El. MŚ 2022: Polska - Andora. Plan wykonany, pora na Wembley

2021-03-28, 21:32

Robert Lewandowski (L) i Marc Rebes (P) z reprezentacji Andory. Foto: PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski wygrała u siebie z Andorą 3:0 (1:0) po dwóch golach Roberta Lewandowskiego i jednym trafieniu debiutanta Karola Świderskiego. Biało-Czerwoni nie zachwycili, ale wykonali plan na to spotkanie.

• W miniony czwartek, w debiucie Portugalczyka Sousy na stanowisku selekcjonera, polscy piłkarze zremisowali w Budapeszcie z Węgrami 3:3. W środę zagrają w Londynie z Anglią
  • W grupie I występują też Albania i San Marino

Różnica klas od początku spotkania była widoczna. Polacy długo utrzymywali się przy piłce i w cierpliwym ataku pozycyjnym pracowali nad rozmontowaniem defensywy Andory. Rywale, jak można było się tego spodziewać, cofnęli się bardzo głęboko i nawet nie próbowali wyjść z własnej połowy serią podań.

Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują mecz Polska - Andora - część 1. (PR1) 48:53
+

Pierwszy strzał w meczu oddał Bartosz Bereszyński - jego uderzenie z 25 metrów minęło jednak bramkę gości o dobrych kilka metrów. W 15 minucie Polacy mieli 74 proc. posiadania piłki, ale goli, a nawet okazji bramkowych - zero.

W kolejnych minutach biało-czerwoni próbowali przyspieszyć, jednak ich rywale bronili się skutecznie i... szczęśliwie, blokując strzały Krychowiaka i Piątka. Piłkarz Lokomotiwu Moskwa stanął przed szansą po rzucie rożnym w 19. minucie, ale nie był w stanie z ostrego kąta skierować piłki do bramki.

Kilka chwil później po długim podaniu od Roberta Lewandowskiego doskonałą okazję miał Piątek, jednak chybił. W 30. minucie Polacy na bramkę zamienili rzut wolny - do piłki podszedł Rybus, w polu karnym walkę o pozycję wygrał Robert Lewandowski i po rykoszecie ulokował futbolówkę w bramce. Polacy przed przerwą mieli jeszcze kilka niezłych okazji, by podwyższyć wynik, ale zabrakło im skuteczności. Do przerwy skromnie prowadziliśmy 1:0.

Druga odsłona gry rozpoczęła się od mocnego uderzenia Polaków. W 55. minucie Kamil Jóźwiak dośrodkował z prawej flanki, piłkę w polu karnym opanował Robert Lewandowski i podwyższył na 2:0. Chwilę później, po ogromnym zamieszaniu w polu karnym, Piątek uderzył przy słupku, ale futbolówkę z linii bramkowej wybił obrońca rywali.

Po 60. minucie trener Sousa dokonał 4 zmian: na plac gry weszli Świderski, Dawidowicz, Płacheta i Grosicki, a murawę opuścili Rybus, Bereszyński, Milik i Lewandowski. W 73. minucie wszedł również Kacper Kozłowski, stając się drugim najmłodszym piłkarzem w historii reprezentacji Polski. Najmłodszym debiutantem pozostaje Włodzimierz Lubański.

Końcówka spotkania upłynęła w spacerowym tempie - biało-czerwoni nie forsowali tempa, a ich rywale byli wyraźnie zadowoleni z niskich rozmiarów porażki. W 88. minucie bramkę strzelił Świderski po dośrodkowaniu Grosickiego.

Po 2 meczach Polacy mają na koncie 4 punkty i zajmują 3. miejsce w tabeli grupy I. Prowadzą Anglicy z dorobkiem 6 punktów. "Lwy Albionu" podejmą biał-czerwonych 31. marca na Wembley.