramki.

21:15

14 min. - Jorginho fauluje Hazarda, mamy pierwszą żółtą kartkę w tym meczu.

21:14

12 min. - Real w opałach, Chelsea poczyna sobie coraz odważniej, najpierw Courtois obronił potężny strzał Rudigera, następnie golkiper musiał interweniować przy ostrej centrze Chilwella.

21:09

8 min. - Prosty błąd Viniciusa, ale Ramos zatrzymuje Wernera w polu karnym.

21:08

5 min. - Kilka ostrych wejść piłkarzy Chelsea już w pierwszych minutach tego meczu. Londyńczycy dają jasny sygnał, że nie zamierzają przebierać w środkach.

21:03

2 min. - Chelsea od początku stara się grać wysokim pressingiem, piłkarze Tuchela błyskawicznie doskoczyli do rywali blisko ich pola karnego.

21:01

1 min. - Zaczynamy spotkanie!

20:51

20:50 - To będzie wielki powrót Edena Hazarda na Stamford Bridge? Belg napisał na tym stadionie istotny fragment historii "The Blues".

Dzisiaj będzie musiał zapomnieć o tym, że jego przygoda w Madrycie nie przebiega zgodnie z ogromnymi oczekiwaniami.

17:41

20:40 - Do pierwszego gwizdka spotkania, które zadecyduje o tym, kto zmierzy się w finale tegorocznej Ligi Mistrzów, pozostało dwadzieścia minut.

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) poinformowała, że zaplanowany na 29 maja finał Ligi Mistrzów odbędzie się z udziałem ograniczonej liczby kibiców.