PlusLiga: ZAKSA z Jastrzębskim w finale. Skra rozbita w Kędzierzynie-Koźlu

2021-04-11, 16:37

Jakub Kochanowski (P) i Mateusz Bieniek (C). Foto: PAP/Krzysztof Świderski

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle awansowała do finału PlusLigi siatkarzy. W trzecim meczu półfinałowym ZAKSA wygrała ze Skrą Bełchatów 3:0 (25:23, 25:19, 25:21). W półfinałowej rywalizacji do dwóch zwycięstw zespół z Kędzierzyna-Koźla wygrał 2-1.

• Najlepszym zawodnikiem niedzielnego spotkania wybrany został rozgrywający gospodarzy - Francuz Benjamin Toniutti
  • Finałowym przeciwnikiem ZAKSY będzie Jastrzębski Węgiel. Pierwszy mecz w środę w Kędzierzynie-Koźlu
  • Skra zagra o trzecie miejsce z VERVĄ Warszawa. To spotkanie również w środę w Jastrzębiu-Zdroju

ZAKSA nieprzerwanie od pięciu lat kończy sezon w czołowej dwójce PlusLigi. Poprzednie rozgrywki przerwano z powodu pandemii COVID-19 tuż przed zakończeniem fazy zasadniczej. Nie odbyła się faza play-off, a medali nie przyznano. Kędzierzynianie zostali wówczas sklasyfikowani na pierwszym miejscu.

Zdaniem przyjmującego ZAKSY Kamila Semeniuka to spotkanie mogło zakończyć się innym wynikiem (IAR) 0:23
+

Jastrzębianie z kolei do finału rywalizacji o mistrzostwo kraju awansowali po raz pierwszy od 11 lat.

Rywalizacja zarówno o tytuł, jak i o brązowy krążek będzie się toczyć do dwóch zwycięstw. Rozpocznie się ona w środę, a gospodarzami pierwszych pojedynków będą drużyny wyżej sklasyfikowane po fazie zasadniczej.

Zapadły już rozstrzygnięcia w rywalizacji ekip, które przegrały rywalizację w ćwierćfinale. Piąte miejsce wywalczyła Asseco Resovia Rzeszów, która dwukrotnie wygrała z Treflem Gdańsk. Na siódmej pozycji znajdzie się zaś Ślepsk Malow Suwałki, który po dwumeczu z Aluronem CMC Wartą Zawiercie remisował 1-1, a o jego zwycięstwie przesądził tzw. złoty set.

Trzeci mecz półfinałowy (do dwóch zwycięstw) PlusLigi

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:19, 25:21)

Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw): 2-1 dla Zaksy, która awansowała do finału. Skra zagra o brązowy medal

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, David Smith – Adrian Staszewski (libero) - Bartłomiej Kluth

Skra: Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Taylor Sander, Mateusz Bieniek, Dusan Petković, Milad Ebadipour - Kacper Piechocki (libero) – Bartosz Filipiak, Norbert Huber, Mikołaj Sawicki, Mihajlo Mihić

Trener Skry - Michał Mieszko Gogol, chwalił grę rywali (IAR) 0:45
+

Wyniki rywalizacji w parach półfinałowych

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:17, 25:20)
PGE Skra Bełchatów - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (31:29, 17:25, 27:25, 25:20)
wynik rywalizacji: 2-1 dla Zaksy

Jastrzębski Węgiel - VERVA Warszawa Orlen Paliwa 3:2 (25:20, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12)
VERVA Warszawa Orlen Paliwa - Jastrzębski Węgiel 1:3 (29:27, 27:29, 20:25, 24:26)
wynik rywalizacji: 2-0 dla Jastrzębskiego Węgla

finał (do dwóch zwycięstw)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel
o brązowy medal (do dwóch zwycięstw)
PGE Skra Bełchatów - VERVA Warszawa Orlen Paliwa
o 5. miejsce (mecz i rewanż)
Asseco Resovia Rzeszów - Trefl Gdańsk 3:1 (25:23, 22:25, 25:22, 25:19)
Trefl Gdańsk - Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (30:32, 18:25, 26:28)
wynik rywalizacji play off 2-0 dla Resovii
o 7. miejsce (mecz i rewanż)
Ślepsk Malow Suwałki - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (26:28, 25:18, 25:21, 25:19)
Aluron CMC Warta Zawiercie - Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (22:25, 25:19, 25:22, 25:23); złoty set: 10:15
wynik rywalizacji play off 2-1 dla Ślepska