HME w Toruniu: świetna niedziela Polaków. Patryk Dobek mistrzem Europy

2021-03-07, 18:30

Polacy Patry Dobek i Mateusz Borkowski oraz Brytyjczyk Jamie Webb w biegu na 800m mężczyzn na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. Foto: PAP/Adam Warżawa

Zakończył się ostatni dzień zmagań lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy w Toruniu. W sumie biało-czerwoni sięgnęli po dziesięć medali, a autorem największego sukcesu został Patryk Dobek, który został halowym mistrzem Europy w biegu na 800 metrów.

• Polacy zdobyli dotychczas trzy srebrne medale
  • HME w Toruniu zakończą się w niedzielę 7 marca

W niedzielę kapitalnie spisali się nasi biegacze. Pierwszy krążek zapewnił sobie jednak siedmioboista Paweł Wiesiołek, który sięgnął po brązowy medal.

Później popis dały panie. Joanna Jóźwik została srebrną, a Angelika Cichocka brązową medalistką w biegu na 800 m.

Jeszcze cztery lata temu były na szczycie, potem wszystko się posypało. Kontuzja goniła kontuzję. Dziewczyny szukały rozwiązań. Zmieniły trenerów, powoli wracały do rywalizacji. To była długa, mozolna droga. Medale HME w Toruniu są nagrodą za wytrwałość. Choć, jak obie twierdzą, to tylko przystanek do czegoś większego na igrzyskach w Tokio.

Kilkanaście minut później na tym samym dystansie sprawdziło się trio Adam Kszczot, Patryk Dobek i Mateusz Borkowski.

Było to sporą niespodzianką, ale triumfował Patryk Dobek. Srebro zdobył drugi z Polaków - Mateusz Borkowski. Brąz trafił do Brytyjczyka Jamiego Webba. Czwarty był Adam Kszczot - trzykrotny halowy mistrz Europy na 800 metrów.

W skoku o tyczce wyższość Armanda Duplantisa i Renauda Lavilleniego musiał uznać Piotr Lisek. Nasz zawodnik zdołał jednak zdobyć brązowy medal.

W finale 4x400 m mężczyzn rywalizować mieli Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Jakub Krzewina, Mateusz Rzeźniczak i Wiktor Suwara. Wcześniej stwierdzono jednak cztery przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Decyzją PZLA męska sztafeta została wycofana z wieczornego finału

W sztafecie kobiet nie zawiodły zaś panie, które przed startem straciły kontuzjowaną Justynę Święty-Ersetić. Biało-czerwone zdobyły brąz w składzie: Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Kornelia Lesiewicz.

Wyniki niedzielnych finałów i miejsca Polaków w lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu: