Halowe ME: więcej medali Polaków niż dwa lata temu. Kto wygrał klasyfikację medalową?

2021-03-07, 20:57

Polki od lewej: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz i Aleksandra Gaworska zdobyły brązowy medal w finale sztafety 4x400m kobiet na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. Foto: PAP/Adam Warżawa

W Toruniu zakończyły się halowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Reprezentanci Polski wywalczyli na nich aż 10 medali: złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe. Dało to biało-czerwonym ósme miejsce w klasyfikacji medalowej. Więcej medali od naszych reprezentantów wywalczyli tylko Brytyjczycy.

• Przed dwoma laty biało-czerwoni wygrali klasyfikację medalową. Tym razem tak dobrze nie było - zabrakło większej liczby złotych krążków
  • Dziesięć zdobytych medali jest jednak lepszym wynikiem niż osiągnięty w Glasgow w 2019 roku
  • W Toruniu częściej na podium stawali tylko Brytyjczycy

Halowe ME: sensacyjna wygrana Dobka. "Starty z orzełkiem na piersi to wielka duma"

W 2019 roku Polacy wygrali klasyfikację medalową podczas HME rozgrywanych w Glasgow. Wywalczyli wówczas siedem medali: pięć złotych i dwa srebrne. Na swojej ziemi biało-czerwoni jeszcze częściej stawali na podium, ale w klasyfikacji medalowej ważniejszy od ilości krążków, jest ich kolor.

800 metrów "polskim" dystansem

Nasza reprezentacja wywalczyła jeden medal z najcenniejszego kruszcu. Halowym mistrzem Europy został Patryk Dobek, który wygrał bieg na 800 metrów.

Ta konkurencja była zresztą polskim dubletem, bo na drugim miejscu finiszował Mateusz Borkowski.

Również kobiecy finał biegu na 800 metrów przyniósł Polsce dwa medale. Srebro wywalczyła Joanna Jóźwik, a brąz Angelika Cichocka. Dla obu pań medale są tym cenniejsze, że w ostatnich latach musiały zmagać się z licznymi kontuzjami.

Grad medali

Pierwsze finały rozegrano w piątek i już tego dnia polscy lekkoatleci wywalczyli dwa srebrne krążki. Wywalczyli je dwaj mistrzowie z Glasgow: kulomiot Michał Haratyk oraz Marcin Lewandowski, który przez kilka godzin mógł czuć się ponownie halowym mistrzem Europy na 1500 metrów.

Ostatecznie jednak protest reprezentacji Norwegii został uwzględniony i cofnięto dyskwalifikację Jakoba Ingebrigtsena.

"

Jestem spełnionym sportowcem, szczęśliwym mężem, ojcem, CZŁOWIEKIEM !!! Nikt i nic nie jest w stanie mi tego zabrać ;) @...

Opublikowany przez Marcina Lewandowskiego Sobota, 6 marca 2021

Srebrnym medalem musiała zadowolić się także Justyna Święty-Ersetic, która była druga w biegu na 400 metrów. W niedzielę miała natomiast wystartować w sztafecie, jednak ze względu na kontuzję nie wystąpiła. Polki pobiegły w składzie Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz i Aleksandra Goworska. Osłabione brakiem liderki biało-czerwone zdołały sięgnąć po brąz!

Dorobek medalowy naszej reprezentacji uzupełniają dwa brązowe krążki: siedmioboista Paweł Wiesiołek odniósł największy sukces w karierze, natomiast Piotr Lisek po raz kolejny stanął na podium konkursu skoku o tyczce.

Lepsi tylko Brytyjczycy

Taki dorobek dał biało-czerwonym dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Wygrali ją Holendrzy, którzy wywalczyli cztery złote, jeden srebrny i dwa brązowe krążki. Drugie miejsce wywalczyła Portugalia (trzy złote medale), a trzecie Wielka Brytania. To właśnie lekkoatleci z tego ostatniego kraju najczęściej stawali na podium.

Brytyjczycy zdobyli dwa złote, cztery srebrne i sześć brązowych krążków. Łącznie wywalczyli więc o dwa medale więcej niż Polacy. Te dwie nacje jako jedyne mogą pochwalić się dwucyfrową liczbą krążków.