X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolarstwo się zmienia, ale... czy na lepsze? Nowe przepisy UCI budzą kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:48
Międzynarodowe związki sportowe nie raz i nie dwa wzbudzały kontrowersje różnymi przedziwnymi poczynaniami. Tym razem padło na Międzynarodową Unię Kolarską (UCI), która stworzyła kilka dziwnych przepisów. Oburzenie środowiska kolarskiego i kibiców wzbudziły zwłaszcza dwa z nich.
Richard Carapaz padł ofiarą nowych przepisów
Richard Carapaz padł "ofiarą" nowych przepisów Foto: Forum/EFE/Kiko Huesca
  • Szwajcar Michael Schaer przypłacił dyskwalifikacją wyrzucenie bidonu poza wyznaczoną do tego strefą 
  • Ekwadorczyk Richard Carapaz został natomiast zdyskwalifikowany za... nieprawidłową pozycję w trakcie jazdy 
pogacar 1200.jpg
Tadej Pogacar wygrywa Liegie-Bastogne-Liege. Kwiatkowski poza czołową dziesiątką

Dzieci nie złapią bidonu 

Jeden dotyczy zakazu wyrzucania bidonów poza wyznaczonymi do tego strefami – przez co pod groźbą dyskwalifikacji nie można na przykład oddać bidonu kibicom.

Podczas wyścigu Dookoła Flandrii przekonał się o tym Szwajcar Michael Schaer, zdyskwalifikowany właśnie za oddanie kibicowi bidonu.

- Jeszcze jak ja się kilka lat temu ścigałem, był duży nacisk na ochronę środowiska. Żeby nie wyrzucać bidonów w tak zwaną dzicz, do lasu, gdzie nie ma kibiców. I kolarze się do tego stosowali. To funkcjonowało. Teraz działamy na szkodę kolarstwa, kibiców, bo dużo dzieci idzie na wyścig tylko po to, by złapać jakiś bidon. Zawodnicy też lubią wyrzucać bidony dla kibiców, dzieci. Ten obecny przepis to przerost formy nad treścią, jest to zupełnie niepotrzebne – uważa Bartosz Huzarski, były zawodowy kolarz, w przeszłości działający w Stowarzyszeniu Kolarzy Zawodowych (CPA).

Niebezpieczna jazda? 

Inny z nowych przepisów zabrania – również pod groźbą dyskwalifikacji – przyjmowania takiej pozycji aerodynamicznej, przy której kolarz zamiast na siodełku, siada na ramie. Właśnie za taką pozycję podczas niedawnego Liege-Bastogne-Liege zdyskwalifikowano Ekwadorczyka Richarda Carapaza.

- To pewnego rodzaju kunszt. Nie było ani jednej kraksy spowodowanej tym, że ktoś zjeżdża w taki sposób– mówi Huzarski.

Jednocześnie UCI – często podkreślając wagę bezpieczeństwa kolarzy – dalej ma z bezpieczeństwem olbrzymie problemy, o czym zawodnicy przekonali się chociażby podczas niedawnego wyścigu Tour of The Alps.

Posłuchaj
03:30 Dziwne kolarskie przepisy - do KS, 27 kwietnia 2021 (online-audio-converter.com).mp3 Materiał Andrzeja Grabowskiego o zmianach w kolarskich przepisach (Radiowa Jedynka/Kronika Sportowa)

 

Więcej o problemach współczesnego kolarstwa w załączonym materiale Andrzeja Grabowskiego z „Kroniki Sportowej” Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

/empe 

Czytaj także

Organizatorzy przedstawili trasę 104. edycji Giro d'Italia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 19:45
Aż osiem etapów tegorocznej, 104. edycji kolarskiego Giro d'Italia będzie się kończyć podjazdami do mety. Wyścig rozpocznie się 8 maja w Turynie, a zakończy 30 maja w Mediolanie. W środę w tym ostatnim mieście odbyła się uroczysta prezentacja trasy.
rozwiń zwiń