Ekstraklasa: Pogoń - Lechia. Ważna wygrana wicelidera. Kozłowski błysnął, Kucharczyk znów trafił

2021-03-19, 22:25

Piłkarz Pogoni Szczecin Michał Kucharczyk (przód) i Kacper Kozłowski (tył) cieszą się z gola. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Piłkarze Pogoni Szczecin wygrali u siebie z Lechią Gdańsk 1:0 (0:0) w meczu 22. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Michał Kucharczyk, który wykorzystał podanie 17-letniego reprezentanta Polski Kacpra Kozłowskiego.

• Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem dominacji Pogoni, jednak świetnymi interwencjami popisywał się bramkarz Lechii Dusan Kuciak
  • Po przerwie mecz był dużo bardziej wyrównany
  • W drugiej połowie szczecinianie zdołali jednak zdobyć gola decydującego o wygranej
  • "Portowcy" są wiceliderem tabeli

Ekstraklasa: Piast - Cracovia. Fatalna passa "Pasów" trwa

Piłkarzom obu drużyn gry nie ułatwiały warunki atmosferyczne. Przed meczem w Szczecinie padał śnieg z deszczem, a boisko nie było w najlepszym stanie, mimo podgrzewanej murawy. Nie oznaczało to jednak, że na boisku niewiele się działo.

Kurzawie brakowało skuteczności

Początek spotkania był bardzo spokojny. Obie ekipy próbowały dośrodkowań, jednak zwykle bez efektu. W trzynastej minucie niecelnie uderzył młodzieżowiec Lechii Jan Biegański. Cztery minuty później zza pola karnego strzelał grający pierwszy mecz w wyjściowym składzie Pogoni Rafał Kurzawa. Były reprezentant Polski wyraźnie się pomylił.

Kurzawa był aktywny, szukał okazji do strzałów, jednak niewiele z tego wynikało. Bliżej zdobycia gola był napastnik "Portowców' Adrian Benedyczak. W 23. minucie uderzył minimalnie nad bramką po dobrym podaniu Luisa Maty z lewej strony.

Pogoń była zdecydowanie aktywniejsza. W 33. minucie kolejną szansę bramkową miał Kurzawa. Tym razem pomocnik gospodarzy zmusił Ducana Kuciaka do interwencji. Słowacki golkiper sparował piłkę na rzut rożny.

Kuciak show

Trzy minuty później Kuciak w świetnym stylu obronił uderzenie świeżo upieczonego reprezentanta Polski Sebastiana Kowalczyka. Znowu skończyło się na rzucie rożnym. Kuciak bronił zresztą kapitalnie. W 40. minucie odbił piłkę po groźnym strzale Michała Kucharczyka.

Mimo przewagi podopiecznych Kosty Runjaicia, w pierwszej połowie nie padła żadna bramka. Lechiści nie zachwycili w tej części gry, jednak znakomicie spisywał się Dusan Kuciak. To Słowakowi gdańszczanie mogli zawdzięczać remis po 45 minutach.

Lechia podjęła rękawice

Początek drugiej połowy zwiastował dalsze kłopoty Lechii. W 48. minucie niezłą okazję zmarnował Alexander Gorgon. Z czasem jednak podopieczni Piotra Stokowca zaczęli grać lepiej i odgrywać się gospodarzom.

W 54. minucie goście oddali pierwszy celny strzał. Dante Stipica pewnie obronił jednak uderzenie Flavio Paixao. Dwie minuty później w bramkę nie trafił Biegański.

Pogoń także miała swoje szanse. W 58. minucie po rzucie rożnym płasko uderzył Kurzawa. Po raz kolejny kopnął jednak niecelnie. Skuteczności zabrakło też Kucharczykowi, który trzy minuty później uderzał z woleja, lecz piłka poszybowała nad poprzeczką.

Błysk nastoletniego kadrowicza

W 63. minucie Lechia powinna wyjść na prowadzenie. Rezerwowy Kenny Saief podał do Conrado, lecz Brazylijczyk nie trafił w bramkę. Wydawało się, iż goście przejmują inicjatywę i lada chwila mogą zmusić Stipicę do kapitulacji.

Powołany do pierwszej reprezentacji Polski 17-letni Kacper Kozłowski pojawił się na murawie w drugiej połowie i szybko pokazał próbkę swojego talentu.

W 69. minucie przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, wykorzystując niezdecydowanie Biegańskiego. Następnie podał do Kucharczyka, a były piłkarz Legii Warszawa nie dał szans Kuciakowi!

Aktorstwo wycenione na kartkę

Lechia mogła wyrównać w 76. minucie. Ładną akcję przeprowadził Conrado, który dośrodkował do Macieja Gajosa. Środkowy pomocnik zdołał oddać strzał głową, lecz nie zaskoczył on chorwackiego bramkarza Pogoni.

Trzy minuty później doszło do starcia między Gajosem a Stipicą. Golkiper gospodarzy padł na murawę, a między piłkarzami obu drużyn doszło do przepychanek. Sędzia Tomasz Kwiatkowski ukarał żółtymi kartkami zarówno Gajosa, jak i Chorwata, który zaprezentował kiepską grę aktorską.

W 80. minucie Pogoń wyszła z szybką kontrą, którą wyprowadził Kowalczyk. Pomocnik Pogoni był faulowany przez Jarosława Kubickiego, lecz zdołał odegrać do Luki Zahovicia. Ten szybko podał Kucharczykowi, lecz doświadczony skrzydłowy tym razem uderzył minimalnie obok słupka.

Wydawało się, że szczecinianie kontrolują sytuację. Nie oznacza to, iż lechiści nie mieli szans na wyrównanie. W 88. minucie Żarko Udovicić świetnie wypatrzył w polu karnym Łukasza Zwolińskiego. Napastnik gdańszczan bez zastanowienia uderzył z pierwszej piłki, lecz Stipica zdołał sparować ten strzał z bliskiej odległości!

Zbliżyli się do Legii

Arbiter doliczył do drugiej połowy cztery minuty. Goście próbowali zdobyć wyrównującego gola. Strzał Conrado był jednak zbyt słaby, by zagrozić Stipicy.

Wynik nie uległ zmianie i gospodarze wygrali drugi kolejny ligowy mecz. Podobnie jak w ubiegły piątek w wyjazdowym spotkaniu z Jagiellonią Białystok, jedynego gola zdobył Michał Kucharczyk.

Pomocnik gospodarzy Sebastian Kowalczyk jest zadowolony z gry zespołu, a zarazem niepocieszony, że nie wykorzystał dogodnej sytuacji do zdobycia bramki w pierwszej połowie (IAR) 0:39
+

Rafał Kurzawa - pomocnik szczecińskiej drużyny - cieszy się, że decydującego gola strzelił obchodzący w sobotę swoje 30. urodziny Michał Kucharczyk (IAR) 0:24
+

Porażkę ocenia szkoleniowiec gości - Piotr Stokowiec (IAR) 0:20
+

"Portowcy" zajmują drugie miejsce w tabeli (41 pkt), tracąc cztery punkty do prowadzącej Legii Warszawa. Lechia (33 pkt) jest czwarta.

Warszawianie swój mecz zagrają w niedzielę - na wyjeździe zmierzą się z KGHM Zagłębiem Lubin.

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Michał Kucharczyk (69).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Dante Stipica. Lechia Gdańsk: Kenny Saief, Maciej Gajos, Jarosław Kubicki, Łukasz Zwoliński.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Kostas Triantafyllopoulos, Luis Mata - Michał Kucharczyk (83. Adam Frączczak), Damian Dąbrowski, Rafał Kurzawa (71. Kamil Drygas), Sebastian Kowalczyk, Alexander Gorgon (65. Kacper Kozłowski) - Adrian Benedyczak (65. Luka Zahović).

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Bartosz Kopacz, Mario Maloca, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak (62. Kenny Saief) - Łukasz Zwoliński, Jan Biegański, Jarosław Kubicki (81. Zarko Udovicić), Maciej Gajos, Conrado - Flavio Paixao.

Wyniki meczów 22. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Piast Gliwice - Cracovia Kraków 2:0 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki

2021-03-20:
Śląsk Wrocław - Wisła Płock (15.00)
Raków Częstochowa - Górnik Zabrze (17.30)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok (20.00)
2021-03-21:
Warta Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała (12.30)
Wisła Kraków - PGE FKS Stal Mielec (15.00)
KGHM Zagłębie Lubin - Legia Warszawa (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 21 4 6 11 21-46 18 -25
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze